Baseny termalne w Tatrach

Kategoria: Baseny

Aquapark ZakopaneWody geotermalne pochodzą z pokładów leżących na głębokości ponad 2000 metrów. Wody ze źródeł geotermalnych są wysoko zmineralizowane i zawierają aktywne składniki biochemiczne m. in. wapń, siarkę, magnez i krzemionkę. Woda geotermalna ma łagodzący wpływ na skórę, a jej wysoka temperatura dodatkowo działa relaksacyjnie. Geotermalne źródła wykorzystywano w Polsce już w drugiej połowie XIX wieku, ale prawdziwy rozwój kąpielisk nastąpił dopiero ostatnio.

Największe pokłady źródeł geotermalnych w Polsce znajduje się na podhalu i to właśnie tatrzańskie gorące wody wykorzystywane są w coraz bardziej popularnych aqua parkach i kąpieliskach. To właśnie na podhalu nastąpił w ostatnich latach rozwój basenów termalnych. Turyści odwiedzający Tatry mogą skorzystać z basenów geotermalnych

  • w Aqua Parku w Zakopanem,
  • na Polanie Szymoszkowej,
  • w Bukowinie Tatrzańskiej,
  • na granicy Szaflar i Białego Dunajca w Termach Podhalańskich,
  • oraz z kompleksów leżących na terenie Słowacji.

Termy w Zakopanem

Zjeżdżalnie w Aquapark Zakopane

Aquapark Zakopane (fot. www.aquapark.zakopane.pl)

Zakopiański Aquapark otwarto w 2006 roku. Położony w samym centrum Zakopanego kompleks basenów może przyjąć jednocześnie tysiąc osób. Do dyspozycji turystów udostępnione są baseny wewnętrzne oraz położone na tarasie kąpieliska otwarte, zjeżdżalnie, dzika rzeka, sauny suche i mokre, bicze wodne, oraz solarium.

Można tu korzystać z położonych na tarasie basenów i jednocześnie oglądać przepiękną panoramę Tatr. Kolejny tego typu obiekt w Zakopanem mieści się na Polanie Szymoszkowa.

Kąpielisko Szymoszkowa

Kąpielisko Szymoszkowa (fot. www.szymoszkowa.pl)

Kąpielisko Szymoszkowa na Polanie Szymoszkowej w Zakopane. Lokalizacja kąpieliska znajduje się na Polanie Szymoszkowej, w pobliżu Hotelu Kasprowy, niedaleko wyciągu krzesełkowego. Powierzchnia kąpieliska wynosi 5 tys. m2. Woda w kąpielisku pochodzi z odwiertu geotermalnego Szymoszkowa GT1. Średnia temperatura wody wynosi około 30 stopni C. Jest to woda lecznicza o charakterze wodorowęglanowo- chlorkowo- magnezowo- sodowym. W skład wód termalnych wchodzi 37% wapń, 36% magnez, 23% sód i 2, 3% potas. Kąpielisko Polana Szymoszkowa zostało stworzone dla 1000 osób. Latem kąpielisko jest idealnym miejscem widokowym na panoramę Tatr.

Baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej

Baseny Termalne Bukowina

Termy Bukowina (fot. www.termabukowina.pl)

Terma Bukowina Tatrzańska posiada 12 basenów, które mogą jednocześnie pomieścić 2,5 tysiąca osób. Kąpiel w wodzie o temperaturze 36 °C to prawdziwa przyjemność połączona z relaksem.

Do dyspozycji turystów są ponadto: sauny rzymska i fińska, siłownia, solarium, oraz gabinety masażu. Turyści znajdą też typowo regionalne atrakcje takie jak sauna góralska, czy kąpiel w drewnianych beczkach. Z atrakcji dla najmłodszych dostępne są wodna piaskownica, zjeżdżalnie i specjalne pływalnie dla dzieci.

Baseny termalne na Słowacji

Meaner Park

Meaner Park (fot. www.meanderpark.com)

Z dobrodziejstw pokładów tatrzańskich wód geotermalnych korzystają również Słowacy. W Tatrach Zachodnich, we wsi Oravice powstał nowoczesny park wodny Meander. Ośrodek położony jest niedaleko Doliny Chochołowskiej. Obiekt posiada kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych z widokiem na tatrzańskie szczyty. Woda w basenach ma temperaturę 36 i 38°C i posiada właściwości lecznicze w zakresie chorób reumatycznych i układu moczowego. Dzięki stosunkowo dużej zawartości litu wada ta wpływa korzystnie na psychikę i stres.

Aquacity Poprad

Aquacity Poprad (fot. www.hotel-mountain-view-aquacity.com)

Jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów na Słowacji jest Aquapark Poprad. Miasto położone jest u podnóża Tatr Wysokich i zachwyca pięknem otaczającego krajobrazu. Kompleks posiada kryte i odkryte baseny, zjeżdżalnie, grzybki wodne, bicze wodne, szereg saun, jacuzzi, tepidarium, jaskinię lodową i nowoczesny fitness klub. Oprócz tego restauracje, bary, masaże i liczne atrakcje dla dzieci. W skład ośrodka wchodzą dodatkowo szkoła jazdy konnej oraz pole golfowe. Podobne tego typu ośrodki po słowackiej stronie granicy znajdują się w miejscowości Gaszeniowa.

Thermal Park Baszeniowa to kompleks basenów z wodą termalną o temperaturze dochodzącej do 40 stopni, o właściwościach leczniczych dla osób cierpiących na astmę, choroby układu oddechowego i narządów ruchu. Po słowackiej stronie Tatr podobne obiekty z kąpieliskami termalnymi to: Aquapark Tartalandia, Salmo Therm Vrbov, Kupele Vyżne Rubachy. Wszystkie te ośrodki wykorzystują pokłady tatrzańskich wód termalnych i oferują turystom wypoczynek i relaks o wysokim standardzie.

Po polskiej i słowackiej stronie Tatr powstały liczne ośrodki wypoczynkowe z kompleksami basenów oferujących ogrzewaną geotermalnie wodę o wysokich właściwościach leczniczych. W wodnych Aquaparkach korzystać można z wielu atrakcji przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Obiekty tego typu to doskonała alternatywa dla górskich pieszych wycieczek, oraz możliwość ciekawego spędzenia czasu podczas dni deszczowych. O dużej popularności basenów geotermalnych świadczy fakt, że wkrótce na terenie Polski mają powstać kolejne tego typu obiekty w Białce Tatrzańskiej i Witowie oraz w Porębie Wielkiej.

Brak komentarzy.

Name

Email

Website