Białka TatrzańskaBiałka, wypływająca z Tatr Wysokich, to jedna z najczystszych rzek na Podhalu o długości 42 km i powierzchni wraz z dorzeczami 230 km2. Od rzeki swoją nazwę bierze malownicza położona (20 km do Zakopanego, 15 km do Nowego Targu) miejscowość Białka Tatrzańska. Sporą część wsi zajmują lasy mieszane regla dolnego. W rejonie gdzie rzeka przepływa miedzy dwiema wapiennymi skałami: Kramnicą (688 m n. p. m.) i Obłazową (670 m n. p. m.) znajduje się rezerwat krajobrazowy.

Atrakcje latem

Z racji swojego położenia Białka Tatrzańska jest doskonałym miejscem na piesze jak i rowerowe wycieczki. Okolice rzeki są miejscem gdzie znajdziemy spokój i ciszę oraz możliwość obcowania z naturą. Miejscowość okalają Wierchy (powyżej 900 m n.p.m.), którymi prowadzi Wierchowa Droga zwana też Królewską. Warto wybrać się tym, jednym z piękniejszych, szlaków turystycznych.

Termy Białka Tatrzańska

Termy Białka Tatrzańska (fot. wikipedia.org)

W 2011 roku otwarto w Białce Tatrzańskiej kompleks basenów termalnych, do który woda pozyskiwana jest z głębokości 2,5 km. Osiąga ona temperaturę 72 °C. Całość kompleksu projektowano z myślą o dopasowaniu do miejscowego krajobrazu. Aquapark podzielony jest na strefy – głośną, gdzie znajdziemy 3 baseny, zjeżdżalnie, wanny z bąbelkami oraz wave-ball (generuje sztuczną falę), strefa cicha to baseny służące rehabilitacji wodnej, ostatnia to strefa SPA z saunami. Na zewnątrz znajduje się basen termalny, z którego można podziwiać panoramę Tatr.

Atrakcje zimą

Inwestycje poczynione w ostatnich latach sprawiły, że Białka stała się ważnym ośrodkiem narciarskim w Polsce. W sumie znajdują się tu trzy ośrodki narciarskie.

„Kaniówka” z 5 wyciągami (1 krzesełkowy) o przepustowości około 4 600 osób /h, długość tras 1,2 km. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i przygotowane przez ratraki. Przy dolnej stacji znajduje się wypożyczalnia, szkoła narciarska, gastronomia oraz dom wypoczynkowy z basenem i sauną.

„Bania” mimo że jest oddzielnym ośrodkiem to jest ściśle połączony z największym ośrodkiem Białki Tatrzańskiej „Kotelnicą”. Dysponuje 5 wyciągami w tym jednym krzesełkowym i jednym taśmowym. Łączna przepustowość to 4 500 osób a długość tras to 900 m.

Wyciąg narciarski Kotelnica

Wyciąg Kotelnica (fot. Łukasz Goryl, WikiMedia)

Największy z nich „Kotelnica” to już 8 wyciągów w tym 4 krzesełkowe. Łącznie mogą przewieźć około 14 tys osób na godzinę. Wyciągi obsługują 8 tras narciarskich, w tym dwie trudne trasy posiadające homologację FIS. Długość wszystkich tras narciarskich ośrodka to blisko 7 km. Na miejscu wypożyczalnia oraz serwis sprzętu, szkoła narciarska oraz punkt ratownictwa TOPR. Poza tym gastronomia, parking na 2000 samochodów.

Całość kompleksu (trasy i wyciągi) dostępne tutaj.

Historia wsi

Aby w pełni opisać wszystkie walory i niepowtarzalność Białki Tatrzańskiej musimy zagłębić się w jej historię. Powstała ona najprawdopodobniej w latach 1616 – 1618. Nie można tego dokładniej określić ze względu na brak stosownych dokumentów. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy rzeki, która nadana została ze względu na białą, pieniącą się wodę z białymi granitowymi kamieniami, które stanowią otoczkę zlokalizowaną w łożysku rzeki.

W XIX wieku Nowobilscy bogacze z Białki założyli browar na użytek wsi, rozebrany w 1902 roku. Znajdował się on w środku wsi, w bliskim sąsiedztwie kościoła. Obecnie nie ma już po nim śladu. W miejscowości była także cegielnia, została jednak szybko zamknięta, gdyż brakowało dobrego surowca. Wszelkie jej ślady zniszczone zostały w okresie międzywojennym. Znajdowały się tu także trzy młyny wodne, folusz i tartak. Jeden z młynów rozebrany został około 1950 roku, a dwa pozostałe działy jeszcze z końcem lat siedemdziesiątych.

Zabytkowy kościół w Białce

Zabytkowy kościół (fot. Łukasz Goryl, WikiMedia)

W Białce znajduje się też zabytkowy kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza wybudowany około 1700 roku. W jego wnętrzu zgromadzono dawne narzędzia rolnicze i przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie. Należy on do Szlaku Architektury Drewnianej.

Click to rate this post!
[Total: 32 Average: 2.4]