Bronisław CzechPoza pięknymi krajobrazami, widokami i szlakami górskimi, Zakopane posiada liczne atrakcje turystyczne oraz jest miejscem wielu imprez kulturalnych. Muzea znajdujące się w Zakopanem to fragmenty polskiej spuścizny. Przedstawiają historię gór a także przypominają o legendarnych ludziach związanych z Zakopanem. Jednym z takich miejsc jest prywatne muzeum – Izba Pamięci wspaniałego taternika i narciarza Bronisława Czecha. Izba powstała w rodzinnym domu Bronisława Czecha.

Zawiera pamiątki tj. dokumenty, sportowe trofea, plakaty z zawodów narciarskich, fotografie, sprzęt narciarski i taternicki a nawet listy i obrazki z obozu koncentracyjnego. Bronisław Czech, zwany Asem polskiego narciarstwa, poza narciarzem i taternikiem był ratownikiem górskim, pilotem i instruktorem szybowcowym, żeglarzem, lekkoatletą, artystą rzeźbiarzem i trzykrotnym olimpijczykiem.

Bronisław Czech

Bronisław Czech na Kasprowym (fot. zdjęcia ze zbiorów rodzinnych)

Urodził się w lipcu 1908 roku w Zakopanem. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego rozpoczął naukę w dwuletnim Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. Po otrzymaniu dyplomu i tytułu Honorowego Nauczyciela Narciarstwa w Stopniu Trenera, w latach 30 rozpoczął pracę w szkole narciarstwa alpejskiego na Kasprowym Wierchu.

Jako As polskiego narciarstwa swoją wielką karierę sportową zawdzięcza 24 krotnemu mistrzostwu w konkurencjach narciarskich, klasycznych i alpejskich. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzostwach narciarskich w Europie i na świecie. W roku 1928, 1932 i 1936 został olimpijczykiem w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszym wielkim sukcesem było zdobycie tytułu międzynarodowego mistrza Austrii w kombinacji norweskiej w roku 1927.

Swoją popularność zawdzięcza ponad 10 letniej karierze sportowej. Jako pierwszy polski narciarz światowy stał się wybitnym wzorem. Ponadto w roku 1929 wraz z taternikiem Wiesławem Stanisławskim pokonał ścianę Żabiego Konia oraz ścianę Niebieskiej Turni. W roku 1931 zdobył ścianę Kozich Czub. Był to wielki przełom w historii polskiego taternictwa.

W roku 1940 został aresztowany przez gestapo i wysłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Zmarł cztery lata później. Uczestniczył w ruchu oporu. Numer obozowy Bronisława Czecha to 349. Przynależał do bloku IV. Został pośmiertnie oznaczony Krzyżem Walecznym i Krzyżem Oświęcimskim.

Akademia Fizyczna w Krakowie nosi imię Bronisława Czecha. W Zakopanem od roku 1946 odbywają się zawody narciarskie. Szkoła podstawowa w Warszawie oraz Jeleniem Górze, ulica w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Radomiu i Katowicach noszą imię narciarza.

„ Każdy, kto narciarstwo uprawia powinien ani na chwilę przestawać w udoskonalaniu się, ani na chwilę nie zapominać, że jeżeli jest zawodnikiem, to zawsze może osiągnąć jeszcze lepszy czas i jeszcze dłuższy skok”

Bronisław Czech

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]