Bukowina TatrzańskaBukowina Tatrzańska to miejscowość znajdująca się na Podhalu w gminie o tej samej nazwie. Położona jest na Pogórzu Spisko – Gubałowskim na wysokości 1000 m.n.p.m. Oddalona jest 15 km od Zakopanego i 20 km od Nowego Targu. Mało osób wie, że na jej terenie (gminy) leży Morskie Oko, najpopularniejsze miejsce w Tatrach. W granicach leżą też jedyne w Polsce lodowce, w tym Mięguszowiecki Żleb, jeden z najstarszych bo liczący 400 lat. Atrakcji jest wiele choć sama miejscowość liczy niecałe 3 tys. mieszkańców.

Aktywny wypoczynek

Położenie Bukowiny Tatrzańskiej umożliwia dogodne dojście do wielu szlaków turystycznych. Najbardziej znany to ten prowadzący nad Morskie Oko. Warto też wybrać się w okolice Głodówki skąd rozciąga się piękna panorama na cały łańcuch Tatr. Można też spróbować sił na trasach rowerowych – tutaj odbywa się jeden z górskich odcinków Tour de Pologne. Bardzo ciekawe trasy wiodą przez tereny słowackie, można przekroczyć granicę w Jurgowie, dalej przez Jaworzynę Tatrzańską i powrót przez Łysą Polanę. Niezależnie od sposobu poruszania ciągle towarzyszyć nam będę piękne widoki na Tatry.

Wszystkie osoby zmęczone wędrówkami znajdą tu doskonałe miejsce relaksu. Mowa tu o basenach termalnych w Bukowinie. Znajdziemy tu zarówno baseny wewnętrzne jak i zewnętrzne, wiele atrakcji dla najmłodszych oraz 8 rodzajów saun. Wszystkie baseny zasilane są wodą od 30 do 38 stopni Celsjusza. Woda termalna ma właściwości relaksujące, lecznicze oraz rehabilitacyjne. W kompleksie znajdziemy też centrum SPA z pełną gamą zabiegów oraz hotel. Oczywiście baza noclegowa w Bukowinie jest doskonale przygotowana, począwszy od kwater z noclegiem od 25 zł po pensjonaty i hotele od 75 zł.

Stacja narciarska na szczycie Czarnej Góry

Czarna Góra (fot. Happa111. WikiMedia)

Do początku XXI wieku Bukowina nie należała do jakiś znanych ośrodków narciarskich w Polsce. Dopiero spotkanie inwestorów i właścicieli gruntów zapoczątkowało dynamiczny rozwój narciarstwa w tej miejscowości. Okoliczne Wierchy, Jurgów czy Czarna Góra zamieniły się w doskonale przygotowane trasy narciarskie. Obecnie w okolicach Bukowiny funkcjonuje kilkanaście wyciągów narciarskich w tym najbardziej znane stacje narciarskie Rusin Ski (Rusiński Wierch), Turnia (Olczański Wierch) czy Wysoki Wierch. Wraz z Białką Tatrzańską jest to miejsce, gdzie można znaleźć świetnie przygotowane trasy narciarskie i zaplecze.

Historia Bukowiny

Nie wiadomo dokładnie kiedy powstała Bukowina. Była to jedna z ostatnich wsi założonych na Podhalu. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1630 roku z wyroku króla Zygmunta III w sprawie skargi na starostę Mikołaja Komorowskiego. Przypuszczalnie Bukowina powstała poprzez wdzieranie się do puszczy pojedynczych osadników. Wypalali i wyrąbywali polany w oddalonej głuszy leśnej i w ten sposób powstawały zagrody.

Z czasem wytyczone zostały granice osady, które zostały zatwierdzone i wpisane do ksiąg gruntowych. Tereny zajmowane w dzisiejszych czasach przez miejscowość zostały zasiedlone stosunkowo późno gdyż niekorzystny klimat nie sprzyjał uprawie roślin. Dodatkowym problemem osadników, powodującym głód i niedostatek były nawiedzające często ten rejon klęski żywiołowe.

Na początku XIX wieku Bukowina była prawie niedostępna, ponieważ nie posiadała drogi. Aby dotrzeć do wsi trzeba było iść nie każdemu znanymi leśnymi ścieżkami, które nie były w tych czasach całkowicie bezpieczne. Pierwszą drogę wybudowano w końcu XIX wieku. Wiodła wzdłuż Porońca, przez Kiry i poprzez granie wierchów aż do samej wsi. Była to kamienista i bardzo wyboista i prawdziwie górska droga, którą niezwykle trudno było podróżować konno. Miejscowość była naturalnie izolowana od świata, pojawiali się w niej jedynie wędrowni kramarze, dostarczający towar i wieści ze świata. W 1897 roku pojawiali się we wsi pierwsi turyści, którzy wędrowali w stronę Morskiego Oka.

Dom Ludowy

Dom Ludowy w Bukowinie

Dom Ludowy (fot. Jarosław Kruk, WikiMedia)

Jednym z bardziej znanych budynków w Bukowinie jest Dom Ludowy, który miał być stałą placówka kulturalną. W 1924 roku utworzono Komitet mający na celu pozyskanie funduszy na jego budowę, którą ukończono w 1934 roku. Jednak już w 1932 roku odbyła się tu pierwsza impreza zorganizowana przez Teatr i Chór Włościański. Obecnie organizuje się tutaj wszystkie większe imprezy jak Sabałowe Bajania, Góralski Karnawał oraz Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.

Kolejne inwestycje powstawały dzięki działalności Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny powstałego w 1925 roku. Bukowina zyskała pocztę, lekarza a także elektryczność (rok 1936). Poprawione też drogę łączącą ją z Poroninem, dzięki czemu od 1948 roku zaczęły kursować autobusy.

[Głosów:17    Średnia:2.5/5]