Butorowy Wierch i Gubałowka z KościeliskaButorowy Wierch (1 160 m n.p.m.) jest jednym ze szczytów, obok Gubałówki i Palenicy Kościeliskiej, położonym w Paśmie Gubałowskim. Od Tatr oddziela je Rów Tatrzański, gdzie położone są takie miejscowości jak Zakopane, Kościelisko czy Murzasichle. Takie usytuowanie pasma sprawia, że jest to doskonałe miejsce, z którego możemy zobaczyć całą panoramę Tatr. Widokowe walory tych gór doceniają turyści, którzy tłumnie odwiedzają oba szczyty.

Na Butorowy Wierch prowadzi kilka szlaków turystycznych, jeden (zielony) z Kir i dwa (żółty i niebieski) z Zakopanego. Czasy przejść są zbliżone i wynoszą 1:30h. Mamy też możliwość wjechania samochodem z okolic Kościeliska ul. Salamandra. Jednak najpopularniejsza droga wiedzie przez Gubałówkę, na którą większość turystów wjeżdża kolejką. Dalej z Gubałówki, Drogą Papieską prowadzącą szczytem grzbietu w ciągu 20 min dojdziemy na Butorowy. Podczas spaceru cały czas towarzyszą nam przepiękne widoki na Tatry.

Widok z kolejki z Butorowego Wierchu

Widok z kolejki z Butorowego Wierchu (fot. własna)

Kolejka linowa

Od 1977 roku na Butorowym Wierchu funkcjonuje wyciąg krzesełkowy. Jego dolna stacja znajduje się na wysokości 886 m n.p.m. niedaleko skrzyżowania Powstańców Śląskich i Czajki. Jest przystanek autobusowy, parking i postój dorożek. Górna stacja mieści się na wysokości 1 158 m. Kolejka pokonuje trasę w ciągu 18 min z przepustowością 880 osób / 1h.

Do roku 1995 funkcjonowała tutaj trasa narciarska. Była to dość ciekawa alternatywa do zatłoczonej Gubałówki, niestety brak porozumienia PKL z właścicielami terenów doprowadził do zamknięcia stoku. Od tego czasu podejmowane są różne próby ponownego otwarcia trasy, jednak do realizacji nie dochodzi. Szkoda, bo Butorowy Wierch mógłby być fajną bazą narciarską z dość wymagającą trasą (poprzednia miała klasę C, czyli była trudna).

Niezależnie od atrakcji w czasie zimowym, to latem naprawdę warto wybrać się w te rejony. Ciekawym pomysłem jest wspólny system biletów z kolejką na Gubałówkę. Wjazd na Gubałówkę i zjazd kolejką z Butorowego kosztuje 13 zł (ulgowy 11 zł). Wyciąg jest czynny cały rok jednak w różnych godzinach:

  • grudzień: 10.00 – 15.00,
  • styczeń, luty, listopad: 10.00 – 16.00,
  • marzec, kwiecień, październik: 10.00 – 17.00,
  • maj, czerwiec, wrzesień: 10.00 – 18.00,
  • lipiec, sierpień: 10.00 – 19.00.

Podczas jazdy w dół możemy obserwować całą panoramę Tatr od Wysokich przez Giewont po Tatry Słowackie. Widać też pasmo Babiogórskie oraz sporą część Podhala. No i nie ma tam tylu turystów co na Gubałówce a widoki takie same, kto lubi ciszę i spokój powinien się tam wybrać.

Click to rate this post!
[Total: 92 Average: 2.6]