Czerwone WierchyCzerwone Wierchy to masyw górski położony w Górnej Grani Tatr w Tatrach Zachodnich. Ich nazwa bierze się od brunatno – czerwonego koloru traw, którymi porośnięte są ich stoki. Szczególnie widoczne jest to w okresie jesieni. Swoją popularność zawdzięczają niesamowitym widokom jakie rozciągają się z ich szczytów na Tatry Wysokie. Przedzielone są trzema przełęczami – Mułową, Litworową i Małołącką. Cztery szczyty wchodzące w skład Czerwonych Wierchów to:

  • Kondracka Kopa (2 005 m),
  • Małołączniak (2 096m),
  • Krzesanica (2 122m),
  • Ciemniak (2 096 m).

Masyw Czerwonych Wierchów, mimo że nie należy do najwyższych oferuje jedne z ładniejszych widoków jakie znajdziemy w Tatrach. Wędrując z kierunku Doliny Kościeliskiej cały czas przed oczami mamy widok na szczyty Tatr Wysokich. Szczególnie dobrze widoczne są szczyty położone w Dolinie Pięciu Stawów i nad Morskim Okiem. Po prawej stronie mamy słowackie doliny prezentujące się dużo bardziej okazale niż te po polskiej stronie. Zresztą wędrówka przez grań Czerwonych Wierchów co rusz otwiera przed nami kolejne fantastyczne widoki. W niektórych miejscach szlak robi się niebezpiecznie wąski a w dół spadają kilkudziesięciometrowe urwiska.

Szlaki turystyczne

Na Czerwone Wierchy prowadzi kilka szlaków górskich z czego jeden z nich prowadzi nas w środek trasy prowadzącej przez nie (na Małołączniak). Szlaki prowadzące z Zakopanego rozpoczynają się w Kuźnicach i na Krzeptówkach, jeden swój początek ma w Kirach. Samo przejście tylko po szczytach Czerwonych Wierchów zajmie nam trochę ponad godzinę, jednak dostanie się na nie i zejście z nich to już całodzienna wycieczka. Alternatywnie można skrócić trasę schodząc ze szlaku nieco szybciej jednak dalej najlepszym rozwiązaniem jest poranne wyruszenie na wędrówkę. Poniżej opiszemy wygodniejsze rozwiązanie dla osób, które nie czują się na siłach lub nie mają tyle czasu. Teraz kilka szlaków wraz z czasami przejść:

  • Kiry (zielony) – Schronisko „Ornak” 1:30h – Ciemniak 3:30h (czerwony) – Małołączniak 0:45h – Kondracka Kopa 0:25h – Schronisko na Hali Kondratowej (zielony) 1:10h – Kuźnice (niebieski) 1h. Cała trasa 8:20h. Alternatywnie można odbić na początku Doliny Kościeliskiej w szlak czerwony na Ciemniak 4h. Wtedy cała trasa zajmie nam o 1h mniej.
  • Krzeptówki (żółty, Doliną Małej Łąki) – Kondracka Przełęcz 3h – Kondracka Kopa (czerwony) 0:45h – Małołączniak 0:35h – Ciemniak 0:45h – Schronisko „Ornak” (zielony) 2:45h – Kiry 1:20h. Cała trasa 7:50h.
  • Kuźnice (zielony) – Kasprowy Wierch 3:45h – Kondracka Kopa (czerwony) 1:40h – Małołączniak 0:35h – Miętusi Przysłup (niebieski) 2:15h – Krzeptówki 0:45h. Cała trasa 9h. Trasa omija wejście na Ciemniak bo wydłużyło by to ją o dodatkową 1h. Poniżej dokładny opis trasy z opcją wjazdu kolejką na Kasprowy.
Z kolejki na Kasprowy Wierch

Widok z kolejki na Kasprowy Wierch (fot. własna)

Na Kasprowy Wierch

Na Kasprowym (fot. Krzysztof Dudzik, WikiMedia)

Przez Czerwone Wierchy

Wyruszamy z Kuźnic, kolejką linową na Kasprowy Wierch (1 987 m), z powodu panujących w sezonie kolejek po bilety warto być trochę wcześniej (czas czekania około 1h). Koszt biletu na górę to 32 zł (góra – dół 42 zł, z możliwością spędzenia 1:40h na górze), ponieważ będziemy schodzić innym szlakiem potrzebujemy tylko biletów na górę. Na Kasprowym możemy podziwiać panoramę Zakopanego i Tatr, coś zjeść lub wypić i obejrzeć wybudowane w 1938 roku obserwatorium meterologiczne i astronomiczne. Jest to najwyżej położony budynek w Polsce, obecnie znajduje się w nim Obserwatorium Meteorologiczne IMiGW.

Z Kasprowego Wierchu wyruszamy czerwonym szlakiem w kierunku Kondrackiej Kopy przez Goryczkową Czubę. Trasa przez Czerwone Wierchy wiedzie zboczem góry lub górskim grzbietem nad kilkudziesięcio metrowymi urwiskami, z których rozciąga się niesamowity widok. Warto uważać, ścieżka chwilami jest dość wąska i przy wymijaniu robi się dość ciasno. Po prawej stronie rozpościera się widok na Zakopane i okoliczne wsie i miasteczka, po lewej stronie rozciąga się widok na słowackie doliny, z tyłu na Tatry Wysokie. Przy ładnej pogodzie widoczna jest większość szczytów z wysuniętą na pierwszy plan Świnicą (2 301 m).

Panorama Tatr Wysokich

Panorama Tatr Wysokich (fot. własna)

Widok na Małą Łąkę

Widok na Małą Łąkę z Małołączniaka (fot. własna)

Z Kondrackiej Kopy na Małołączniak trasa zajmuje 0:30h, na początku dość mocno opada w dół a potem łagodnie się unosi z dość wymagającą końcówką (10 min). W zależności od czasu jaki mamy, możemy pójść dalej na Ciemniak przez Krzesanicę (45 min w jedną stronę), lub rozpocząć zejście niebieskim szlakiem w kierunku Miętusiego Przysłopu zajmie nam około 2:15h i 0:45h do ulicy Krzeptówki.

Ta wdzięczna nazwa pochodzi od nazwiska niejakiego Miętusa, któremu Zygmunt III Waza podarował te ziemie. Słowo prislop to nazwa przełęczy w języku Wołochów. Rozciągają się z niego piękne widoki na okoliczne szczyty (Giewont, Czerwone Wierchy, Kominiarski Wierch), z tego powodu jest częstym miejscem odpoczynku turystów.

zejście z Małołączniaka

Zejście z Małołączniaka (fot. własna)

Zejście niebieskim szlakiem z Małołączniaka początkowo prowadzi dość łagodnie w dół a potem przechodzi w kamienisty, stromy, żleb. Trzeba uważać na obluzowane kamienie. W dwóch miejscach potrzebne są przy zejściu łańcuchy wkute w skałę. Po zejściu ze żlebu wchodzimy na początku w kosodrzewinę a potem w las. Prowadzi dość wygodna ścieżka.

Na rozwidleniu szlaków w Miętusim Przysłopie warto uważać, gdyż oznakowanie nie jest dość dokładne. Niebieski szlak na jaki mamy trafić prowadzi na początku jednocześnie z czarnym (tylko ten jest zaznaczony). Po około 30 metrach rozchodzą się, my wybieramy ten w lewo.

Jedno można powiedzieć o Czerwonych Wierchach, niezależnie którą stroną zaczniemy trasę i od którego ze szczytów widoki będą niezapomniane. No chyba, że trafimy na mgłę co w sumie nie jest tak rzadkim zjawiskiem. Masy powietrza pędzą tutaj ze słowackiej strony na polską i często chmury zatrzymują się na szczytach. Wtedy pozostanie wybrać się nam na Czerwone Wierchy raz jeszcze.

Click to rate this post!
[Total: 297 Average: 2.7]