Dolina ChochołowskaDolina Chochołowska jest najdłuższą (blisko 10 km) i jednocześnie największą doliną (ponad 35 km2) leżącą po polskiej stronie Tatr. Położona w Tatrach Zachodnich, kilkanaście kilometrów od wsi Chochołów, od której bierze swoją nazwę. Jako jedyna dolina, mimo że leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. Jest ona przez nią zarządzana, łącznie z regionalnym wypasem owiec na łąkach i dbaniem o lasy. Trzeba przyznać, że nie powoduje to uszczerbku dla przyrody, bo jest to jedna z piękniejszych dolin.

Przez Dolinę Chochołowską

Szlak prowadzący przez Dolinę Chochołowską zaczyna się na Siwej Polanie, gdzie na specjalnym parkingu można zostawić samochód. Znajduje się tutaj bar, stoiska z pamiątkami, toalety i kasa biletowa. Ciekawostką jest fakt, że opłata za wejście nie jest pobierana w imieniu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Grunty leżące w dolinie należą do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi i to ona administruje terenami, prowadzi gospodarkę leśną i hodowlaną oraz zarabia na turystyce.

Miłośnicy turystyki rowerowej mogą skorzystać z oferty wypożyczalni rowerów i przejechać prawie całą dolinę na rowerze. Jednoślady można wynająć na cały dzień lub przejechać się nimi jedynie do wyznaczonych punktów: Polany Huciska lub dawnego schroniska Błaszyńskich. Warto jednak pamiętać, że jazda w górach na rowerze nie jest wcale sprawą prostą. Niewielka różnica wzniesień, która nie męczy spacerowiczów, może być odczuwalna podczas jazdy nawet po asfaltowej drodze, prowadzącej do Polany Huciska. Dalej nawierzchnia staje się kamienista.

Wyżnia Brama Chochołowska

Wyźnia Brama Chochołowska (fot. własna)

Spacer wzdłuż Potoku Chochołowskiego doprowadzi do przewężenia zwanego Niżną Bramą Chochołowską. Znajduje się tu tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II oraz tablica poświęcona księdzu Kmietowiczowi, bohaterowi Powstania Chochołowskiego z 1846 roku. Nieco dalej, po prawej stronie polanki Pod Jawory pojawią się stare, pasterskie chaty i szałasy. Kolejnym, ważnym punktem będzie skrzyżowanie z czarnym szlakiem, wiodącym Ścieżką Pod Reglami i tuż potem Wyżnia Brama Chochołowska, czyli drugie zwężenie doliny. Kiedy miniemy dawne schronisko, które dzisiaj jest leśniczówką TPN, to znak, że czeka nas niecała godzina marszu do drugiego skrzyżowania szlaków na Przełęczy Iwaniackiej.

Polana Chochołowska

Powyżej przełęczy droga staje się bardziej stroma. Po minięciu trzeciego skrzyżowania szlaków, wkrótce pojawi się Polana Chochołowska z widokiem na Mnichy, pionowe iglice skalne. Na polanie znajdują się pasterskie chaty i kaplica św. Jana Chrzciciela. O ile chałupy zaliczane są w poczet Światowego Dziedzictwa Kultury, o tyle kaplica powstała na potrzeby kręcenia filmowego serialu „Janosik”. Polana Chochołowska słynie z krokusów, których fioletowe dywany pojawiają się tu każdej wiosny. Na jej końcu znajduje się największe tatrzańskie schronisko, położone 1 148 metrów nad poziomem morza. Można tu odpocząć przed drogą powrotną.

Mnichy Chochołowskie

Mnichy Chochołowskie (fot. Jerzy Opioła, WikiMedia)

Polana Chochołowska

Polana Chochołowska (fot. własna)

Samo schronisko to dość spory budynek na kamiennej podmurówce. Mieści się w nim bufet gdzie można, co przekąsić, świetlica, oraz pokoje do wynajęcia. Na zewnątrz mamy do dyspozycji taras ze stolikami gdzie można usiąść i podziwiać otaczające nas widoki. Schronisko w Chochołowskiej dysponuje 133 miejscami noclegowymi w cenach od 25 do 55 złotych (podłoga 20 zł). W czasie sezonu, jeżeli chcemy w nim spędzić nocleg, warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.

Schronisko górskie na Polanie Chochołowskiej

Schronisko na Polanie Chochołowskiej (fot. własna)

Widoki ze szczytu Grześ

Widoki z Grzesia 🙂 (fot. własna)

Okoliczne szczyty

Dolina Chochołowska to doskonałe miejsce, z którego można wybrać się na wycieczkę w góry. W zależności od czasu, jakim dysponujemy możemy wybrać się na Bobrowicką Przełęcz i dalej na Bobrowiec (1 683 m n.p.m.), trasa tam i z powrotem zajmie nam około 4:30h. Jeżeli dysponujemy większą ilością czasu – cała trasa to około 6h możemy wybrać się na wędrówkę pobliskimi szczytami przez Grześ (1 653 m n.p.m.- 2:30h), Rakoń (1 879 m n.p.m. – 3:30h) i Wołowiec (2 064 m n.p.m. – 4:30h).

Schodzimy do schroniska Wyżnią Chochołowską Doliną (6:15h). W przypadku, kiedy nie mamy noclegu w schronisko warto pamiętać, że musimy też dojść z powrotem do Kir, co zajmuje około 1:30h. Wychodząc w góry, obowiązkowo, zabieramy coś ciepłego, przeciwdeszczowego, do zjedzenia i informujemy, najlepiej kogoś z obsługi schroniska, gdzie się wybieramy.

Click to rate this post!
[Total: 273 Average: 2.8]