Dolina GąsienicowaDolina Gąsienicowa to jedna z wyżej położonych tatrzańskich dolin. Rozciąga się między szczytem Kasprowego Wierchu a Żółtą Turnią i Skrajnym Granatem. Takie położenie gwarantuje wspaniałe widoki na szczyty Orlej Perci – Krzyżne, Zadni Granat, Zawrat i Świnicę. Swoją nazwę dolina zawdzięcza rodzinie Gąsieniców, która zamieszkiwała na tym obszarze i wypasała tam owce. Dolina stanowi górne piętro Doliny Suchej Wody, a w obu jej odnogach znajdują się liczne stawy – w sumie stały (nie zanikają latem) jest ich siedem. Zresztą dawniej była nazywana Doliną Siedmiu Stawów czy Halą Stawów.

Widok na Murowaniec

Widok na Murowaniec (fot. WikiMedia, Jerzy Opioła)

Dolina Gąsienicowa była odwiedzana już w XIX wieku, mimo że całość była terenami wyłącznie pasterskimi. Z czasem ilość turystów wzrosła z uwagi na dogodne położenie doliny względem innych szlaków i warunków narciarskich zimą. W latach 20-tych XX wieku wybudowano schronisko Murowaniec wraz z utwardzoną drogą prowadzącą do niego (zamknięta dla ruchu turystycznego). Później pojawiła się „Betlejemka” miejsce szkolenia taterników, leśniczówka „Księżówka” oraz stacja meteorologiczna PAN i budynek strażników TPN. W latach 60-tych wykupiono grunty od prywatnych właścicieli i zlikwidowano wypas owiec. Obecnie dolinę porastają lasy i kosodrzewina.

Szlaki do doliny

Do doliny prowadzi kilka szlaków turystycznych z Zakopanego, choć można się tam dostać również ze szczytu Kasprowego Wierchu. Wbrew temu, że dolina jest przedłużeniem Doliny Suchej Wody to ten szlak wcale nie należy do najpopularniejszych. Właściwie turyści wybierają jeden z dwóch (niebieski lub żółty) położonych niedaleko siebie.

 • Szlak niebieski – to chyba najczęściej wybierany przez turystów szlak prowadzący przez Boczań (1 208 m n.p.m.) do Doliny Gąsienicowej. Czas przejścia to 2:10h ↑ i 1:40 ↓. Szlak rozpoczyna się w Kuźnicach, do których można dojechać busem. Różnica wysokości pomiędzy początkiem a Murowańcem to prawie 500 metrów. Droga przez większość czasu łagodnie prowadzi w górę przez las, dopiero wejście (Skupniowym Upłazem) na szczyt Wielkiej Kopy Królowej może kosztować trochę wysiłku. Wysiłek będzie nagrodzony bo otwiera się stamtąd przepiękna panorama na Zakopane. Potem jeszcze Przełęcz między Kopami i powoli otwiera się przed nami dolina.
 • Szlak żółty – to alternatywa dla wyżej opisanego szlaku. Rozpoczynamy dokładnie w tym samym miejscu i wędrujemy Doliną Jaworzynki. Trasa zajmuje dokładnie tyle samo czasu co szlakiem niebieskim a od Wielkiej Kopy szlaki się łączą. Można powiedzieć, że wejście na Kopę jest trochę trudniejsze, ale niewiele. Podczas wędrówki mamy możliwość podziwiania większej ilości widoków bo las jest rzadszy i niższy.
 • Szlak czarny – to ostatni bezpośredni szlak prowadzący z Zakopanego. Właściwie można wyruszyć z dwóch punktów, z Toporowej Cyrhli rusza szlak czerwony, który za chwilę łączy się z czarnym lub kawałek dalej z Brzezin od razu czarnym. Szlak wiedzie cały czas Doliną Suchej Wody przez Psią Trawkę a podejście do schroniska zajmie nam około 2:20h.
 • Jest również opcja szlaku zielonego prowadzącego z Doliny Białki niedaleko przejścia granicznego na Łysej Polanie. Prowadzi on przez Rusinową Polanę, Gęsią Szyję i Rówień Waksmundzką. Dojście do schroniska zajmie nam 3:45h ↑ a powrót 3:15 ↓. Szlak jest bardzo malowniczy z jednej strony otwierają się widoki na pasmo Tatr z drugiej na pasmo Pogórza Spisko-Gubałowskiego.

Schronisko Murowaniec

Wszystkie wspomniane wyżej szlak prowadzą do położonego w Dolinie Gąsienicowej schroniska Murowaniec. To położone na wysokości 1 505 m n.p.m. jest jednym z większych obiektów noclegowych w Tatrach, dysponuje 108 miejscami noclegowymi w pokojach od 2 do 12-osobowych. Schronisko jest bardzo popularnym miejscem z uwagi na stosunkową bliskość popularnych szczytów i szlaku Orlej Perci. Również zimą jest tutaj dużo turystów, którzy korzystają z wyciągów narciarskich i bliskości Kasprowego Wierchu.

Schronisko górskie Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej

Schronisko górskie Murowaniec (fot. własna)

Murowaniec w 1948 roku

Murowaniec – 1948 rok (fot. www.murowaniec.e-tatry.pl)

Z drugiej strony taka popularność schroniska wypaczyła ideę jego funkcjonowania dla turystów wędrujących po górach. To praktycznie jedyne schronisko w Tatrach, gdzie nie można znaleźć noclegu na podłodze nawet w przypadku późnej pory. A właśnie po to budowano w górach schroniska, żeby wędrowcy, których zastaje noc w górach mieli gdzie nocować. Jednak niezależnie od zwyczajów właścicieli dalej stanowi ono świetne miejsce do wyruszenia na szczyty górskie.

W góry

Jak pisaliśmy wcześniej dolina to świetne miejsce do wyruszenia na szlak Orlej Perci. Właściwie rozciąga się ona od szczytu Kasprowego Wierchu po Krzyżne co powoduje, że możemy ruszyć właściwie w każde miejsce na tym najtrudniejszym tatrzańskim szlaku. Główne szlaki rozwidlają się w wyższych partiach co jeszcze zwiększa możliwości. Przyjrzyjmy się jakie opcje mamy do dyspozycji (trzeba pamiętać, że odcinek Zawrat – Kozia Przęłęcz – Kozi Wierch jest jednokierunkowy).

Pierwsze część szlaków prowadzących w kierunku Kasprowego Wierchu i potem rozwidlająca się daje możliwość wejścia

 • żółtym – na Kasprowy 1:30h + 2:40h na Zawrat przez Świnicę,
 • zielonym – na Przełęcz Liliowe 1:40h + 2:15h na Zawrat przez Świnicę,
 • czarnym – na Świnicką Przełęcz 2:00h + 1:45h na Zawrat przez Świnicę,

Od Zawratu 2 158 m n.p.m. rozpoczyna się właściwy szlak Orlej Perci i kończy się na Przełęczy Krzyżne 2 112 m n.p.m. Nie będziemy tu opisywać całości szlaku, trudności i planowania przejścia, odeślemy, do naszym zdaniem, najlepszej strony w tej tematyce.

Zimowy widok na Orlą Perć

Orla Perć zimą (fot. własna)

Na Zawrat można się też dostać bezpośrednio ze schroniska niebieskim szlakiem. To trudna trasa, z łańcuchami w niektórych miejscach. Podejście zajmuje blisko 2:30h. Najwcześniej od szlaku odchodzi żółty prowadzący na Skrajny Granat (2 225 m n.p.m.) 2:10h (z Murowańca). Dalej odchodzi kolejny żółty prowadzący na Kozią Przełęcz (2 137 m n.p.m.) 2:40h. Od niego odgałęzia się kolejny szlak na Zadni Granat.

Ze schroniska możemy się też dostać na Kościelec (2 155 m n.p.m.). W sumie to jedyne miejsce, z którego możemy wyruszyć na ten szczyt. Szlak prowadzi przez przełęcz Karb, a wejście zajmuje blisko 2h a zejście 1:30h.

Pomysłem na dłuższą wędrówkę może być szlak przez Kasprowy w kierunku Czerwonych Wierchów. Tutaj jest sporo opcji planowania dłuższej lub krótszej trasy w zależności od sił i czasu. Można na przykład zejść już przed Czerwonymi Wierchami do Doliny Kondratowej lub przejść całe i zejść do Doliny Kościeliskiej. Przedstawmy ten najdłuższy wariant.

 • Schronisko Murowaniec – Kasprowy Wierch 1:30h,
 • Kasprowy Wierch – Kondracka Kopa 1:40h,
 • Kondracka Kopa – Małołączniak 0:35h,
 • Małołączniak – Ciemniak 0:45h,
 • Ciemniak – Schronisko Ornak 2:45h,
 • Schronisko Ornak – Kiry 1:20h.

Cała trasa zajmie nam ponad 8h i prowadzi jednym z bardziej malowniczych szlaków jakie są w Tatrach. Mamy możliwość podziwiana panoramy Tatr Wysokich oraz słowackiej części Tatr.

Click to rate this post!
[Total: 93 Average: 2.7]