Dolina Małej ŁąkiDolina Małej Łąki to najmniejsza walna dolina w polskich tatrach. Ma długość 5,4 km a powierzchnię 5,7 m2. Jak widać w porównaniu do innych tatrzańskich dolin prezentuje się raczej skromnie. Ma jednak swój niepowtarzalny charakter i jedno z piękniejszych miejsc Wielką Polanę Małołącką. Polana z roku na rok staje się coraz mniejsza w wyniku zarastania przez lasy. Obecnie jej powierzchnia liczy sobie 14 ha. To głównie w to miejsce docierają turyści, którzy wybierają się na spacer tą doliną. Stąd rozpościerają się widoki na masyw Giewontu i urwisko Wielkiej Turni.

Wejście do doliny znajduje się pomiędzy ulicą Krzeptówki w Zakopane a osiedlem Gronik w Kościeliskiej. Może właśnie to oddalenie od głównych tras turystycznych powoduje, że Dolina Małej Łąki nie jest tak chętnie odwiedzana przez turystów. A warto wspomnieć, że wiedzie przez nią jeden ze szlaków prowadzących na Giewont. Turyści wybierają jednak najczęściej, bliższy Zakopanego i trudniejszy szlak prowadzący przez Dolinę Strążyską. Kiedy zdobyliśmy już Giewont tym szlakiem może warto spróbować wybrać się przez Dolinę Małej Łąki.

Szlak na Giewont

Cała trasa na Giewont zajmie nam 3:15h↑ i 2:25h ↓. Początkowo szlak żółty idzie ze szlakiem niebieskim prowadzącym na Miętusi Przysłop i dalej na Małołączniak. Droga łagodnie wspina się pod górę pośród lasu obok szemrzącego strumyka. Po godzinie takiej wędrówki dochodzimy na Polanę Małołącką. Widok jest naprawdę piękny i na polanę i na otaczające je szczyty. Z przodu widać Mnichowe Turnie i tamtędy będzie biegła dalsza część szlaku na Kondracką Przełęcz. Można tutaj chwilę odpocząć przed dalszą wędrówką, są zadaszone, drewniane ławy.

Podejście na Przełęcz Kondracką

Podejście na przełęcz (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Po przejściu polany zaczynamy wspinaczkę po żlebie. Początkowo szlak wiedzie przez las kamiennymi stopniami, później coraz więcej kamiennych osuwisk i trzeba zachować ostrożność. Za naszymi plecami rozciągają się coraz piękniejsze widoki na polanę. Po wejściu w pas kosodrzewiny trasa staję się coraz bardziej męcząca. Niewiele widać a trasa wydaje się nie mieć końca. Droga z Polany Małołąckiej na Przełęcz Kondracką zajmuje 2h. Stamtąd już tylko 15 min na szczyt Giewontu. Z przełęczy możemy też odbić na Konracką Kopę (0:45h) pierwszy szczyt Czerwonych Wierchów.

Dawniej Dolina Małej Łąki była chętnie odwiedzana przez taterników. Trasy wspinaczki biegły na Mnichowych Turniach i Wielkiej Turni. Obecnie utworzono tutaj obszar ścisłej ochrony i Tatrzański Park Narodowy zabronił wspinaczki po tych szczytach. Pozwala to zachować rejon doliny w niezmienionej formie pozwalając turystom na podziwianie tych przepięknych krajobrazów.

Widok na Polanę Małołącką 1

Widok na Polanę Małołącką 2

Widok na Polanę Małołącką 3

Szlak na Giewont z Przełęczy Kondrackiej

Click to rate this post!
[Total: 55 Average: 2.9]