Dolina Pięciu Stawów PolskichMiedzy Morskim Okiem a Kozim Wierchem rozciąga się malownicza dolina górska. Położona na wysokości ponad 1 625 m n.p.m. jest jedną z piękniejszych dolin w Tatrach. Dolina Pięciu Stawów, bo o niej mowa, ma powierzchnię ok. 6,5 kilometra kwadratowego i długość prawie 4 kilometry. Swoją nazwę zawdzięcza pięciu polodowcowym jeziorkom. Nad doliną górują szczyty Świnica, Szpiglasowy Wierch oraz grań Orlej Perci. Ta wyrzeźbiona przez lodowiec dolina, położona na terenie TPN-u, ma charakter wysokogórski – można tu spotkać alpejską roślinność i rzadkie gatunki zwierzęt.

Pięć Stawów

Łączna powierzchnia wody we wszystkich stawach wynosi około 61 hektarów. Najciekawsze jest to, że w Dolinie Pięciu Stawów tak naprawdę jest ich sześć. Najmniejsze jeziorko, nazywane Wolim Okiem, pojawia się okresowo. Największe ze stałych jezior to Wielki Staw. Położony na wysokości 1665 metrów n.p.m. zbiornik ma głębokość prawie 80 metrów a swoją powierzchnią przekracza całą powierzchnię pozostałych czterech jeziorek, czyli Zadniego Stawu, Czarnego Stawu, Małego Stawu i Przedniego Stawu. Wody z doliny wypływają Potokiem Roztoka, który spada do Doliny Roztoki największym, 70-metrowym wodospadem w Tatrach, nazywanym Wielka Siklawą.

Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów

Przedni Staw (fot. własna)

Czarny Staw w Dolinie Pięciu Stawów

Czarny Staw (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Efektem lodowcowego charakteru doliny jest jej przepiękny krajobraz. Granitowe tatrzańskie szczyty przechodzące w płaśnie i gruzowiska, wśród których połyskują oczka jezior sprawiają niesamowite wrażenie. Potęgują je połacie kosodrzewiny, porastające dolinę o księżycowym kształcie, z rogami skierowanymi ku wschodowi. Celem ochrony tych pięknych krajobrazów, zakazano w 1968 roku wypasu bydła na terenie doliny. Wcześniej ta dolina jak i Dolina Roztoki, były tzn. Halą Pięciu Stawów i stanowiły miejsce wypasu bydła.

Szlaki dla turystów

Dolina Pięciu Stawów była odwiedzana przez turystów już w XIX wieku. Wtedy też rozpoczęto wytyczanie sieci szlaków turystycznych pozwalających wyruszyć z doliny w wyższe partie gór. Na dzień dzisiejszy z doliny można wyruszyć:

  • w kierunku Doliny Gąsienicowej przez Zawrat lub Kozią Przełęcz,
  • w kierunku schroniska Murowaniec przez Przełęcz Krzyżne,
  • w kierunku Morskiego Oka przez Świstówkę lub Szpiglasową Przełęcz,

Jak widać dolina stanowi świetny punkt wypadowy na Orlą Perć. Prowadzą tam aż cztery szlaki, które pozwalają dostać się w różne miejsca na tym najtrudniejszym tatrzańskim szlaku. Dolina może też być doskonałym miejscem do zejścia z tego szlaku, kiedy komuś brakuje sił lub czasu na dalszą wędrówkę.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich (fot. własna)

Wielki Staw (czarno - białe zdjęcie)

Wielki Staw (fot. Mateusz Majchrzak)

Natomiast do samej doliny najłatwiej dostać się zielonym szlakiem ze schroniska w Roztoce (1:30h). Wcześniej trzeba pokonać trasę w parkingu w Palenicy Białczańskiej (0:50h). Mimo tak dogodnego położenia względem szlaków w wysokie góry dolina przyciąga mniej turystów niż położone niżej, łatwiejsze w dostępie doliny. Nawet w szczycie turystycznym można znaleźć tu spokojne miejsca, które pozwolą rozkoszować się wspaniałymi widokami. Na początku doliny znajduje się najwyżej (1 671 m n.p.m.) położone schronisko w Polsce.

Schronisko nad Przednim Stawem

Pierwsze schronisko w Dolinie Pięciu Stawów powstało w roku 1876 na Małym Stawem. Inicjatorem powstania schroniska było Towarzystwo Tatrzańskie, a samo schronisko stanowiło mały, jednoizbowy budynek użytkowany jedynie w okresie letnim. To pierwsze schronisko w Dolinie Pięciu Stawów nosiło imię słynnego polskiego geologa Ludwika Zejsznera. W roku 1898 Towarzystwo Tatrzańskie wybudowało w Dolinie Pięciu Stawów drugie większe schronisko, które w czasie I wojny światowej było kilka krotnie niszczone i odbudowywane. Schronisko to służyło turystom do roku 1924.

Schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (fot. własna)

Schronisko Pięć Stawów nocą

Schronisko w nocy (fot. własna)

Wtedy rozpoczęto budowę kolejnego, większego schroniska zaprojektowanego przez Karola Stryjewskiego. Uroczyste otwarcie schroniska odbyło się w 1932 roku. Schronisko cieszyło się ogromną popularnością wśród turystów. W kolejnych latach było zatem modernizowane i rozbudowywane. Schronisko bez większych zniszczeń przetrwało okres II wojny światowej, a jego mieszkańcy brali nawet udział w działaniach ruchu oporu. W roku 1945 cieszące się ogromną popularnością schronisko w Dolinie Pięciu Stawów z niewiadomych do dziś przyczyn spłonęło.

Piąte schronisko w dolinie, które funkcjonuje do dziś zbudowano w roku 1954. Schronisko stoi nad Przednim Stawem na wysokości 1671 m. n. p. m. i jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów dysponuje 70 miejscami noclegowymi w pokojach 4, 7, 8 i 10 osobowych. Budynek schroniska jest idealnie wkomponowany w krajobraz doliny i stanowi cel wędrówki wielu turystów.

Click to rate this post!
[Total: 51 Average: 2.8]