Dolina RoztokiPiękno tatrzańskich krajobrazów można podziwiać nie tylko na szlakach turystycznych prowadzących na szczyty i oglądając widoki ze szczytów górskich. Doliny tatrzańskie są równie malownicze i mogą być świetnym miejscem na wycieczki. Do jednych z takich dolin na pewno należy U-kształtna Dolina Roztoki o długości blisko 4,5 km i powierzchni 7 km2. Położona nieco na uboczu głównych tatrzańskich szlaków stanowi odgałęzienie Doliny Białki i przedłużenie Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Dolina między wodospadami

Dolina Roztoki rozciąga się między dwoma wodospadami. Dolinę zamyka wodospad Siklawa, który jest najwyższym wodospadem w Polsce. Dnem doliny płynie potok Roztoka, który bierze swój początek w wodach Wielkiego Stawu. Po kilkudziesięciu metrach potok przeradza się w największy w Polsce wodospad Siklawa. Skała, z której spada jest też końcem Doliny Roztoki. Dolinę otwierają natomiast Wodogrzmoty Mickiewicz, które są serią kaskad spływających malowniczo po skałach. Huk jaki przy tym wydaje, z powodu wysokości spadania, dał nazwę wodospadowi.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza (fot. własna)

Wodospad Siklawa

Siklawa (fot. Magnus Manske, Wikipedia)

Większą część doliny pokonujemy idąc lasem świerkowym, który ciągnie się do wysokości 1 370 m n.p.m. Jest to jeden z najlepiej zachowanych, naturalnych lasów w Tatrach. Wiek drzew, które tam rosną szacuje się na 300 – 400 lat. Chwilami ścieżka prowadząca przez las podchodzi do jego krawędzi a w prześwitach otwierają się widoki na szczyty wysokich gór min. Świstakową Czubę o wysokości 1 763 m. Po wyjściu z lasu, szlak prowadzi wśród skał i kosodrzewiny. Niedaleko rozgałęziają się szlaki prowadzące do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Odbijając w czarny, możemy skrócić sobie drogę o około 20 min.

Schronisko górskie w Dolinie Roztoki

Schronisko w Dolinie Roztoki (fot. własna)

Schronisko Roztoka

Zwiedzając Dolinę Roztoki istnieje możliwość zatrzymania się i zakwaterowania w Schronisku Roztoka, położonym na 1 031 m n.p.m. Schronisko znajduje się w pobliżu wodospadu Wodogrzmoty Mickiewicza (10 min). Schronisko nosi nazwę wybitnego poety i geografa – Wincentego Pola i powstało w 1876 roku. Schronisko dysponuje 75 miejscami noclegowymi w pokojach od 2 do 9 – osobowych. Ceny za pokój wahają się od 40 do 50 zł za osobę w sezonie (30 – 40 zł poza sezonem). W schronisku znajduje się jadłodajnia, bufet i świetlica. Dla turystów dostępne są prysznice, łazienki, oraz kuchnia i suszarnia.

Położenie schroniska (0:50h z Palenicy Białczańskiej) i samej doliny sprawia, że jest ona raczej miejscem pośrednim w drodze w wyższe partie gór. Ze schroniska można dojść szlakami.

  • do Doliny Pięciu Stawów – 2:05h,
  • do Morskiego Oka – 1:30h,
  • na Rówień Waksmundzką – 1:35h.

Szlaki turystyczne

Dopiero stamtąd można planować wycieczki na najwyższe szczyty Tatr. Choć takie położenie z dala od głównych szlaków turystycznych ma swoją zaletę. Łatwiej znaleźć tu miejsce na nocleg w sezonie niż nad Morskim Okiem. W takim wypadku można stąd wyruszyć na Rysy, choć trzeba wtedy odpowiednio wcześnie wstać. Trasa na szczyt najwyższej góry w Polsce zajmie nam około 6:00h a zejście 4:40. Kiedyś, kiedy nie funkcjonowało schronisko nad Morskim Okiem, to właśnie stąd rozpoczynano wejście na Rysy. Można powiedzieć, że przesunięcie bazy startowej w to miejsce dodaje jakieś 2h wspinaczki i 1:30h zejścia.

Widok na Dolinę Roztoki z góry

Dolina Roztoki (fot. ToSter, Wikipedia)

Widok na Tatry Wysokie z Doliny Roztoki

Widok na Tatry Wysokie (fot. własna)

Dolina Roztoki położona jest trochę na uboczu szlaków najchętniej odwiedzanych przez turystów. Dla części osób może być to sporą zaletą. Tutaj znajdziemy ciszę i spokój, możliwość wypoczynku z dala od tłumu turystów jakie odwiedzają Dolinę Kościeliską czy Chochołowską. Spacer przez dolinę pozwala nam obcować z dziką przyrodą, podziwiać piękne krajobrazy i panoramy szczytów górskich. Jednocześnie dolina leży niedaleko popularnych miejsc w Tatrach a dojście tam nie zajmie nam wiele czasu.

Click to rate this post!
[Total: 111 Average: 2.8]