Piękno tatrzańskich krajobrazów można podziwiać nie tylko na szlakach turystycznych prowadzących na szczyty i oglądając widoki ze szczytów górskich. Doliny tatrzańskie są równie malownicze i mogą być świetnym miejscem na wycieczki. Do jednych z takich dolin na pewno należy U-kształtna Dolina Roztoki o długości blisko 4,5 km i powierzchni 7 km2. Położona nieco na uboczu głównych tatrzańskich szlaków stanowi odgałęzienie Doliny Białki i przedłużenie Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Dolina między wodospadami
Dolina Roztoki rozciąga się między dwoma wodospadami. Dolinę zamyka wodospad Siklawa, który jest najwyższym wodospadem w Polsce. Dnem doliny płynie potok Roztoka, który bierze swój początek w wodach Wielkiego Stawu. Po kilkudziesięciu metrach potok przeradza się w największy w Polsce wodospad Siklawa. Skała, z której spada jest też końcem Doliny Roztoki. Dolinę otwierają natomiast Wodogrzmoty Mickiewicz, które są serią kaskad spływających malowniczo po skałach. Huk jaki przy tym wydaje, z powodu wysokości spadania, dał nazwę wodospadowi.
Większą część doliny pokonujemy idąc lasem świerkowym, który ciągnie się do wysokości 1 370 m n.p.m. Jest to jeden z najlepiej zachowanych, naturalnych lasów w Tatrach. Wiek drzew, które tam rosną szacuje się na 300 – 400 lat. Chwilami ścieżka prowadząca przez las podchodzi do jego krawędzi a w prześwitach otwierają się widoki na szczyty wysokich gór min. Świstakową Czubę o wysokości 1 763 m. Po wyjściu z lasu, szlak prowadzi wśród skał i kosodrzewiny. Niedaleko rozgałęziają się szlaki prowadzące do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Odbijając w czarny, możemy skrócić sobie drogę o około 20 min.
Schronisko Roztoka
Zwiedzając Dolinę Roztoki istnieje możliwość zatrzymania się i zakwaterowania w Schronisku Roztoka, położonym na 1 031 m n.p.m. Schronisko znajduje się w pobliżu wodospadu Wodogrzmoty Mickiewicza (10 min). Schronisko nosi nazwę wybitnego poety i geografa – Wincentego Pola i powstało w 1876 roku. Schronisko dysponuje 75 miejscami noclegowymi w pokojach od 2 do 9 – osobowych. Ceny za pokój wahają się od 40 do 50 zł za osobę w sezonie (30 – 40 zł poza sezonem). W schronisku znajduje się jadłodajnia, bufet i świetlica. Dla turystów dostępne są prysznice, łazienki, oraz kuchnia i suszarnia.
Położenie schroniska (0:50h z Palenicy Białczańskiej) i samej doliny sprawia, że jest ona raczej miejscem pośrednim w drodze w wyższe partie gór. Ze schroniska można dojść szlakami.
- do Doliny Pięciu Stawów – 2:05h,
- do Morskiego Oka – 1:30h,
- na Rówień Waksmundzką – 1:35h.
Szlaki turystyczne
Dopiero stamtąd można planować wycieczki na najwyższe szczyty Tatr. Choć takie położenie z dala od głównych szlaków turystycznych ma swoją zaletę. Łatwiej znaleźć tu miejsce na nocleg w sezonie niż nad Morskim Okiem. W takim wypadku można stąd wyruszyć na Rysy, choć trzeba wtedy odpowiednio wcześnie wstać. Trasa na szczyt najwyższej góry w Polsce zajmie nam około 6:00h a zejście 4:40. Kiedyś, kiedy nie funkcjonowało schronisko nad Morskim Okiem, to właśnie stąd rozpoczynano wejście na Rysy. Można powiedzieć, że przesunięcie bazy startowej w to miejsce dodaje jakieś 2h wspinaczki i 1:30h zejścia.
Dolina Roztoki położona jest trochę na uboczu szlaków najchętniej odwiedzanych przez turystów. Dla części osób może być to sporą zaletą. Tutaj znajdziemy ciszę i spokój, możliwość wypoczynku z dala od tłumu turystów jakie odwiedzają Dolinę Kościeliską czy Chochołowską. Spacer przez dolinę pozwala nam obcować z dziką przyrodą, podziwiać piękne krajobrazy i panoramy szczytów górskich. Jednocześnie dolina leży niedaleko popularnych miejsc w Tatrach a dojście tam nie zajmie nam wiele czasu.