Dla wielu turystów doliny w Tatrach to tylko fragment trasy prowadzący w wyższe partie i na szczyty górskie. Jednak doliny, rzeźbione przez górskie potoki wśród skał, należą do jednych z piękniejszym miejsc w Tatrach. Każda z nich ma inny wygląd, własną charakterystykę i miejsca, które warto zobaczyć. Po polskiej stronie znajdziemy kilkanaście dolin, z których większość dostępna jest dla turystów. Poniżej postaramy się Państwu przybliżyć te najbardziej znane, chętnie odwiedzane i malownicze.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska (fot. własna)

Najbardziej znana dolina w Tatrach, pewnie nawet komuś kto nie był w górach kojarzy tą nazwę. Położona kilka kilometrów od Zakopanego jest najchętniej odwiedzą przez turystów doliną. Dolina Kościeliska swój początek bierze we wsi Kiry i prowadzi do schroniska na Hali Ornak. Schronisko jest sporo, choć latem jest tam mnóstwo turystów, dlatego jeżeli chcemy nocować trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.

Warto pójść kawałek dalej i dojść do malowniczego Smreczyńskiego Stawu (0:30↑ , 0:20↓). W Kościeliskiej znajduje się kilka jaskiń udostępnionych do zwiedzania turystom (Mroźna, Smocza, Raptawicka, Mylna). Z doliny można wspiąć się na kilka punktów widokowych (np. Stoły) czy wyruszyć na Czerwone Wierchy. Niezależnie od powodów z jakich chcemy odwiedzić tą dolinę na pewno warto.

Przy okazji Doliny Kościeliskiej warto wspomnieć o jaskiniach na terenie Tatr. We wspomnianej dolinie jest najwięcej jaskiń jakie znajdziemy w tym paśmie górskim. Spora część dostępna jest do zwiedzania i jaskinie takie jak Mylna czy Mroźna stanowią atrakcje turystyczne. Większość jaskiń w Tatrach jest jednak niedostępna i niebezpieczna dla turystów, chodzić po nich mogą jedynie doświadczeni grotołazi.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska (fot. Jerzy Opioła, WikiMedia)

To z kolei największa dolina po naszej stronie Tatr, położona w Tatrach Zachodnich, o długość 10 km. Jest też jedyną doliną, która nie należy do TPN, jej właścicielem jest Wspólnota Ośmiu Wsi. Swoją nazwę Dolina Chochołowska wzięła od położonej kilkanaście kilometrów dalej wsi Chochołów, której chłopi wypasali tutaj owce. Swojego czasu była ona największym ośrodkiem wypasu w Tatrach a ta tradycja choć na mniejszą skalę kultywowana jest do dzisiaj.

Praktycznie na samym końcu doliny, na Polanie Chochołowskiej, zbudowane zostało w latach 30 XX wieku schronisko górskie. Początkowo służyło ono głównie narciarzom, ale przyczyniło się też do rozwoju turystyki. Dochodząc do schroniska mamy możliwość obejrzenia kilkunastu starych bacówek, które służyły kiedyś miejscowym juhasom. Warto też zboczyć ze szlaku i wspiąć się ścieżką do góry do drewnianej kapliczki, która zbudowana została na potrzeby kręconego tutaj odcinka do serialu Janosik.

Dolina Rybiego Potoku

Panorama Morskie Oko

Panorama Morskie Oko (fot. Tamerlan, WikiMedia)

Kolejna dolina jest mało znana z nazwy, natomiast główna atrakcje w tej dolinie, Morskie Oko, jest już kojarzona przez wszystkich turystów. Dolina Rybiego Potoku, jest prawie że równoległa do Doliny Roztoki, a kończy się pod wzniesieniem prowadzącym do Czarnego Stawu. Z uwagi na położone w tej dolinie Morskie Oko jest ona chyba najpopularniejszą obok Kościeliskiej doliną w Tatrach. W dolinie znajduje się też schronisko górskie położone nad tym najpopularniejszym jeziorem w Tatrach.

Dnem Doliny Rybiego Potoku prowadzi też szlak na Rysy, najwyższy szczyt po polskiej stronie Tatr. Dlatego szlak, który w dolinie prowadzi łagodnym podejściem przez Czarnym Stawie zmienia się w ostrą i mozolną wspinaczkę do góry. Ocena wejścia na Rysy może być bardzo zwodna, bo z Morskiego Oka wierzchołek góry wydaje się bardzo bliski. To właśnie strome podejście zaczynające się na końcu Doliny jest za to odpowiedzialne. Dlatego mimo złudnej łatwości trasy należy przygotować się na duży wysiłek.

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich (fot. własna)

Położona pod górną granią Tatr Wysokich, Dolina Pięciu Stawów nie nadaje się do przejść. Jednak z uwagi na malownicze położenie przecinają ją szlaki turystyczne. Leży w jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach, znajduje się tutaj pięć polodowcowych stawów, od których dolina bierze swoją nazwę. Jej panoramę możemy podziwiać zarówno od strony najtrudniejszego szlaku w Tatrach – Orlej Perci jak i od szlaku prowadzącego przez Szpiglasową Przełęcz (2 110 m n.p.m.).

Przy Przednim Stawie znajduje się najwyżej położone, na wysokości 1670 m n.p.m. schronisko górskie. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów z uwagi na swoje położenie może służyć zarówno jako baza wypadowa na szlaki, jak i miejsce noclegowe po wędrówce. Można też po prostu spędzić tu trochę czasu w malowniczym miejscu podziwiając okolice doliny.

Dolina Strążyska

Doliną Strążyską prowadzi jeden z bardziej malowniczych szlaków na Giewont. Z Polany Strążyskiej rozciąga się wspaniała panorama na ten popularny tatrzański szczyt. Na końcu Doliny Strążyskiej znajduje się też wodospad Siklawica (nie mylić z Siklawą – największym wodospadem w Polsce). Warto wybrać się też na Sarnią Skałę 1 377 m n.p.m. (1:00↑ , 0:45↓), z które rozciągają się piękne widoki. Na Polanie znajdziemy też mały domek, w którym serwowana jest pyszna szarlotka z jagodami i bitą śmietaną oraz coś do zjedzenia i picia.

Dolina Roztoki

Widok na Dolinę Roztoki z góry

Dolina Roztoki (fot. ToSter, Wikipedia)

Jest dolnym przedłużeniem Doliny Pięciu Stawów, dość duża dolina, ale mało uczęszczana z uwagi na duże odległości od popularnych szczytów górskich. Kiedyś Dolina Roztoki była dość popularna jako trasa do Pięciu Stawów a także z uwagi na piękne widoki jakie roztaczały się z góry na jej charakterystyczny układ. Na początku doliny, w pobliżu Wodogrzmotów Mickiewicza znajduje się schronisko w Roztoce. Dawniej, służyło ono jako baza wypadowa na Rysy, choć również dziś z uwagi na przepełnienie schroniska nad Morskim Okiem, turyści często nocują tutaj przed wyruszeniem na najwyższy szczyt w Polsce.

Dolina Małej Łąki

Kolejna malownicza dolina w Tatrach, chętnie odwiedzana przez turystów szczególnie do rozległej polany znajdującej się w środkowej części. Doliną Małej Łąki prowadzi jeden ze szlaków na Giewont. Wspinając się na Kondracką Przełęcz (1 725 m n.p.m.) mamy możliwość podziwiania całej Polany Małołąckiej z góry. Wejście na wspomnianą wyżej przełęcz zajmie nam około 2h. Sporo osób zatrzymuje się na krótką przerwę na początku polany skąd rozciągają się widoki na Turnie, Mały Giewont i Giewont 1 894 m n.p.m. Przed utworzeniem obszaru ścisłej ochrony Turnie służyły jako miejsce wspinaczki dla Taterników.

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa (fot. Jerzy Opioła, WikiMedia)

Piękna dolina położona poniżej najtrudniejszego szlaku w polskich tatrach – Orlej Perci. Właściwie Dolina Gąsienicowa to dwie doliny – zielona i czarna otaczające Czarny Staw Gąsienicowy. W złączeniu dolin, na końcu Doliny Suchej Wody znajduje się schronisko Murowaniec. Poza schroniskiem na Morskim Okiem jest chyba najczęściej odwiedzanym w polskich tatrach. Raz, że można stąd ruszyć na Zawrat (2 185 m n.p.m.) dwa w okolicy znajduje się wyciąg narciarski prowadzący na szczyt Kasprowego Wierchu. W sumie gdzie byśmy nie ruszyli z doliny w górę będzie ostre podejście i piękne widoki.

Muzea w Zakopanem
Szlaki w Tatrach
[Głosów:319    Średnia:2.5/5]