Droga pod Reglami zimąDroga pod Reglami to ścieżka spacerowa prowadząca u podłuża zalesionych wzniesień, na przedgórzu Tatr Zachodnich. Regle to w góralskiej gwarze pasma niezbyt wysokich wzgórz, które stanowią swoisty przedsionek do prawdziwych wysokich szczytów. Droga pod Reglami wiedzie od Księżycówki w Zakopanem do Siwej Polany leżącej u wejścia do Doliny Chochołowskiej. „Księżycówka” to jeden z najstarszych budynków w Zakopanem, mieści się tu dom wypoczynkowy dla księży.

Szlak przebiega u stóp reglowych wzniesień – Krokwi, Sarniej Skały i Łysanki i stąd też pochodzi jego nazwa. Szlak przebiega na wysokości 900 – 940 m. n.p.m. skrajem parku narodowego. Wzgórza przedzielone są głębokimi dolinami wyżłobionymi przez płynące z gór potoki. Dawniej droga nazywana była Żelazną Drogą ponieważ stanowiła połączenie dwóch ośrodków hutniczych w Kuźnicach i Dolinie Chochołowskiej. Były tędy przewożone rudy węgła, materiał drzewny i inne półfabrykaty.

Spacer Drogą pod Reglami

Chata przy Drodze pod Reglami

Chata przy Drodze pod Reglami (fot. Piter Wayne, CC BY-SA 4.0)

Obecnie droga pełni funkcję deptaku i dozwolony jest tu tylko ruch pieszy i rowerowy. Przejście całego szlaku zajmuje około 3 godziny. Droga pod Reglami nie leży w obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest wolna od opłat za wstęp. Spacer drogą pod Reglami obfituje w urocze widoki na dolinę zakopiańską i pasmo Gubałówki. Roztaczają się stąd widoki na Zakopane i Pogórze Spisko – Gubałowskie. Szlak w znacznym stopniu biegnie obrzeżami Zakopanego i Kościeliska i łączy wyloty tatrzańskich dolin: Doliny Bystrej, Doliny Białego, Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej.

Spacer Drogą pod Reglami początkowo prowadzi lasem do nieczynnego już kamieniołomu. Zobaczyć tu można niezwykle ciekawe gatunki roślinności urwiskowej, charakterystyczne dla reglowych wzniesień. Dalej mijamy kompleks skoczni narciarskich z Wielką Krokwią i dalej polną ścieżką dochodzimy do Doliny Białego. Następnie mijamy leśniczówkę i dochodzimy do drewnianego wąskiego mostku nad potokiem Spadowiec. Potok ten wypływa z Doliny Spadowiec, która nie jest udostępniona zwiedzającym.

Wejścia do dolin tatrzańskich

Dolina Chochołowska zimą

Dolina Chochołowska zimą (fot. Piotrass007, CC BY-SA 3.0)

Spacerując dalej Drogą pod Reglami docieramy do wylotu Doliny Strążyskiej i dalej do rozległej polany Buńdówki. Dalej szlak prowadzi skrajem polany Buńdówki, mija po drodze kilka potoków i biegnie do wylotu Doliny za Bramką. Dalej Droga pod Reglami wiedzie wśród wiejskich zabudowań równolegle do szosy łączącej Zakopane z Kościeliskiem. Mijamy po drodze wylot Doliny Małej Łąki i ośrodek dla lotników na Groniku. Dalej skrajem Doliny Nędzówka dochodzimy do wylotu Doliny Staników Żleb i szosą schodzimy do Doliny Kościeliskiej. Dalej wśród uroczych reglowych wzniesień z widokiem na porośnięte drzewami zbocza wzgórz docieramy do Siwej Polany leżącej u wejścia do Doliny Chochołowskiej.

Droga pod Reglami to łatwy i niezwykle popularny wśród turystów szlak spacerowy. Wędrując tym szlakiem mamy możliwość podziwiania szczytów reglowych i mijamy szumiące górskie potoki. Bajkowy klimat panuje tu zwłaszcza jesienią, kiedy to podziwiać można kolorowe plamy na zmieniających odcienie bukowych liściach.

Spacer Drogą pod Reglami łączy w sobie przyjemność wędrowania górskim szlakiem w otoczeniu urokliwych reglowych wzniesień z możliwością zerknięcia na najpiękniejsze tatrzańskie doliny. To połączenie pagórków i dolin stwarza niezwykły klimat, dlatego też Droga pod Reglami jest tak popularna wśród turystów, którzy chętnie wybierają spacer tym uroczym szlakiem.

Click to rate this post!
[Total: 46 Average: 3]