GubałówkaGubałówka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Obok Giewontu i Kasprowego Wierchu jest to najpopularniejszy szczyt górujący nad miastem. Właściwie nie ma chyba turysty, który będąc w Zakopanem nie odwiedził Gubałówki. Jedno jest pewne, widoki jakie rozciągają się z jej szczytu na Tatry są naprawdę niezapominane. Można zobaczyć praktycznie całą panoramę Tatr Polskich i części Słowackich oraz pasma Babiogórskiego.

Gubałówka wznosi się na wysokość 1 126 m n.p.m. w Paśmie Gubałowskim położonym w północno – zachodniej części Zakopanego. Po wschodniej stronie znajduje się Ząb, który jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce, a po zachodniej Butorowy Wierch (1 160 m), drugi co do wysokości szczyt pasma. Oba szczyty połączone są fragmentem Szlaku Papieskiego, którym niegdyś podążał Karol Wojtyła.

Gubałówka to też świetna baza wypadowa na wycieczki po Podhalu. Idąc czarnym szlakiem prowadzącym Doliną Czarnego Dunajca dojdziemy do Witowa (2h). Szlakiem czerwonym dojdziemy do Chochołowa (3:15h), jednej z najlepiej zachowanych pod względem góralskiego stylu wsi w Polsce. To właśnie w tym miejscu Witkacy czerpał inspirację tworząc styl zakopiański. Z Gubałówki dotrzemy też do Poronina (2:30h) szlakiem prowadzącym przez Ząb.

Jak dotrzeć na Gubałówkę

Istnieją dwie możliwości dotarcia na szczyt Gubałówki – dla bardziej aktywnych będzie to wejście o własnych siłach – droga z Krupówek. Szlak jest bardzo dobrze oznakowana, a szczyt znajduje się na takiej wysokości, że praktycznie każdy dotrze tam bez problemu w ciągu godziny. Turysta, który oszczędza zmęczone nogi, na szczyt może wjechać kolejką linową, która funkcjonuje tu od 1938 roku.

Kolejka górska na Gubałówkę

Kolejka górska na Gubałówkę (fot. własna)

Gubałówka nocą

Gubałówka nocą (fot. Mgiganteus, WikiMedia)

Kolejka ma długość 1 338 metrów i rozpościera się od Krupówek (823 m) aż na szczyt Gubałówki (1 126 m) dając różnicę wysokości ok. 300 m. Wjazd na szczyt nie powinien zająć więcej, niż 5 minut, jednorazowo kolejka pomieści nawet 120 osób. Normalny bilet w obie strony w sezonie kosztuje 16 złotych, poza sezonem 14. Nieco inaczej wygląda cena biletu łączonego – kolejką linowo-torową na Gubałówkę, a następnie kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch, jednak o tym nieco później.

Atrakcje na szczycie

Przede wszystkim to widoki, widoki i jeszcze raz widoki. Można by dużo o tym pisać, ale trzeba zobaczyć na własne oczy. Przy dobre pogodzie całe Tatry widać jak na dłoni, widać też całe Zakopane i okolice.

Na Gubałówce znajdują się też liczne restauracje, karczmy i sklepy z pamiątkami. Trzeba niestety stwierdzić, że z kulturą góralską i tradycją ma to już niewiele wspólnego. Restauracje serwują niby tradycyjne dania, ale nic w nich oryginalnego, tak samo jak w przypadku popularnych grilli. Kramy, które ciągną się praktycznie przez całą drogę na Gubałówce oferują głównie tandetę. Ma to wizualnie jakiś związek z Zakopanem i Podhalem, ale w dużej mierze to kicz. Komercja niestety wdarła się tutaj tak jak na Krupówki i targowisko pod Gubałówką. Dosadnym dowodem na to jest usypana plaża ze sztucznymi palmami i leżakami.

Zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce

Zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce (fot. własna)

Na pewno ciekawym pomysłem może być przejazd kolejką grawitacyjną w wagonikach, które osiągają prędkość do 25 km/h. Panorama Tatr z tej perspektywy pozostanie z pewnością na długo w pamięci, zwłaszcza, że trasa kolejki tworzy niezwykłe serpentyny, a jej długość wynosi 750 metrów. Jeden zjazd kosztuje 7 złotych, jednak można zaopatrzyć się również w karnety. Można odwiedzić też dwa parki linowe i spalić trochę kalorii.

Nieco więcej atrakcji znajdziemy na Gubałówce w okresie zimowym, kiedy zaczyna funkcjonować snowpark i place zabaw dla dzieci. Oferta jest dość szeroka od przejazdu skuterami, wycieczki na rakietach śnieżnych, tory saneczkowe i snowboardowe. Trzeba przyznać, że oferta zimowa jest dużo bardziej profesjonalna i lepiej przygotowana. Komu frajdę sprawia zabawa na śniegu na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie.

Warto też zobaczy, chyba najbardziej związane z kulturą góralską miejsce na Gubałówce, kaplicę pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ta drewniana kapliczka została ufundowana przez małżeństwo Bachleda-Księdzularz w podziękowaniu za ocalenie podczas II wojny światowej. Kaplica powstała w 1971 roku i odznacza się przepięknym wnętrzem na styl góralski, zaprojektowanym przez Antoniego Kenara.

Z Gubałówki na Butorowy Wierch

Butorowy Wierch znajduje się w odległości ok. 2 kilometrów od szczytu Gubałówki i jest częstym celem wędrówki turystów – nic dziwnego, widoki zapierają dech w piersiach. Spacer na Butorowy Wierch jest doskonałą okazją do rozsmakowania się w górskich pejzażach i zrekompensowania „lenistwa”, jeśli na Gubałówkę postanowiliśmy wybrać się kolejką.

Gubałówka - widok na Zakopane i skocznie

Gubałówka – widok na Zakopane (fot. własna)

Gubałówka - widok na Giewont

Gubałówka – widok na Giewont (fot. własna)

Spacer jedną z najpopularniejszych tras widokowych dostarczy nam nie lada emocji – przy dobre pogodzie i widoczności bez najmniejszego problemu dostrzeżemy Pieniny od strony południowo-wschodniej i Beskidy, jeśli wzrok poniesie nas na południe. Niebywałą atrakcją, podobnie, jak w przypadku wjazdu na Gubałówkę jest zjazd kolejką linową właśnie z Butorowego. Przejazd trwa około 20 minut, a długość trasy wynosi 1 619 m. Jeśli zdecydujemy się na taką trasę, to za bilet łączony (wjazd na Gubałówkę, zjazd z Butorowego) w sezonie zapłacimy 13 złotych, a poza nim 10.

Informacje praktyczne

  • Plac targowy na Krupówkach to doskonała okazja do zrobienia zakupów. Z powodzeniem zaopatrzymy się tu w tatrzańskie pamiątki, odzież i obuwie z owczej wełny i oczywiście regionalne produkty spożywcze.
  • Przy stacjach kolejkowych na Krupówkach i Butorowym Wierchu znajdują się parkingi dla autobusów i samochodów osobowych.
  • Jeśli planujemy zdobyć i Gubałówkę i Butorowy Wierch lepiej zaopatrzyć się w bilet łączony – będzie taniej, niż gdybyśmy każdy kupowali osobno.
  • W sezonie tworzą się dość duże kolejki do kas biletowych na stacji na Krupówkach.

Gubałówka to miejsce, z którego panoramę Tatr zobaczyć trzeba. Widoki te na długo pozostaną w pamięci, zwłaszcza, że trudno o takie choćby po słowackiej stronie gór. Przed jednym musimy przestrzec – celebracja górskiej panoramy uzależnia.

[Głosów:1184    Średnia:2.6/5]