jaskinia MylnaDolina Kościeliska jest przez wiele osób uważana za najpiękniejsze miejsce w Tatrach. Położona u podnóża Tatr do ich głównego grzbietu, należy do doliny walnej. Długość 9 km przy obwodzie 27 km i powierzchni około 35 km2. Posiada liczne boczne odgałęzienia tj. Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa i Dolina Pyszniańska, Żleb pod Wysranki, Wściekły Żleb, Iwanowska Dolinka. Nazwa Doliny Kościeliska prawdopodobnie pochodzi od okolicznego kościółka znajdującego się w Starych Kościeliskach.

Historia doliny sięga XV wieku i związana jest przede wszystkim z przemysłem hutniczym (wydobyciem srebra, miedzi i antymonu). Do dziś dzień na skałach jaskiń w Dolinie Kościeliskiej możemy odnaleźć znaki pozostawione przez poszukiwaczy skarbów. Swoją popularność Dolina Kościeliska zawdzięcza też występującym na jej terenie jaskiniom. Między innymi Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna i Jaskinia Raptawicka.

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka

Jaskinia Raptawicka (fot. ToSter, WikiMedia)

Jaskinia Raptawicka została udostępniona dla wszystkich turystów, bez potrzeby prowadzącego przewodnika. Wewnątrz jaskini panuje bardzo niska temperatura. Główny wejściowy otwór posiada średnicę 3 metrów, dzięki czemu wejście do jaskini jest bardzo łatwe. Dalsze zejście do jaskini odbywa się 4 metrowym pionowym progiem po stalowej drabince do głównej komory. Na miejscu czeka na nas ogromna sala o wysokości do 15 metrów i rozmiarach 10 x 40 metrów. Od głównej sali rozchodzi się ciąg ślepych korytarzy. Dodatkowo jaskinia posiada korytarz prowadzący do mniejszej sali, a z niej natomiast do małej kapliczki.

Aby dostać się do Jaskini Raptawickiej musimy udać się czerwonym szlakiem turystycznym prowadzącym od Jaskini Mylnej potem szlaki rozdzielają się a my zmieniamy szlak na czerny. Czas przejścia to około 15 minut. Zejść możemy tą samą drogą lub przez Jaskinię Mylną.

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna (fot. własna)

Najczęściej zwiedzana jaskinia znajdującą się na terenie Doliny Kościeliskiej to Jaskinia Mroźna, położona w masywie Organów, 120 metrów ponad dnem doliny. Jaskinia uważana za jedną z mniejszych jaskiń Tatr posiada długość 560 metrów. Wewnątrz jaskini znajduje się niska temperatura osiągająca 6 stopni C. W środku jaskini znajdują się pojedyncze korytarze. Wchodząc do jaskini napotykamy się na 8 metrowy sztuczny korytarz prowadzący nas do Cmentarzyska Nacieków, Zwaliska i poprzez Biały Chodnik prowadzi do Wielkiej Komory. Środek jaskini stanowi przecudowną atrakcję dla wszystkich turystów. Sabałowe Jeziorko, Zasłona, szata naciekowa to zarys tego co czeka nas w środku. Zwiedzanie jaskini zajmuje od 30 do 40 minut. Jaskinia jest oświetlona i można ją zwiedzać z przewodnikiem.

Dojście do jaskini wyznacza czarny szlak turystyczny prowadzący od polany Stare Kościeliska, wzdłuż Żlebu pod Wysrankami. Czas przejścia to około 30 minut.

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna (fot. EMeczKa, WikiMedia)

Jedną z ciekawszych jaskiń Tatr jest Jaskinia Mylna, znajdująca się na wysokości 1098 m n.p.m. w masywie Raptawickiej Turni, ponad Polaną Pisacką. W jaskini w ciągu roku występuje niska temperatura – w lecie +5 stopni C, natomiast zimą osiąga ujemną temperaturę. Łączna ilość korytarzy oscyluje w granicach 1080 metrów, z czego tylko 300 metrów udostępnione jest dla turystów.

Pierwszą cześć jaskini stanowi komora tzw. Obłazowa Jama. Znajdujące się w niej okna Pawlikowskiego dając możliwość zwiedzenia tej części jaskini bez potrzebnego światła. Z okna widać Bystrą i Błyszcz. Leżące dalej korytarze i komory prowadzą nas do Wielkiej Izby, zakończonej kominem prowadzącym na zewnątrz. Inne odgałęzienia prowadzą do komory Chóry oraz na Białą Ulicę. Jaskinia Mylna jest bardzo bogata pod względem atrakcji. Jaskinia nie posiada oświetlenia, warto więc zabrać latarkę i zwiedzać ją w towarzystwie innych osób.

Dojście (szlakiem czerwonym) do jaskini zajmuje około 15 minut, zwiedzanie około 30 min, natomiast zejście około 10 minut (trasa jednokierunkowa).

Smocza Jama

Smocza Jama

Smocza Jama (fot. EMeczKa, WikiMedia)

Idąc żółtym szlakiem turystycznym z Polany Pisanej przez Wąwóz Kraków, w czasie około 50 minut dojdziemy do Smoczej Jamy (szlak jest jednokierunkowy). Bardziej niż jaskinie, Smoczą Jamę możemy określić jako korytarz przebijający skałę na wylot. Smocza Jama znajduje się w dolnej części Wąwozu Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Długość jamy to 37 m. Dzięki wmontowanym drabinką i łańcuchom jest stosunkowo łatwa do przejścia. Aby móc zwiedzać jaskinie potrzebujemy latarkę i dobrą kondycję, bowiem Smocza Jama jest ciemna i kręta. Zimą jaskinia bywa oblodzona co może utrudniać jej zwiedzanie.

Poza licznymi jaskiniami, Dolina Kościeliska jest też ciekawym i częstym miejscem spacerów po części naziemnej. Wygodna droga prowadząca praktycznie przez całą długość doliny zachęca do spacerów. Na końcu znajduje się schronisko górskie „Ornak”, gdzie można odpocząć, coś zjeść lub wypić i udać się w drogę powrotną.

[Głosów:157    Średnia:2.7/5]