Jaszczurówka to dzielnica Zakopanego położona we wschodniej części miasta, przy drodze Oswalda Balzera do Łysej Polany i Morskiego Oka. Na drodze Oswalda Balzera stoi kaplica Najświętszego Serca Jezusa, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego – zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i zbudowana w latach 1905–07. Jaszczurówka powstała w połowie XIX wieku dzięki naturalnym cieplicom o temperaturze ok. 20°C, odkrytym w 1839 r. przez Ludwika Zejsznera.
Kaplica na Jaszczurówce pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa została wybudowana w latach 1904 – 1907. Projektował ją Stanisław Witkiewicz a sfinansowano ją ze środków z fundacji dzieci Adama Uzańskiego (właściciele Jaszczurówki). Wykonana z drewna na kamiennej podmurówce jest jednym z najlepszych przykładów stylu zakopiańskiego. Z uwagi na wartość kulturalną i architektoniczną została wpisana do rejestru zabytków.
Do położonej na polance otoczonej drzewami kaplicy, prowadzą drewniane schody. Jest częścią szlaku architektury drewnianej małopolski. Formalnym właścicielem obiektu jest TPN ( Tatrzański Park Narodowy).
Wnętrze kaplicy na Jaszczurówce
Główny ołtarz kaplicy wykonany został w formie frontowej ściany chaty góralskiej w większości z drewna jesionowego i jaworowego.
Boczne witraże projektował Witkiewicz, które prezentują Matkę Boską Częstochowska z herbem Polski (Orzeł) oraz Matkę Boską Ostrobramską z herbem Litwy (Pogoń). Całość jest bogato rzeźbiona i ozdobiona. Sufit zdobi oryginalny dębowy żyrandol, sfinansowany w trakcie okupacji i wykonany przez Józefa Janosa z Dębna.
W latach pięćdziesiątych dodano w kaplicy obrazy przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej, malowane na szkle przez Józefa Jana Jachymiaka. Dało to początek galerii szklanych obrazów, która powstała 1988 roku z inicjatywy Jarosława Gamrota. Nosi nazwę galerii Religijnej Sztuki Ludowej imienia Jana Pawła II. Każdego roku zmienia się tematyka ekspozycji i artyści dostosowują swoje prace do myśli przewodniej tematyki.