kaplica na JaszurówceJaszczurówka to dzielnica Zakopanego położona we wschodniej części miasta, przy drodze Oswalda Balzera do Łysej Polany i Morskiego Oka. Na drodze Oswalda Balzera stoi kaplica Najświętszego Serca Jezusa, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego – zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i zbudowana w latach 1905–07. Jaszczurówka powstała w połowie XIX wieku dzięki naturalnym cieplicom o temperaturze ok. 20°C, odkrytym w 1839 r. przez Ludwika Zejsznera.

Kaplica na Jaszczurówce pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa została wybudowana w latach 1904 – 1907. Projektował ją Stanisław Witkiewicz a sfinansowano ją ze środków z fundacji dzieci Adama Uzańskiego (właściciele Jaszczurówki). Wykonana z drewna na kamiennej podmurówce jest jednym z najlepszych przykładów stylu zakopiańskiego. Z uwagi na wartość kulturalną i architektoniczną została wpisana do rejestru zabytków.

kaplica Najświętszego Serca Jezusa

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa (fot. Barbara Konieczna, WikiMedia)

kaplica na Jaszczurówce

Kaplica na Jaszczurówce (fot. Jakub Gałka, WikiMedia)

Do położonej na polance otoczonej drzewami kaplicy, prowadzą drewniane schody. Jest częścią szlaku architektury drewnianej małopolski. Formalnym właścicielem obiektu jest TPN ( Tatrzański Park Narodowy).

Wnętrze kaplicy na Jaszczurówce

Główny ołtarz kaplicy wykonany został w formie frontowej ściany chaty góralskiej w większości z drewna jesionowego i jaworowego.

ołtarz drewniany w Jaszczurówce

Ołtarz drewniany w Jaszczurówce

wnętrze kaplicy na Jaszczurówce

Wnętrze kaplicy (fot. AlexKazakhov, WikiMedia)

Boczne witraże projektował Witkiewicz, które prezentują Matkę Boską Częstochowska z herbem Polski (Orzeł) oraz Matkę Boską Ostrobramską z herbem Litwy (Pogoń). Całość jest bogato rzeźbiona i ozdobiona. Sufit zdobi oryginalny dębowy żyrandol, sfinansowany w trakcie okupacji i wykonany przez Józefa Janosa z Dębna.

W latach pięćdziesiątych dodano w kaplicy obrazy przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej, malowane na szkle przez Józefa Jana Jachymiaka. Dało to początek galerii szklanych obrazów, która powstała 1988 roku z inicjatywy Jarosława Gamrota. Nosi nazwę galerii Religijnej Sztuki Ludowej imienia Jana Pawła II. Każdego roku zmienia się tematyka ekspozycji i artyści dostosowują swoje prace do myśli przewodniej tematyki.

Click to rate this post!
[Total: 52 Average: 3]