Kornel MakuszyńskiPoza licznymi atrakcjami górskimi w Zakopanem znajdują się muzea przedstawiające polskie legendarne postaci. Jednym z takich muzeów jest Zakopiańskie Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Znany przede wszystkim jako polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta oraz autor takich książek jak „Awantura o Basię” i „Szatan z siódmej klasy”. Muzeum prezentuje nam mieszkanie państwa Makuszyńskich. Zawiera wiele cennych i prywatnych dzieł sztuki i pamiątek.

Możemy zobaczyć księgozbiór pisarza, rękopisy autora, zbiór listów od wybitnych literatów, malarzy, muzyków czy ludzi teatru i polityków. Ponadto całość uzupełniona jest wycinkami prasowymi i fotografiami.

Kornel Makuszyński urodził się w 1884 roku w Stryju. Jako młodzieńczy awanturnik i buntownik uczęszczał do gimnazjum we Lwowie. Swoją przygodę z poezją rozpoczął w wieku 14 lat na Kleparowie, gdzie wynajmował kwaterę. Jego pierwszym recenzentem był Leopold Staff, polski poeta, tłumacz i eseista. Pierwsze wiersze Kornela Makuszyńskiego zostały opublikowane w dzienniku Słowo Polskie. Miał wtedy dopiero 16 lat.

Po ukończeniu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Lwowskiego, rozpoczął studia literatury francuskiej w Paryżu. W 1915 roku autor został ewakuowany do Rosji, gdzie zatrzymał się w Kijowie. Tam został prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem Teatru Polskiego.

Po zakończeniu wojny, w 1918 roku wrócił do Polski, osiedlając się w Warszawie, gdzie rozwijał swoją karierę poety i autora książek. Za twórczość został uhonorowany członkowstwem Polskiej Akademii Literatury, ponadto dostał państwową nagrodę literacką, nagrodę PAL oraz obywatelstwo honorowe miasta Zakopane.

Mogiła Kornela Makuszyńskiego - Pęksowy Brzyzk

Mogiła Kornela Makuszyńskiego – Pęksowy Brzyzk (fot. MesserWoland, WikiMedia)

Zmarł w 1953 roku i został pochowany w Zakopanem na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Twórczość Kornela Makuszyńskiego zawiera się w takich dziełach jak: „W kalejdoskopie; Awantury Arabskie; Rzeczy wesołe; Panna z mokrą głową; Przyjaciel wesołego diabła; O dwóch takich, co ukradli księżyc; Szaleństwo Panny Ewy” i wiele, wiele innych bogatych powieści i wierszy, które do dziś zachowane są w indeksach polskich szkół.

Dorobek Kornela Makuszyńskiego jest tak wielki i bogaty w mądrości przekazywane latami, iż wiele jego dzieł znalazło odzwierciedlenie w filmach.

„Właściwie idzie o drobiazg i zrozumienie, że byle idiota potrafi żyć, mając pieniądze, a sztuką wspaniałą i bohaterską jest żywot bez pieniędzy”.

Kornel Makuszyński

[Głosów:0    Średnia:0/5]