kościół św. Rodziny na KrupówkachIdąc od strony targowiska pod Gubałówką w kierunku ulicy Krupówki mijamy najstarszy w Zakopanem hotel pod Giewontem wybudowany pod koniec XIX wieku. Obecnie mieści się tutaj restauracja – Gazdowo Kuźnia – z niewielkim ogródkiem na zewnątrz. Dalej przy ulicy Krupówki 1a mieści się neogotycki kościół parafialny Świętej Rodziny, do którego prowadzą szerokie kamienne schody. Kościół można łatwo zlokalizować z wielu miejsc w Zakopanem dzięki charakterystycznej zielonej wieży.

Historia kościoła

Kościół na Krupówkach pw. Świętej Rodziny został wybudowany w latach 1877 – 1899 z inicjatywy ks. Józefa Stolarczyka i kontynuowana po jego śmierci przez ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Architektem był Józef Pius Dziekoński. W roku ukończenia budowy zamontowano na wieży czasomierz, wskazywał on astronomiczny czas lokalny, różny o 20 min w stosunku do czasu uznawanego na pozostałym terenie Polski. Po pewnym czasie został on przestawiony gdyż budził szereg nieporozumień wśród turystów odwiedzających Zakopane. Na placu przykościelnym stoi drewniany krzyż z koroną cierniową wykonany w 1861 roku. Po lewej stronie mieści się kamienna grota Matki Boskiej z Loudes wykonana w 1958.

Ołtarz główny

Ołtarz w kościele św. Rodziny na Krupówkach

Ołtarz w kościele św. Rodziny na Krupówkach (fot. Reytan, WikiMedia)

Wyrzeźbiony przez Kazimierza Wakulskiego w krakowskim warsztacie w 1903 roku, jest to tryptyk z figurami świętej rodziny – Marią, Józefem i Jezusem – w centralnej części. Skrzydła ołtarz zdobią płaskorzeźby przedstawiające Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i Nawiedzenie św. Elżbiety. Całość jest bardzo realistyczna i kolorowa, przypomina trochę szopkę bożonarodzeniową. Dwa boczne ołtarze, w nawie prawej – św. Antoniego i w nawie lewej św. Franciszka z Asyżu. Ten drugi projektował antagonista Witkiewicza, Edgar Kovats, który realizował też wystrój w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Ołtarz został przezwany przez Witkiewicza „samowarem na trzy tysiące szklanek”.

Kaplica św. Jana Chrzciciela

Jedno z najciekawszych miejsc w kościele to kaplica z 1899 roku św. Jana Chrzciciela, zbudowana z boku na północnej stronie prezbiterium. Otwierana jest tylko na życzenie zwiedzających, należy to zgłosić na zakrystii. Zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, namalował on też obraz przedstawiający Jana Chrzciciela na tle Czarnego Stawu Gąsienicowego. W kaplicy mieści się też piękny piec kaflowy, rzeźbione ławy oraz ambony. Całość utrzymana jest w tonacji ciemnozielonej i niebieskiej, światło wpada przez dwa witraże w kolorze zieleni tworząc niezwykłe wrażenie. Kaplica jest jednym z najcenniejszych zabytków stylu Zakopiańskiego.

Kościół na Krupówkach

Kościół św. Rodziny na Krupówkach (fot. własna)

W kościele na Krupówkach mieszczą się jeszcze dwie kaplice. Ulokowana w prawej nawie – Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego – miejsce adoracji Najświętszego Sakramentu, oraz w lewej zaprojektowana przez Witkiewicza – kaplica Matki Boskiej Różańcowej. Centralnym punktem kaplicy jest ołtarz przedstawiający figury Matki Boskiej i Dziecięcia z różańcami w dłoni.

Kościół odwiedził w 1997 roku Jan Paweł II i spotkał się z grupą dzieci z Zakopanego, które przystępowały do Pierwszej Komunii. Odbyło się to w 150 roku istnienia parafii.

[Głosów:31    Średnia:3/5]