Jednym z powodów, dla którego tak wiele osób odwiedza Zakopane, jest charakterystyczna – drewniana architektura tego miasta. Większość budynków była w tym mieście budowana z drewna w charakterystyczny stylu wymyślony i zaszczepiony przez Witkiewicza nazywanym stylem zakopiańskim. Stare kościoły w Zakopanem są praktycznie w całości wykonane z drewna co sprawia, że naprawdę warte są odwiedzenia. Nowsze, mimo że budowane z cegły czy betonu w środku dalej mają drewniany charakter.

Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach (fot. własna)

Budowa sanktuarium pw. Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem rozpoczęła się w 1987 roku – wtedy bp Kazimierz Górny poświęcił plac pod budowę i zakończono w 1992 roku. Powstało by wyrazić podziękowanie za ocalenia życia papieża Jana Pawła II w zamachu z 1981 roku. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej to kościół po Jej wezwaniem oraz kapliczka (powstała w latach 50-tych), gdzie znajduje się figurka Matki Bożej. Papież przybył tutaj w 1997 roku by dokonać konsekracji kościoła i podziękować liczne modlitwy w jego intencji. Sanktuarium na Krzeptówkach jest licznie odwiedzane przez rzesze wiernych, którzy chcą oddać hołd oraz zobaczyć piękne wnętrza.

Stary kościół

Stary kościół w Zakopanem

Stary Kościół w Zakopanem (fot. własna)

Kościół przy ulicy Kościeliskiej jest najstarszym drewnianym obiektem sakralnym jaki został zbudowany w Zakopanem. Obok znajduje się murowana kapliczka oraz stary cmentarz na Pękowym Brzyzku. Pochowani są na nim znani zakopiańczycy oraz osoby zasłużone dla miasta Zakopanego. Stary Kościół i cmentarz na Pękowym Brzyzku leżą bardzo blisko Krupówek i warto wybrać się tam na spacer. Drewniane wnętrze kościoła na pewno zasługuje na uwagę a na cmentarzu można zobaczyć nagrobki, z których wiele jest prawdziwymi dziełami sztuki. Kościół znajduje się na mapie Szlaku Architektury Drewnianej.

  • Ul. Kościeliska (2 min od Krupówek w stronę Kościeliska)
  • Msze św. (niedziela): 830 1000 1800

Kościół na Krupówkach

Kościół św. Rodziny na Krupówkach

Kościół św. Rodziny na Krupówkach (fot. własna)

Kościół pod wezwaniem św. Rodziny na Krupówkach jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Jego charakterystyczny zielony dach widoczny jest praktycznie z każdego miejsca w Zakopanem. Jego budowę rozpoczął Ks. Józef Stolarczyk w 1877 roku a w 1899 został on konsekrowany. W 1997 roku Muzeum Tatrzańskiego zorganizowało sympozja z okazji 150-lecia istnienia parafii w Zakopanem. Warto odwiedzić Kościół św. Rodziny z uwagi na elementy wystroju nawiązujące do stylu zakopiańskiego a także boczną kaplicę zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza.

Kaplica na Jaszczurówce

Kaplica na Jaszurówce

Kaplica na Jaszurówce w Zakopanem (fot. Jakub Gałka, WikiMedia)

Całą drewnianą kapliczkę zaprojektował Stanisław Witkiewicz, który w ten sposób propagował wymyślony przez siebie styl zakopiański. Kapliczkę na Jaszczurówce budowano 3 lata – poświęcona została w 1907 roku. We wnętrzu znajdziemy witraże przedstawiające Matkę Boską Częstochowską, herby Polski i Litwy oraz ołtarze boczne wykonane w całości z drewna. Kapliczka położona w malowniczej dzielnicy Zakopanego – Jaszczurówce – jest też fragmentem Szlaku Architektury Drewnianej.

Ul. Oswalda Balzera 31
Msze św. (niedziela): 10:00 17:00

Sanktuarium na Wiktorówkach

Sanktuarium na Wiktorówkach

Sanktuarium na Wiktorówkach (fot. własna)

Jeden z piękniej położonych kościółków w okolicach Zakopanego, niedaleko Rusinowej Polany stoi Sanktuarium MB Jaworzyńskiej, Królowej Tatr. Sanktuarium w całości wykonane jest z drewna a w środku mieści się ołtarz z figurką Matki Bożej. Miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów zarówno w niedziele, kiedy plac przed kościółkiem pełen jest modlących się osób, jak i w dni powszednie. Najłatwiej dotrzeć tam z Palenicy (parking przed Morskim Okiem) i niebieskim szlakiem 40 min na Rusinową a potem 10 min na Wiktorówki.

Ul. Wiktorówki 1
Tel. +48 18 20 19 850
Strona: wiktorowki.dominikanie.pl
Msze św. (niedziela): 9:00 11:00 13:00 17:00

Kościół Św. Krzyż

Dość młody kościół wybudowany w latach 1983 – 1991 w nowoczesnym stylu. Projektantem świątyni był Witold Cęckiewicz, który jest również autorem wnętrza. Warte uwagi są witraże zaprojektowane przez Jerzego Skąpskiego, a wykonane przez Annę i Ireneusza Zarzycckich.

Ul. Chałubińskiego 30
Tel. +18 20 63 971
Mail: parafia@swkrzyz-zakopane.pl
Strona: www.swkrzyz-zakopane.pl
Msze św. (niedziela): 6:30 8:00 9:00 10:30 12:00 (dla dzieci) 19:00

Kościół OO. Bernardynów

Kościół OO. Bernardynów w Zakopanem

Zakopanem (źródło: www.bernardyni.ofm.pl)

Ten malowniczy kościółek położony jest u podnóża Tatr niedaleko drogi prowadzącej do Kuźnic. Początkowo w willi zakupionej przez Bernardynów mieściło się miejsce dla starszych i chorych zakonników. Willa wybudowana została w stylu zakopiańskim, na kamiennej podmurówce. Wnętrze kościoła w całości wykonane jest z drewna a w głównym ołtarzu znajduje się drewniana rzeźba patrona kościoła – św. Antoniego. Okoliczna przyroda, bliskość szlaków turystycznych czy stoków narciarskich na Nosalu zachęca do wypoczynku w tym miejscu. Istnieje możliwość wynajmu pokoi osobą duchownym oraz świeckim.

Ul. Bulwary Słowackiego 33
Tel. +18 20 12 692
Mail: zakopane@bernardyni.pl
Strona: www.zakopane.bernardyni.pl
Msze św. (niedziela): 7:00 8:30 10:00 11:30 17:00 19:00

Do pobrania (PDF) lista kościołów i godziny mszy świętych w Zakopanem i okolicach.

Termy w Zakopanem
Muzea w Zakopanem
Click to rate this post!
[Total: 113 Average: 2.5]