PodhaleZakopane jako najsłynniejszy ośrodek turystyczny Polski przyciąga każdego roku całe rzesze turystów. Możliwość uprawiana różnego rodzaju sportów zimowych, liczne szlaki turystyczne, bogactwo kultury i zabytki czynią Zakopane niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscem. Choć Zakopane jest swego rodzaju wizytówką Podhala, nie jest jedynym miejscem godnym odwiedzenia. Miejscowości w okolicach Zakopanego to również miejsca o bogatej kulturze i pięknych krajobrazach, które warto zobaczyć.

Poronin

Kościół św. Magdaleny w Poroninie

Kościół w Poroninie (fot. Kolanin, WikiMedia)

I tak w odległości siedmiu kilometrów od Zakopanego przy spływie Zakopianki z Porońcem, leży urocza miejscowość Poronin. Jest to wioska góralska o charakterze rolniczo – turystycznym. Można tu odpocząć obcując jednocześnie z piękną przyrodą i miejscową kulturą. Znajdujące się nieopodal wzniesienia pasma Gubałówki to doskonałe miejsca do uprawiania narciarstwa i turystyki pieszej.

Malownicze położenie wsi wśród łąk i lasów, oraz rozwinięta baza noclegowa z gospodarstwami agroturystycznymi, pokojami gościnnymi i pensjonatami czyni to miejsce atrakcyjnym turystycznie. W okolicy znajdują się wyciągi narciarskie, które każdej zimy goszczą wielbicieli zimowych sportów. Latem na okolicznych pastwiskach zobaczyć można pasące się stada owiec. Ludność Poronina jak i okolicznych wiosek: Ząb, Suche, Nowe Bystre, czy Małe Ciche, kultywuje kulturę i tradycję podhalańską, zajmuję się rolnictwem i wynajmem pokoi dla odwiedzających turystów.

Kościelisko, Witów i Dzianisz to kolejne miejscowości leżące w okolicach Zakopanego. Na terenach tym można jeszcze spotkać się z żywą tradycją i sztuką ludową. Miejscowa ludność zajmuje się nieistniejącym już na innych terenach starodawnym rzemiosłem. Tutejszy tereny charakteryzują się bogatymi walorami turystycznymi, wychodzą stad liczne szlaki turystyczne, a piękno otaczającego krajobrazu urzekło niejednego turystę.

Kościelisko

Kaplica w Kościelisku

Kaplica w Kościelisku (fot. Jerzy Opioła, WikiMedia)

Kościelisko dla masowej turystyki istnieje od 1902 roku, kiedy to na wzniesiono na stoku Gubałówki pierwszy w tej okolicy zakład leczniczy – sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich. Dziś w miejscu dawnego sanatorium mieści się Wojskowy Zespół Wypoczynkowy i jest to najbardziej reprezentacyjny budynek w Kościelisku. Często odbywają się tu spotkania konferencyjne z udziałem ważnych osób z życia społecznego i politycznego.

Obok sanatorium wojskowego w Kościeliskach stoi modrzewiny dom Dłuskich zwany „Willą z Modrzewia”. Ta stara willa zbudowana według projektu Stanisława Witkiewicza gościła większość polskich prezydentów, stąd nazywana jest często – „Dworkiem Prezydenckim”.

Kościelisko jako miejscowość turystyczna posiada rozwiniętą bazę noclegową. W okolicy powstają nowe trasy narciarskie i ścieżki rowerowe. Kościelisko zapisało się na kartach historii narciarstwa, jest ono kolebką narciarstwa biegowego, a zwłaszcza biathlonu. Znajduje się tutaj stadion biathlonowy, na którym w 1969 roku odbyły się Mistrzostwa Świata, w 2000 roku Mistrzostwa Europy, a 2003 Mistrzostwa Juniorów i Juniorów Młodszych.

Na okolicznych stokach istnieją idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i śladowego oraz ski-alpinizmu. Latem natomiast organizowane są zawody rowerowe. Na wytyczonych w okolicy, liczących 50 km trasach rowerowych, można uprawiać turystykę rowerową w otoczeniu przepięknych tatrzańskich krajobrazów. Kościelisko leży bowiem w pobliżu najpiękniejszych tatrzańskich dolin: Kościeliskiej i Chochołowskiej.

Białka Tatrzańska

W odległości 20 km od Zakopanego na zachodnim brzegu rzeki Białka leży wieś Białka Tatrzańska. Doskonałe położenie wsi w pobliżu Tatr, Pienin i Gorców sprawiło, że Białka Tatrzańska to znany ośrodek narciarski.

Kotelnica

Wyciąg Kotelnica (fot. Łukasz Goryl, WikiMedia)

Dogodne warunki turystyczne i długo zalegający śnieg przyciągają tu licznych aromatów sportów zimowych. Oświetlone i przygotowane przy pomocy tatraków trasy zjazdowe to prawdziwy raj dla narciarzy. Na zboczach Kornikowej i stokach Bani funkcjonuje kilkanaście tras o różnym stopniu trudności. W Białce Tatrzańskiej powstaje jeden z największych w Polsce ośrodków termalnych i już wkrótce będzie można tu korzystać z dobrodziejstw tatrzańskich gorących źródeł.

Okolice Zakopanego to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski. Sezon trwa tu praktycznie cały rok. Szlaki turystyczne i trasy narciarskie przyciągają tu tysiące turystów. Miejscowości w okolicach Zakopanego to miejsca gdzie wyjątkowo trwale kultywowana jest góralska tradycja i miejscowy folklor. Na terenach tych funkcjonuje również dobrze rozwinięte rzemiosło ludowe głównie wyroby z drewna, skóry i wełny oraz malarstwo na szkle. Dużą popularnością cieszą się także organizowane tu liczne imprezy takie jak: Poroniańskie Lato w Poroninie, czy Przednówek w Kościeliskach oraz imprezy muzyczne.

[Głosów:129    Średnia:2.2/5]