Miejska Galeria Sztuki w ZakopanemMiejska Galeria Sztuki przy ul. Krupówki 41, powstała w miejscu dawnej galerii Biura Wystaw Artystycznych. Wystawy w galerii im. Władysława Zamoyskiego można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 10-17, a weekendy i święta 10 – 14. Budynek galerii to „Bazar Polski”, został wzniesiony w 1911 roku przez Władysława hr Zamoyskiego i od początku służył jako miejsce wystaw. Na początku organizacją wystaw zajmowało się Towarzystwo „Sztuka Podhalańska”.

Działalność wystawienniczą wznowiono po zakończeniu II wojny światowej. 1 stycznia 2001 roku utworzono w tym miejscu Miejską Galerię Sztuki, a rok później nadano Galerii imię Władysława Zamoyskiego. Galeria prezentuje współczesną profesjonalną plastykę polską, prezentowane są tutaj zbiorowe i indywidualne wystawy najsłynniejszych polskich artystów. Obecnie galeria może poszczycić się bogatą kolekcją dzieł sztuki takich artystów jak: Barbara Gawdzik Brzozowska, Matra Gąsienica Szostak, Władysław Hasior, Stanisław Kuskowski, Ryszard Otręba, Stanisław Rodziński i inni.

W galerii organizowane są spotkania autorskie i pokazy filmów o sztuce, oraz wieczory poezji. Ponadto Galeria Miejska wraz z Muzeum Karola Szymanowskiego i Towarzystwem Muzycznym im. Karola Szymanowskiego organizuje kameralne i okolicznościowe koncerty. Galeria jest również wydawcą katalogów i druków ulotnych. Miejska Galeria w Zakopanem słynie z organizowania cyklicznych imprez.

Odbywają się tu m. in. ogólnopolskie targi sztuki współczesnej, coroczne „Salony Marcowe”, oraz wystawy artystów zakopiańskich „Artyści Zakopiańscy”, które dzielą się na dwa główne cykle. Cykl pierwszy prezentuje rzeźbę i tkaninę artystyczną, zaś cykl drugi obejmuje malarstwo, grafikę i rysunek. Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem jest również organizatorem cyklicznych warsztatów rysunku i malarstwa dla młodzieży.

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 2.9]