Wycieczka nad Morskie Oko

Morskie OkoJednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo lub dorożką (zimą saniami). Miejsce to zawdzięcza swoją popularność niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Nad Morskim Okiem znajduje się też schronisko górskie.

Dojazd do Morskiego Oka

Mimo stosunkowo niewielkiej odległości, dojazd z Zakopanego w sezonie letnim może nam zająć sporo czasu. Głównym problemem jest znalezienie miejsca na parkingu w Palenicy, co powodu wielokilometrowe korki na drodze dojazdowej. Dobrym pomysłem jest dojazd jednym z busów prywatnych kursujących spod dworca PKP (koszt to 8 zł), choć przewoźnicy wykorzystują do maksimum pojemność busów i panuje w nich spory ścisk.

Plusem jest uniknięcie korków, gdyż kierowcy busów, delikatnie mówiąc omijają przepisy drogowe. Na komfort i wygodę w trakcie podróży nie ma, co liczyć, priorytetem jest przewóz jak największej liczy osób. Kiedy już dotrzemy do Palenicy Białczańskiej, do Morskiego Oka pozostało nam 8 km drogą asfaltową prowadzącą wśród lasów.

Droga z Palenicy Białczańskiej

Na parkingu w Palenicy Białczańskiej trzeba zostawić samochód lub opuścić busa i resztę drogi nad Morskie Oko pokonać pieszo lub dorożką. Pokonanie odcinka pieszo zajmuje w kierunku Morskiego Oka 2:30h a z powrotem około 2h. Trasa jest dość łatwa, lekko wznosi się pod górę, ostrzej jest w miejscach ścinania serpentyn na skróty. Po drodze (około 1h) mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza, które słychać z daleka ze względu na huk wody spadającej na głazy w dole wodospadu. Sam wodospad składa się z trzech kaskad liczących łącznie 10m, w lewo odchodzi zielony szlak do schroniska w Dolinie Roztoki.

Schronisko nad Morskim Okiem

Dochodząc nad Morskie Oko po lewej stronie mijamy stary budynek schroniska, który od 1891 roku służył za wozownię. Po pożarze właściwego schroniska w 1898 roku, budynek wozowni zaczął pełnić rolę schroniska – jest najstarszym schroniskiem górskim w Tatrach.

Stare schronisko Morskie Oko

Stare schronisko (fot. Krzysztof Dudzik, WikiMedia)

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem (fot. własna)

Właściwe schronisko nazwane im. Stanisława Staszica zostało wybudowane w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie. Rozbudowane w latach 1988 – 92 dysponuje obecnie 77 miejscami noclegowymi w pokojach od 3 do 16 osobowych. Mimo to nocleg w schronisku w sezonie letnim trzeba rezerwować z dużym (kilku miesięcznym) wyprzedzeniem.

Morskie Oko

Samo jezioro jest pochodzenia polodowcowego i ma powierzchnię 35h a największa głębokość to 51m. Woda jest bardzo przejrzysta, widoczność sięga 12m w głąb. Dawniej nazywane Rybim Stawem ze względu na naturalne zarybienie jeziora, co jest zjawiskiem rzadkim w jeziorach tatrzańskich – żyją w nim głównie pstrągi. Zimą w okresie od listopada do kwietnia jezioro jest zamarznięte i można po nim spacerować – oczywiście czas jest umowny i zależy od temperatur panujących wokół.

Morskie Oko

Morskie Oko (fot. własna)

Widok z Morskiego Oka

Widok z Morskiego Oka (fot. Brainw0rker, WikiMedia)

Pierwsze wzmianki o Morskim Oku pochodzą z końca XVI wieku a w roku 1637 król Władysław IV nadał prawo do wykorzystywania pastwisk przy jeziorze Władysławowi Nowobilskiemu. Od 1933 roku Morskie Oko i tereny leżące wokół są własnością państwa. Turystyka nad Morskim Okiem rozpoczęła się na początku XIX wieku. Odwiedzało je wielu sławnych artystów i malarzy, czego wyraz dawali oni w swojej twórczości. Obecnie odwiedzają je w ciągu roku tysiące turystów, którzy podziwiają okoliczne widoki i wyruszają stąd na szlaki górskie.

Panorama Morskie Oko

Panorama Morskie Oko (fot. Tamerlan, WikiMedia)

Szlaki turystyczne z Morskiego Oka

Morskie Oko jest też miejscem, z którego można wybrać się na spacer lub na dłuższą wycieczkę górską. Przejście wokół jeziora zajmie nam około 50 min, idealne po obiedzie w schronisku. Dla tych, którzy chcą wyjść na dłuższą wycieczkę, mogą wybrać szlak niebieski prowadzący do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów – czas do 2h, z powrotem 1:40h. Podobną ilość czasu zajmuje wycieczka żółtym szlakiem na Szpiglasową Przełęcz (2,15h i 1:40h).

Widok na Rysy

Widok na Rysy (fot. Krzysztof Dudzik, WikiMedia)

Zupełnie innym rodzajem wędrówki jest szlak górski prowadzący z Morskiego Oka na Rysy (2 499 m n.p.m.). To najlepsze miejsce, z którego można zdobyć ten najwyższy szczyt Tatr Polskich. Trasa nie jest bardzo trudna, choć w samej końcówce trzeba się wspomóc łańcuchami, jednak jest długa i wymaga włożenia sporego wysiłku. Droga w górę zajmuje około 4h a w dół 3h, dodając do tego odpoczynki lub zejście do Chaty pod Rysami (schronisko po słowackiej stronie) trzeba liczyć na tą wycieczkę cały dzień. Należy pamiętać, że pogoda w górach może się istotnie zmienić w ciągu dnia i należy wziąć ciepłe i przeciwdeszczowe ubranie oraz coś do jedzenia i picia.

Wycieczka nad Morskie Oko

Morskie Oko to jedno z popularniejszych miejsc wycieczek turystów odwiedzających Zakopane. Leżące 25 km od Zakopanego w sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie. Turyści odwiedzają to miejsce głównie ze względu na przepiękne widoki rozciągające się na Tatry Wysokie. Nad brzegiem jeziora leży schronisko górskie, które może być doskonałą bazą wypadową na okoliczne szlaki turystyczne w tym na najwyższy szczyt Tatr Polskich.

Zdjęcia czytelników

Dominika Bzówka - droga nad Morskie Oko

Droga nad Morskie Oko (fot. Dominika Bzówka)

Dominika Bzówka - droga nad Morskie Oko 2

Droga nad Morskie Oko 2 (fot. Dominika Bzówka)

Domika Bzówka - Widok z drogi nad Morskie Oko

Widok z drogi nad Morskie Oko (fot. Domika Bzówka)

Dominika Bzówka - Morskie Oko

Morskie Oko (fot. Dominika Bzówka)

Morskie Oko w liczbach

Geografia

  • lokalizacja: 49° 11′ 49″ N, 20° 4′ 14″ E
  • położone na wysokości 1 395 m n.p.m.
  • powierchnia 34,93 ha
  • długość 862 m, szerokość 566 m, głębokość 50,8 m
  • inne nazwy: Rybi Staw, Rybie Jezioro

Schronisko

  • adres: skrytka pocztowa 201, 34-500 Zakopane
  • telefon: (18) 207 76 09, 602 260 757 – (godz 9:00 – 21:00)
  • ceny: nowe 37 – 41 zł, stare 27 – 39
44 Comments | Dodaj komentarz

miiiiijijiji · 05 sierpnia 2012

Jedno Słowo : Piękno ….

pepola · 20 sierpnia 2012

koszt dojazdu to 10zł teraz, z Cyhrli i Zakopanego

grandzia · 11 października 2012

super stronka ,bardzo mi pomogła w planowaniu wycieczek z Zakopanego

krzyzak · 09 kwietnia 2013

Orientuje sie ktos jaki jest koszt dojazdem dorożki nad morskie oko z parkingu

aisza · 28 kwietnia 2013

40 zł/ osobę

a · 28 kwietnia 2013

a wie ktoś czy można rowerem na morskie oko jechać ?

iza · 12 czerwca 2013

Z tego co pamietam jak szłam pieszo to ja nie widziałam żadej osoby która by śmigała na rowerku ale podejrzewam ze tak bo to nie jest pojazd który zanieczyszcza środowisko

Michał · 16 czerwca 2013

niestety nie można rowerem dojechać do MOKA, musiałem zostawić rower na parkingu obok wejścia do TPNu :(

Darek · 21 czerwca 2013

Ile kosztuje przejazd busem z Zakopanego do Palenicy Białczańskiej? Nadal 8 zł?

admin · 22 czerwca 2013

W tej chwili 10 zł.

Zbigniew · 13 lipca 2013

Bardzo polecam wyjazd nad morskie oko do Zakopanego. Bardzo przyjemnie można spędzić tam czas i odpocząć. Super strona! Mnóstwo ciekawych informacji.

Sławek · 15 lipca 2013

Ile kosztuje parking w Palenicy Białczańskiej?

Gosia · 17 lipca 2013

Przejazd dorożką nad Morskie Oko kosztuje 40zł w jedną stronę, czy obejmuje też powrót?

aneta · 21 lipca 2013

20 zł kosztuje parking pod Morskim Okiem za cały dzień, dojazd do kasy parku 2 zł busem ale polecam już pieszą wycieczkę, wejście na teren parku to 4 zł od dorosłej osoby, 2zł od dzieci do lat 10. Wyjazd konna dorożką to 40 zł w górę, 30zł droga powrotna,

Marta · 31 lipca 2013

Zamierzam wybrać się z dziećmi ale jedno ma 4m-c czy dam radę wejść tam z wózkiem? chodzi mi o drogę(powierzchnię)

maria · 09 sierpnia 2013

wybierajac sie teraz nad morskie oko samochodem trzeba go zostawic jeszcze przed parkingiem przy drodze,a goralowi zaplacic za parking,bo jak nie to ci auto porysuje,bo miejsca na parkingu sa,ale gorale dyktuja tam prawo i nawet polcjant powiedzial ze nic nie moze zrobic,Tak miejsca na parkingu sa dla tych co im doplaca a ty mozesz sobie wedrowac ni 3 godziny tylko 5.Dlatego tez odradzam szczeze wybierania sie nad morskie oko,jest tyle pieknych miejsc w polskich gorach.Po co ci nerwy,czy nie chciales odpoczac?

Bartek · 14 sierpnia 2013

Nie, to tylko kurs w jedna strone. Obecnie sprawa ma sie tak: bus z Zakopanego 10zl, parking wlasnego samochodu 20zl, wjazd bryczka 30zl. Warto jednak wracac pozno z MO na dol, gdyz wtedy gorale prosza sie by zjechac z nimi za 10 zl.

Kinga · 19 września 2013

Piekne… Ale jest jedno najgorsze … Męczące się konie z których leci ciurkiem ! . A tam wchodzą prawie ze największe osoby z tusza ! . weźcie się ludzie !. Biedne konie… 8 km biec i ciągnąć dorżkę z ludxmi .. PRZESADA . ZLIKWIDUJCIE TO !!!.

nobady · 04 listopada 2013

Przy sklepie po stronie słowackiej jest parking platny 5 euro. Ale tam sa wolne miejsca. Polecam zostawianie tam samochodu.

Magda · 24 grudnia 2013

póki biedne konie tymi ciężkimi wozami z tuzinami nieświadomych albo pozbawionymi empatii „turystami” będą się wczołgiwać – pokryte pianą ze zmęczenia, a co niektóre padające z powodu zawału serca – póty ja i moja rodzina nad Morskie się nie wybieramy. A w artykule słowo „dorożka” to jakaś kpina.

Maria i Marek · 29 grudnia 2013

Droga dluga, meczaca, lecz widoki wynagradzaja ten wysilek. Co do dorozek totalna pomylka – sa to potocznie mowiac furmanki z zamontowana lawa na ktora to gorale upychaja turystow w jak najwiekszej ilosci.. W godzinach wieczornych powracajace powozy konne sa nieoswietlone i zagrazaja turystom oraz z braku widocznosci tym biednym, zmeczonym zwierzetom.

Aga · 03 stycznia 2014

widoki naprawdę piękne,nogi bolą ale warto przejść ta drogę;)Polecam wybranie się tam własnym autem-rano parking jest kompletnie pusty.a co do dorożek to zaskoczyło nas to że korzystają z nich zazwyczaj młodzi ludzie,którzy spokojnie przeszli by tą trasę na własnych nogach.Moim zdaniem żadna satysfakcja podjechać- ale podejść(szedł z nami 8 letni syn i dał radę!!!) to dopiero jest radość:) szkoda tylko że są równi i równiejsi.Spotkaliśmy przy Morskim Oku Oliwiera Janiak z dzieckiem na ręku. Mąż chwalił go że przeszedł a co się okazało na miejsce przyjechał busem z 4 gwiazdkowego hotelu.I to pod samo M.Oko. Rozumiemy,celebryta itd ale mógł skorzystać z dorożki jak reszta leniuchów…. Czyli jak widać kasa wszędzie robi swoje…. Zniesmaczyło nas to trochę…

IWONA · 14 lutego 2014

Kochani Turyści, szlak do Morskiego Oka -sama przyjemność , idziemy 8 km ale drogą asfaltową,szliśmy tam z mężem 11.02 2014r, pogoda no cóż, nie dopisała,padał deszcz i śnieg , za to jak przyjemnie można spędzić czas z Ukochaną Osobą zapominając o wszystkich problemach, idziesz masz czas na spokojną rozmowę, wyciszenie. My auto zostawiliśmy w hotelu w Zakopanem,dojazd busikiem też nie był kłopotem. Polecam 😉

Mira · 29 kwietnia 2014

Dalismy rade iśc nad MO, na Rysy i z powrotem, ale trzeba było wyjechac baardzo wcześnie z Cyrhli samochodem, parking pusty, spoko. Albo od Wodogrzmotów do Doliny P.Stawów, na Szpiglasową i do MO, i na parking, tez super!!!!!

Karina · 02 maja 2014

Trasa łatwa, byliśmy ostatnio w Święta 2014, nad Morskim Okiem Zima, jakie powietrze :) Szliśmy 2h w górę, bez postoju, ale każdy może dostosować tempo do własnych możliwości. Szeroka droga, można spokojnie iść spacerkiem, korzystając ze skrótów, lub nie.
Rzeczywiście dorożki z ławką w środku, żal koni. Różni ludzie z nich korzystają, młodzi, starsi, grubi, chudziny. Ale to ich sprawa, czy idą czy jadą, „najgorszy” kawałek podejść i tak muszą. Dla tych co podejmują pieszą wycieczkę jest to naprawdę satysfakcja, przyjemne zmęczenie i piękne widoki u góry.
Parking 20zł osobówka.

Polecamy :)

ARTUR · 12 czerwca 2014

Transport Busem z Zakopanego do Morskiego Oka = 10 zł Osoba
Wejście na drogę, która prowadzi nad Morskie Oko = 5 zł Dorośli / 2,50 zł Dzieci
Transport do Góry (do Morskiego Oka)dorożką = 50 zł Osoba
Transport z Góry(z Morskiego Oka)= 30 zł Osoba
Transport z Morskiego Oka do Zakopanego Busem = 10 zł Osoba

Zapiekanka, Piwo po 8 zł 😉 😉

Pozdrawiam :)

*Cennik z 8 Czerwca 2014 roku.

losiaczek20 · 23 czerwca 2014

Byłem tam jakiś czas temu i jest przepięknie. Widoki, które ujrzałem po drodze jeszcze długo będę pamiętał pomimo kilku godzin marszu.

Maria · 13 lipca 2014

mam nadzieje ze jak najszybciej znikną te furmanki….ciekawe jakby bylo milo ludziom ciagnac z 10 koni pod gore….w Polsce narzekaja ze ludzie sa otyli i czesto choruja a jak maja isc pieszo do morskiego oka to juz nie…tylko wykorzystuja te konie..az zal sie patrzy na to…fstyd powinno wam byc

Basia · 18 lipca 2014

Hej. Mogłabym się dowiedzieć od której godziny można wchodzić na teren Parku trasą nad Morskie Oko? I od której czynny jest ten parking? Pozdrawiam

Paweł · 25 lipca 2014

Do Krzyzaka, dojazd dla inwalidów i starców to 40 zł bo rozumiem że jesteś inwalidą, dla zdrowych ludzi chyba nie ma opcji jazdy, każdy zdrowy człowiek wchodzi sam o własnych siłach, dodatkowo jeszcze wystarczy popatrzeć jak katowane są konie które defakto idą pod górę z pełnym wozem inwalidów w tym samym tempie co zdrowi ludzie na nogach. Wg mnie należy zlikwidować te końskie autobusy, w sobotę padł kolejny koń, tak naprawdę nie przeszkadzało mi to do dziś, idąc sam na własne oczy przekonałem się jaką chorówkę muszą odwalić te zwierzęta.

Kaśka · 05 sierpnia 2014

Do obrońców zwierząt – zobaczcie może jak przewożone są w u nas w kraju zwierzęta na rzeź (świnie, krowy, konie). Zobaczcie jak wygląda ich załadunek na samochody.
Jak sie to zobaczy to te konie z wozami nad MO nie robią wrażenia.

Muta · 06 sierpnia 2014

Witajcie:)
Ja z rodzinką wybrałam się na morskie oko w ostatni weekend dokładnie w nd. Na parking w Palenicy dojechaliśmy samochodem była godzina 8 30 jeszcze była 3 rzędy na zaparkowanie samochodu. Myślę że do 9 można spokojnie przyjechać i znajdzie się miejsce.
Co do trasy na morskie oko, cały czas pod górę i wywijasy bardzo ciężko jak ktoś nie jest zaprawiony. Dorożką dojeżdża się ale i tak trzeba podjeść spory kawałek pod same morskie oko. Konie, które nas mijały maskara jak są męczone, aż żyły im wychodziły straszny widok. Ale burżuj musi jechać pod górę bez komentarza. Co do obuwia: ja miałam specjalne sportowe, ale schodząc z góry z przydały się zwykle japonki bo nie cisnęły mnie palce.
Po za morskim okiem jest też czarny staw, bardzo stromo i same kamienie, trzeba mieć dobre obuwie zakrywające kostkę. Uważać trzeba wychodzą do czarnego stawu, żeby nie zaczęło padać, bo schodzenie po mokrych kamieniach jest hardkorem. Na całe trasie są tojtoje, a przy samej górze WC za dwa zeta. Polecam zabranie drobnych przekąsek bo ich zakup na szczycie wiąże sie z bankructwem przykładowo pricesssa duża normalnie 1,25 zł tam 2,5 zł, woda mineralna normalnie 2 zł tam 5,5 zł.
Mimo wszystko polecam taka wycieczke:)

Monika · 12 sierpnia 2014

Mój apel do władz Zakopanego! Wprowadzcie natychmiast zakaz wjazdu tych konnych bryczek nad M.Oko, przecież te konie są tam eksploatowane do granic swoich możliwości! To jest okrutne, jak można tak maltretować zwierzęta! Gdzie jest Tow. Opieki nad Zwierzętami, gdzie jest Policja? A może jakieś media nagłośnią ten proceder okrutnego wykorzystywania tych biednych koni?

Przemek · 22 września 2014

Witam.
Mam pytanko odnośnie wyprawy nad MO z 3 letnim dzieckiem. Czy dam radę wjechać wózkiem (spacerówką) nad MO?
Pozdrawiam:)

Caprusie · 10 listopada 2014

Co do koni i ekologów Morskiego Oka jest wyjście! Wozy tradycyjne ze wspomaganiem elektrycznym. To odciąży konie o 70%. Zjazd z góry doładuje z powrotem akumulatory. Wystarczy dać napęd na jedno koło wozu. Koszt około 1.5 tysiąca, 1,5 kw MOCY wystarczy

Kaska · 13 listopada 2014

A co maja zrobić ludzie którzy mają problemy z zdrowiem i nie dadzą rady przejść takiej drogi? Mają nie zwiedzic morskiego oka bo wam sie to nie podoba?
Dorożki powinny być na 2 os, max 4 . i Mysle ze by nie było takiego problemu.

Arek · 26 listopada 2014

A jak wygląda kwestia parkingu pod Morskim Okiem w sezonie zimowym? Też 20 zł?

magell · 08 grudnia 2014

A zima warto tam isc? Mozna wgl isc? CY raczej sie odradza?

Ino_dutki · 05 stycznia 2015

Odradzam spacer do Morskiego Oka zwłaszcza rodzinom z dzieckiem w wózku. Zagrożenie górnych dróg oddechowych stanowi unoszący się kurz za fasiągami i uprawnionymi pojazdami. Jest to skruszony asfalt podkowami końskimi. Ta część Tatrzańskiego Parku powinna być wydzielona spod ochrony środowiska. Dodam, że są ładniejsze widoki w polskich górach, choćby Złota Polska Jesień w Pieninach lub w Dolinie Popradu.

Rypio · 21 stycznia 2015

Do obronców zwierząt- tak powinno się zabronic pracy koniom i zastapic je melexami – konie oddac do jatek lub uspic i zutylizowac.
Przypuszczam ze kon woli najciezsza prace niz druga wersje… a do tego doprowadzicie swoim gadaniem ze konie uspia bo nikomu nie bedzie sie oplacalo trzymac i karmic jak nie zarabia. Zarabiac beda melexy i ich producenci a ich pozostalosci w postaci baterii beda ekologicznie rozkladac sie 1000 lat.
Ja raz szedlem a dwa razy wjezdzalem i tylko dlatego wjezdzalem ze jeszcze czekalo mnie potem ponad 25 km marszu i 8 km dodatkowe wcale mi sie nie usmiechalo bo moglo decydowac czy wyrobie sie w czasie z dotarciem przed noca do celu.

julita · 22 lutego 2015

Bylismy z chlopakiem i corka w piatek,pogoda dopisywala szlismy 3 godz a marudzenia bylo , widoki zachwycaly Morskie Oko zamarzniete, ale wypad udany, powrot saniami i koniem koszt 40 pln dziecko gratis.Warto. polecamy .

Agata · 17 marca 2015

Ludzie, nie korzystajcie z dorozek! Ci gorale zameczja konie! Miejcie serce.

Gość · 28 maja 2015

Czy w Palenicy Białczańskiej jest możliwość wypożyczenia roweru i dojechania nim nad Morskie Oko ??

Adrian · 02 czerwca 2015

Koń od zawsze służył jako zwierze pociągowe. Dopóki jest potrzeba to będą jeździć. Wystarczyło by wprowadzić limity na jedną dorożkę i koniom lżej by było.

Name

Email

Website