Zakopane to nie tylko piękne szczyty, czy możliwość wędrówek po dolinach i szlakach w Tatrach. W Zakopanem mieszkało też wielu artystów, którzy osiedlali się tutaj. Ich twórczość oraz wnętrza ich domów możemy podziwiać w muzeach, które powstały tutaj by upamiętnić ich dokonania. Poniżej znajdziemy najciekawsze muzea w Zakopanem oraz galerie, które warto odwiedzić będąc w tym mieście. Warto też wybrać się do teatru Witkacego, gdzie poza spektaklem można obejrzeć eksponaty oraz pamiątki.
Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem (fot. własna)
W Zakopanem znajduje się m.in. założone w 1888 roku Muzeum Tatrzańskie im Tytusa Chałubińskiego, które jest jednocześnie jednym z najstarszych regionalnych muzeum w Polsce. W muzeum zobaczyć można kolekcje sztuki ludowej, strojów regionalnych, flory i fauny Tatr. Obejrzeć można tu również kolekcję wypchanych zwierząt mieszkających w Tatrach, gdzie niektóre eksponaty maja ponad sto lat. Poza licznymi filiami w Zakopanem, muzeum ma też filie w Chochołowie, Czarnej Górze, Jurgowie, Łopusznej.
Filią muzeum Tatrzańskiego jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego, które mieści się w willi „Koliba” przy ul. Kościeliska 18. Sam budynek muzeum czyli willa „Koliba” to jedno z pierwszych dzieł „stylu zakopiańskiego”, który później zdominował architekturę tamtego regionu. Ekspozycja muzeum poświęcona jest historii stylu zakopiańskiego oraz jego twórcy Stanisławowi Witkiewiczowi. W muzeum oprócz licznych pamiątek takich jak zegary, kotary i krzesła i stoły, obejrzeć można kolekcję portretów namalowanych przez Witkacego.
- Ul. Krupówki 10
- Tel. +48 18 201 52 05
- Strona: www.muzeumtatrzanskie.com.pl
- Mail: biuro@muzeumtatrzanskie.pl
Muzeum Jana Kasprowicza
Warto też odwiedzić muzeum Jana Kasprowicza, które znajduje się w Zakopanem przy ul. Harenda 12 w Willi Harenda (połowa drogi do Poronina). Kasprowicz wielokrotnie odwiedzał Zakopane, aż w 1923 roku zdecydował się kupić tutaj dom i osiedlić się na stałe. To właśnie tutaj w 1950 roku powstało muzeum, gdzie eksponowane są pamiątki po poecie. Znajdziemy tutaj meble, obrazy, książki – wnętrza są w niezmieniony stanie od czasu śmierci żony Kasprowicza – Marii. Obok willi znajduje się mauzoleum, w którym spoczywa Kasprowicz – wcześniej był pochowany na Starym Cmentarzu.
- Ul. Harenda 12a
- Tel. +48 18 206 84 26
- Strona: www.harenda.com.pl
- Mail: sptjk@interia.pl
Muzeum Karola Szymanowskiego
Mieszczące się w Wilii „Atma” przy ulicy Kasprusie 19 Muzeum Karola Szymanowskiego to jedyne miejsce gdzie możemy obejrzeć pamiątki po kompozytorze. W tym miejscu Karol Szymanowski spędził ostatnie lata swojego życia. W muzeum znajdziemy sporo osobistych pamiątek – książki, obrazy, portrety oraz odznaczenia otrzymane przez kompozytora. W gabinecie stoi pianino, na którym grywał i komponował swoje utwory. Jednak główna ekspozycja muzeum poświęcona jest twórczości związanej z Podhalem i miejscowej kulturze.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Muzeum Kornela Makuszyńskiego znajduje się w kamiennicy „Opolanka” przy ulicy Tetmajera 15, zaś jego ekspozycja obejmuje pamiątki, fotografie, dokumenty i archiwum Kornela Makuszyńskiego. Ponadto w muzeum obejrzeć można dzieła znanych polskich artystów: Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Skoczylasa i Zofii Stryjeńskiej.
W muzeum można zobaczyć liczne pamiątki po pisarzu, od przedmiotów codziennego użytku, po książki i obrazy, którymi się otaczał. Wystrój wnętrza pozostał praktycznie nienaruszony od czasów których mieszkał tu pisarz. Mamy możliwość obejrzenia licznych dzieł sztuki, które są zazwyczaj autorstwa przyjaciół poety i jego żony, liczne sprzęty codziennego użytku oraz meble.
Filia Muzeum Tatrzańskiego
- Ul. Tetmajera 15
- Tel. +48 18 201 22 63
Chata Sabały
To miejsce, w którym zastygł czas – zbudowana w XVIII wieku, reprezentuje najstarszy typ budownictwa górali z Podhala. Mieszkał tam Sabała, czyli Jan Krzeptowski znany w Zakopanem gawędziarz i pieśniarz. Obecni właściciele domu urządzili tam muzeum, w którym możemy zobaczyć oryginalne sprzęty domowe oraz wyposażenie charakterystyczne dla XIX wieczny górali.
- Ul. Krzeptówki 17
Teatr Witkacego
Otwartemu w 1985 roku teatrowi nie wróżono powodzenia, żaden teatr wcześnie nie utrzymał się w Zakopanem dłużej niż kilka sezonów. Jednak Teatr Witkacego, stworzony przez grupę adeptów krakowskiej szkoły teatralnej do dziś daje przedstawienia i cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto go odwiedzić bo panująca w nim, podczas przedstawienia, atmosfera jest niepowtarzalna. W repertuarze znajdziemy stare, grane od lat przedstawienia, jak i nowe propozycje. Zespół artystów daje też spektakle wyjazdowe, w Krakowie, Sopocie czy Nowym Sączu.
- Ul. Chramcówki 15
- Tel. +48 18 20 00 660
- Strona: www.witkacy.pl
- Mail: teatr@witkacy.pl
Galeria Władysława Hasiora
Władysław Hasior był artystą, który ukończył Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem i przez całe życie związany był z Podhalem. Budynek, w którym obecnie mieści się Galeria Władysława Hasiora, był jego pracownią, mieszkaniem oraz miejscem spotkań z publicznością. Ekscentryczne dzieła artysty do tworzenia, których wykorzystywał gazet, starych zegarów i zabawek dziecięcych, uważane są za jedne z zakopiańskich skarbów. W budynku muzeum znajduje się również siedziba Ogólnopolskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, które często organizuje w tym miejscu koncerty muzyki kameralnej i festiwale muzyczne.
Filia Muzeum Tatrzańskiego
- Ul. Jagiellońska 18b
- Tel. +48 18 206 68 71
Inne galerie
Miejska Galeria Sztuki im Władysława Zamoyskiego prezentuje współczesną plastykę polską, organizuje pokazy filmów o sztuce, wieczory poezji i koncerty kameralne. Zaś galeria Sztuki Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich prezentuje bezcenną kolekcję orientalnych kobierców i tkanin pochodzących z różnych krajów Azji; Kaukazu, Iranu, Turkiestanu i Afganistanu.
Miejska Galeria Sztuki
- Ul. Krupówki 41
- Tel. +48 18 201 27 92
- Strona: galeria.zakopane.pl
- Mail: mgs@galeria.zakopane.pl