Kasprowy WierchKasprowy Wierch położony jest w górnej grani Tatr u zbiegu trzech walnych tatrzańskich dolin: Doliny Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej i Doliny Cichej. Jak na warunki tatrzańskie nie jest on specjalnie wysokim wierzchołkiem – liczy sobie 1 985 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od Hali Kasprowej znajdującej się u podnóża szczytu, której nazwa, wg podań ludowych, od właściciela tych ziem – górala Kaspra. Na szczycie rośnie też kilka bardzo rzadkich roślin występujących jedynie w Tatrach.

Na popularność Kasprowego wpłynęła decyzja o wybudowaniu kolejki górskiej, która powstała w latach 1935 – 36. Dzięki temu Kasprowy stał się od razu jednym z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów – obecnie rocznie odwiedza go około miliona osób (4 000 dziennie). Na szczycie znajduje się stacja kolejki, bar i restauracja, zimowa stacja TOPR oraz budynek obserwatorium meteorologicznego.

Droga na szczyt Kasprowego

Na szczyt Kasprowego najłatwiej dostać się wyżej wymienioną kolejką i to rozwiązanie wybiera większość turystów. Niestety tak duży ruch turystyczny powoduje też zagrożenie dla środowiska naturalnego i TPN stara się temu przeciwdziałać. Czas pobytu na szczycie dla turystów wjeżdżających i wracających kolejką ograniczony jest do 1:40 h, zimą ogranicza się ilość narciarzy, którzy mogą wjechać na górę.

Kolejka na Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch (fot. własna)

Podróż kolejką na górę zajmuje nam około 20 min i dostarcza niezapomnianych widoków. Wokół rozciągają się widoki na szczyty górskie w Tatrach oraz ten najbardziej charakterystyczny – Giewont. Ostatni odcinek podróży to ostra jazda do góry pośród piętrzących się skał.

Alternatywny sposób dotarcia na Kasprowy to piesza wędrówka na szczyt. Najkrótsza trasa biegnie praktycznie pod samą kolejką przez Myślenickie Turnie zielonym szlakiem z Kuźnic – wejście na górę zajmie nam około 3h – trasa w dół to 2:30h.

Inna bardzo interesująca, choć znacznie dłuższą, jest trasa prowadząca przez schronisko w Murowańcu. Pierwszą część do Mała Królowa Kopa możemy pokonać szlakiem niebieskim (1:30h) lub żółtym Doliną Jaworzynki (1:40h). Potem niebieskim szlakiem do Murowańca (0:20h), dalej żółtym szlakiem (1:15h) do Suchej Przełęczy skąd już kilka minut na Kasprowy Wierch. Całość trasy w górę powinien nam zająć od 3:00 do 3:30h – warto też wliczyć czas na wypoczynek lub obiad w schronisku ewentualnie wycieczkę nad Czarny Staw Gąsienicowy (1h – tam i z powrotem). Ta sama trasa z powrotem do Kuźnic to około 2:30h.

Dolina Jaworzynki

Dolina Jaworzynki (fot. Opioła Jerzy, WikiMedia)

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa (fot. Opioła Jerzy, WikiMedia)

Atrakcje i szlaki turystyczne

Większość osób wybiera się na Kasprowy, żeby podziwiać wspaniałe widoki na Tatry i Zakopane. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe panoramy. Na szczycie można coś zjeść, kupić pamiątki i przejść się brukowanym spacerowym chodnikiem (około 200m). Na Kasprowym działa też Obserwatorium Meteorologiczne wybudowane w latach 1936 – 37 – jest to zabytkowy budynek, gdzie dokonuje się pomiaru różnego rodzaju zjawisk meteorologicznych oraz informuje o warunkach panujących w górach.

Widok z Czerwonych Wierchów

Widok z Czerwonych Wierchów (fot. własna)

Kasprowy Wierch to też doskonałe miejsce na dłuższą wycieczkę po górach. W kierunku zachodnim prowadzi jeden z bardziej malowniczych szlaków w Tatrach przez Czerwone Wierchy. Z Kasprowego na Ciemniak 2 096 m n.p.m. (ostatni ze szczytów) trasa zajmie nam około 3h – rozciągają się z niej widoki na Tatry Wysokie, Zakopane i doliny po słowackiej stronie Tatr. Z Ciemniaka możemy zejść do wsi Kiry czerwonym szlakiem (2:30h) lub zielonym (2:40h) do schroniska Ornak w Dolinie Kościeliskiej.

W drugą stronę (kierunek wschodni) ciągnie się czerwony szlak prowadzący przez Orlą Perć (najtrudniejszą trasę w Tatrach Polskich). Najpierw czeka nas około 1:30h drogi na Świnicę 2 301 m n.p.m. Dalej przez Zawrat (0:45h), Kozią Przełęcz (1:20h) do Krzyżne (5:30h) – odcinkami szlak jest jednokierunkowy. Z Krzyżne czeka nas jeszcze żółtym szlakiem 1:30h drogi do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Całość proponowanej trasy to około 9h bardzo trudnej górskiej wędrówki. Należy się do niej dobrze przygotować.

Alternatywnie możemy na Zawracie odbić niebieskim szlakiem do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (1:30h) lub do Murowańca (2h). Wtedy całość trasy zajmie nam od 3:45h do 4h.

Zima na Kasprowym Wierchu

Zima na Kasprowym

Zima na Kasprowym (fot. Margoz, WikiMedia)

Kolejka górska i dobra zima tworzą doskonałe warunki dla narciarzy na Kasprowym. Swojego czasu było to jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania narciarstwa w Polsce. Obecnie na Kasprowym przygotowane są dwie główne trasy – w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej oraz kilka szlaków narciarskich. Kursują trzy wyciągi narciarskie – kolejka na Kasprowy i wyciągi krzesełkowe Gąsienicowa i Goryczkowa.

Trzeba jednak zaznaczyć, że położenie Kasprowego w Tatrzańskim Parku Narodowym utrudnia przygotowania dobrego zaplecza narciarskiego. Ograniczenie w ilości narciarzy, brak możliwości sztucznego naśnieżania, coraz cieplejsze zimy (pokrywa śniegu nie jest wystarczająca we wszystkich miejscach trasy). To powoduje, że coraz więcej osób wybiera ośrodki narciarskie położone poza Zakopanem w Białce czy Bukowinie Tatrzańskiej lub w ogóle wyjeżdża za granicę.

Informacje praktyczne

  • Wysokość: 1 987 m n.p.m. (wybitność 37m),
  • Współrzędne geograficzne: 49° 13′ 54.6″ N, 19° 58′ 53.6″ E (49.231833, 19.981556),
  • Ceny biletów: do góry 40 zł normalny i 35 ulgowy, w obie strony 50 zł normalny i 40 ulgowy, dzieci do lat 4 za darmo, zniżki na podstawie legitymacji szkolnej lub studenckiej (stan na 01.05.2013),
  • Długość tras: Goryczkowa 8 km, Gąsienicowa 10 km, (różnica wysokości 950 m),

[Głosów:291    Średnia:2.6/5]