PodhaleWiększość osób utożsamia Podhale z Zakopanem i mieszkającymi tam góralami. Jednak Podhale to bardziej rozległa kraina obejmująca znaczny obszar leżący u podnóża Tatr. Na tym obszarze leży kilkanaście gmin a początki osadnictwa na tych terenach sięgają XIII wieku. Podhale to też specyficzna kultura charakteryzująca się strojami, gwarą oraz kuchnią. Odwiedzając Zakopane warto też wybrać się na wycieczkę po okolicach, można tam spotkać miejsca, gdzie zwyczaje góralskie są dalej pielęgnowane.

Historia Podhala

Napływ ludności na Podhale rozpoczął się na mocy dekretu z 1 251 roku, który umożliwił zamieszkanie tutaj osadników niemieckich. Obecnie zamieszkują tutaj Podhalanie, którzy powstali w wyniku wymieszania się ludności niemieckiej i słowiańskiej. Takie badania nad kulturą góralską prowadził Józef Szujski na podstawie gwary podhalańskiej.

Stare zdjęcie Zakopanego

Stare zdjęcie Zakopanego (fot. Awit Szubert, PublicDomain)

Oddzielnym aspektem jest historia Zakopanego i rozwój tego miasta jako ośrodka turystyczno – sportowego, ale także kulturalnego. Przywilej osadniczy datowany jest na rok 1 578, jednak dopiero XIX wiek to wzrost znaczenia Zakopanego za sprawą działań Tytusa Chałubińskiego. Założył on Towarzystwo Tatrzańskie i promował Zakopane jako uzdrowisko. Drugim miłośnikiem Zakopanego był Stanisław Witkiewicz, który wymyślił styl zakopiański i zaprojektował kilka pierwszych drewnianych obiektów min. znane wille zakopiańskie. Wiele późniejszych budowli wzorowanych było na pomysłach Witkiewicza.

Miejscowości na Podhalu

Podhale to jednak nie tylko Zakopane, choć to najbardziej znane miasto w tym regionie. Innym ważnym miastem w tym regionie jest Nowy Targ – historyczna stolica Podhala. Jest to główny ośrodek przemysłowy na Podhalu. Prężnie rozwijają się też jako ośrodki sportów zimowych Białka i Bukowina Tatrzańska, które stanowią konkurencję dla marazmu jaki panuje pod tym względem w Zakopanem. Coraz więcej narciarzy zamiast do Zakopanego wybiera się do tych dwóch miasteczek. Z Zakopanem graniczą też dwie inne gminy – Kościelisko i Poronin. Warto wspomnieć też o basenach termalnych w Szaflarach.

Zakopane to też dogodna baza wypadowa na jednodniowe wycieczki po okolicy. Na pewno warto odwiedzić Ludźmierz z sanktuarium, które przyciąga nie tylko pielgrzymów. Innym kierunkiem mogą być też okolice Dunajca, gdzie można odwiedzić Czorsztyn z ruinami zamku oraz Niedzicę. Można też spłynąć tratwami z Krościenka nad Dunajcem podziwiając malownicze rejony Pienińskiego Parku Narodowego.

Znane osoby z Podhala

Z Podhala wywodzą się dwie znane, związanych z kościołem katolickim, osoby – Stanisław Dziwisz sekretarz papieża Jana Pawła II oraz Józef Tichner – filozof i prezbiter katolicki. Jak przystało na ośrodek sportów zimowych pochodzi stąd dwóch znakomitych narciarzy – Stanisław Marusarz i Bronisław Czech. Ten drugi był również taternikiem i ratownikiem górskim. Obydwu doświadczyła też II Wojna Światowa a dla Bronisława Czecha zakończyła się tragicznie, śmiercią w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Podhale a w szczególności Zakopane przyciągało wielu znanych twórców i artystów, którzy przyjeżdżali tutaj zachwyceni okoliczną przyrodą. Pierwszym propagatorem Zakopanego był Tytus Chałubiński, który wraz z Sabałą (Janem Krzpetowskim) wędrował po szlakach tatrzańskich a także powołał do życia Towarzystwo Tatrzańskie. Większość artystów, która tutaj tworzyła posiada swoje muzea w willach, gdzie mieszkali. Jan Kasprowicz, Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński czy Rafał Malczewski to tylko niektóre nazwiska artystów, którzy tutaj tworzyli.

Jak widać Podhale to zróżnicowany region turystyczny, gdzie mieszały się kultury charakterystyczne dla plemion pasterskich z napływowymi osadnikami. Najbardziej na znaczeniu nabrało Zakopane, które stało się głównym ośrodkiem turystycznym w regionie. To tutaj tworzyli znani artyści, turyści przyjeżdżali na narty – kwitło życie towarzyskie i kulturalne.

Zima w Zakopanem
Aktywny wypoczynek
Click to rate this post!
[Total: 46 Average: 2.1]