Nowy TargOsada Novum Forum powstała w początkach XIII wieku. Lokowane na prawie niemieckim Neumarkt dla podhalańskich górali zawsze było po prostu Miastem. W 1335 roku leżący na pograniczu wpływów kulturowych i politycznych Nowy Targ stał się wraz z całym Podhalem własnością królewską. Przeniesiono go i połączono z założoną przez cycesów osadą Stare Cło. Między Białym i Czarnym Dunajcem powstało nowe miasto, które do dzisiaj jest stolicą i największą miejscowością Podhala.

Święta Katarzyna adwent rozpoczyna

Kościół św. Katarzyny w Nowym Targu

Kościół św. Katarzyny (fot. Piotrekwas, WikiMedia)

Historia Nowego Targu związana jest nierozerwalnie z jego kościołem pod wezwaniem Świętej Katarzyny. Kościół jest najstarszą na Podhalu budowlą sakralną. Ufundował go król Kazimierz Wielki, do dzisiejszych czasów nie przetrwał jednak w dawnym stanie. W ciągu sześciu stuleci trawiło go 5 pożarów, przeżył potop szwedzki, zabory, dwie wojny światowe. Wielokrotnie odbudowywany i remontowany, ma obecnie murowaną formę a wnętrza utrzymane są w barokowym stylu. Prace konserwatorskie odsłoniły na balustradzie chóru zdobienia i malowidła z XVIII wieku.

Święta Katarzyna była na Wschodzie najpopularniejszą świętą w wiekach średnich. Słynąca z urody Katarzyna Aleksandryjska miała urodzić się w Egipcie. Była córką króla Kustosa, zatem otrzymała wszechstronne wykształcenie. Porzuciła pogaństwo i przyjęła chrzest. Swojej wiary się nie zaparła i dała odpór 50 filozofom, którzy chcieli ją do tego skłonić. W efekcie była okrutnie torturowana i następnie ścięta. Czy można się dziwić, że pojawienie się kultu św. Katarzyny w XIV wieku od razu zjednało jej podhalańskich górali. Kilkusetletnia spuścizna świętej znalazła swój wyraz w herbie Nowego Targu. W dzień patronki, 25 listopada, odbywały się w Mieście najsłynniejsze odpusty i trwające osiem dni jarmarki.

Jarmark Podhalański

Nowy Targ był przez wieki obdarzany królewskimi przywilejami, dzięki którym kwitł tu handel i rzemiosło. Kazimierz Wielki zwolnił miasto z cła krakowskiego i zapoczątkował jarmark w dzień patronki. Kazimierz Jagiellończyk zdjął obciążenia prawa polskiego i dał zgodę na jarmark w dzień świętego Jakuba (25 lipca) oraz na targ odbywający się do dzisiaj w każdy czwartek. Zygmunt Stary pozwolił pobierać myto od kupców jadących na Węgry, którzy nie mieli prawa omijać miasta. Trzeci jarmark w pierwszą niedzielę po Wielkanocy wprowadził Jan Kazimierz. Ostatni przywilej nadany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego pozwalał na 12 jarmarków w roku.

Współczesny Jarmark Podhalański odbywa się od 2000 roku w sierpniu i jest imprezą łączącą handel z promocją regionu, jego tradycji i kultury. Na Jarmarku w 2005 roku po raz pierwszy zaprezentowano hejnał, który rozbrzmiewa z miejskiego ratusza codzienne, co trzy godziny od 9 do 21. Jest to melodia „Idzie Jasiek na zbój”, skomponowana przez związanego z Podhalem Józefa Edmunda Titza. Hejnał miał być hołdem dla papieża Jana Pawła II, którego Titz uczył muzyki i śpiewu w Gimnazjum Państwowym w Wadowicach. Propagatorem twórczości nauczyciela jest pochodzący z Nowego Targu Jan Kanty Pawluśkiewicz, który powiedział kiedyś, że profesor Titz jest kompozytorem na miarę Karola Szymanowskiego czy Mieczysława Karpowicza.

Turystyka i atrakcje

Turbacz

Widok na Turbacz (fot. Opioła Jerzy, WikiMedia)

Stolica Podhala jest doskonałym punktem wypadowym do wycieczek pieszych czy rowerowych. Wokół rozciągają się przepiękne Gorce i Pieniny oraz etnograficznie zachwycający Spisz. Dunajec wraz z dopływami przyciąga wędkarzy, a infrastruktura aeroklubu znana jest przez miłośników sportów lotniczych. Nowy Targ jest też ośrodkiem sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa szybkiego. Stąd wyrusza jedna z największych i najstarszych imprez kajakowych, czyli spływ im. Tadeusza Pilarskiego.

O turystycznych walorach Nowego Targu świadczyć może fakt, że w jego okolicach znajdują się cztery parki narodowe: gorczański, tatrzański, babiogórski i pieniński. Z miasta wychodzą szlaki na Bukowinę Obidowską, Turbacz, Stare Wierchy, Bukowinę Miejską, Obidową i Polanę Rusnakową. W sezonie zimowym turystów przyciągają wyciągi Zadział i Długa Polana, położone w dzielnicy Kowaniec oraz bliskość Bukowiny Tatrzańskiej i Białki.

Hokej

Wszystkim miłośnikom hokeja na lodzie na pewno znana jest drużyna Podhale Nowy Targ, najbardziej utytułowany, wielokrotny mistrz Polski. Duże sukcesy odnosi też miasto w unihokeju, czyli wersji na trawie. Jest to też miast, w którym przypada najwięcej olimpijczyków w Polsce na 1000 mieszkańców – głównie za sprawą hokeistów (38 z 45). Na potrzeby sportowców powstały w Nowym Targu liczne obiekty sportowe, Miejska Hala Sportowa, największy obiekt może pomieścić 3 500 ludzi.

Click to rate this post!
[Total: 26 Average: 2.5]