jesień w TatrachPolska złota jesień to chyba najpiękniejsza pora roku. Jest ciepło, słonecznie a drzewa przybierają odcienie złota i czerwieni. To idealna pora na wycieczkę w góry. Jesień w Tatrach to idealny moment na wycieczki krajobrazowe. Świeże powietrze i kolory zachęcają do pieszych wędrówek górskimi szlakami. Warto np. wybrać się nad Morskie Oko. Otoczenie tego jeziora jesienną porą jest urocze a szlak wiodący nad jezioro, który biegnie lasem, dostarczy jesienią wielu wrażeń wzrokowych.

Jesień w górach

Tatrzańskie szczyty mienią się tysiącami barw jesieni. Wędrówka tatrzańskimi szlakami to prawdziwa uczta dla wzroku. Jesień w górach jest zazwyczaj pogodna i ciepła. Nawet wysoko w górach temperatury, w przeciwieństwie do wiosny, nie są zbyt niskie. Tatry skąpane w jesiennym słońcu zachwycają swym pięknem i stanowią prawdziwą ucztę dla oczu. Niektóre szczyty jak np. Czerwone Wierchy, czy Ornak przybierają jesienią czerwoną barwę . Dzieję się tak ponieważ w tym czasie przekwita roślina o nazwie sita skucina, którą to obficie obrośnięte są wspomniane szczyty. Szlak wiodący na Czerwony Wierchy porą jesienną obfituje we wspaniałe krajobrazy i kolory.

Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy jesienią (fot. własna)

jesień w Tatrach

Jesień w Tatrach (fot. Jerzy Opioła, WikiMedia)

Polska jesień w górach jest raczej sucha i ciepła, trzeba jednak uważać gdyż dni są coraz krótsze, a poranki i wieczory bywają chłodne. Jeżeli zatem wybieramy się jesienią na jakiś dłuższy szlak należy uwzględnić czas na jego przebycie tak by w górach nie zastała nas noc. Podczas dłuższych wędrówek należy też pamiętać o zabraniu ciepłego ubrania. Choć jesień jest raczej ciepła to pogoda w górach może być nieprzewidywalna i nieprzyjemnie nas zaskoczyć zimnym wiatrem i deszczem. Dlatego tez kurtka przeciwdeszczowa powinna być jednym z elementów wyposażenia plecaka każdego turysty.

Czas na wycieczki górskie

na Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch (fot. Krzysztof Dudzik, WikiMedia)

Jesień to idealna pora na wędrówki po górach również ze względu na mniejszy tłok na szlakach. Wakacje się już skończyły, a wraz z nimi tłumy turystów opuściły tatrzańskie szlaki. Jesienią jest na szlakach stosunkowo mało turystów w związku z czym można w ciszy i spokoju podziwiać te najpiękniejsze w Polsce góry i zachwycać się wspaniałą panoramą Tatr. Żeby w pełni zobaczyć tę piękną panoramę wystarczy dotrzeć np. na Kasprowy Wierch. A na szczyt można się dostać albo kolejką linową, albo jednym z kilku wytyczonych szlaków turystycznych np. Doliną Goryczkową, lub Halą Gąsienicową.

Bez względu na wybór trasy po drodze czekają nas wspaniałe widoki na tatrzańskie szczyty i doliny. Jesień to również idealna pora na odwiedzenia Zakopanego. Na Krupówkach nie ma już przepychających się tłumów turystów i w spokoju można spacerować tym najsłynniejszym polskim deptakiem podziwiając przy okazji zabytkowe zakopiańskie wille. Jesień to wymarzona pora do górskich wędrówek. Na szlakach panuje względny spokój, letni turyści odjechali, a amatorzy zimowego szaleństwa dopiero się przygotowują do „inwazji na góry”. Jest ciepło i słonecznie, dobra widoczność i piękne kolory zachęcają do wędrówek.

Jesień w Zakopanem

trasy rowerowe jesienią

Trasy rowerowe jesienią Zakopane (fot. WikiMedia)

Można zdobyć któryś z trudniejszych szczytów jak Rysy, Orlą Perć, czy Przełęcz Zawrat lub wybrać się na spacer jedną z przepięknych tatrzańskich dolin. Jesień to też idealna pora na wyprawy rowerowe w Tatry. To właśnie dla amatorów tego rodzaju sportu udostępnione zostały trasy rowerowe w Zakopanem. Na miejscu powstały także punkty, gdzie można wynająć rower i ruszyć na zwiedzanie gór. Jesienna rowerowa wyprawa w Tatry to prawdziwa przyjemność. Taki aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu połączony z możliwością podziwiania przepięknych krajobrazów to doskonały pomysł na miłe spędzenie dnia.

Tatry są piękne o każdej porze roku. Ale polska jesień w Tatrach jest wyjątkowa i obfituje we wspaniałe krajobrazy. Turyści mogą w ciszy i spokoju podziwiać jesień w górach, a ładna pogoda zachęca do wędrówek po szczytach i dolinach tatrzańskich. Mieniące się tysiącami barw jesieni tatrzańskie szczyty to prawdziwa rozkosz dla wzroku. Tatry skąpane w jesiennym słońcu to niezapomniany widok, który trudno porównać z czymkolwiek i na długo pozostaje w pamięci.

[Głosów:30    Średnia:2.5/5]