Ruiny zamku w CzorsztynieNa wzgórzu nad brzegami Dunajca na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się Zamek w Czorsztynie. Właściwie są to pozostałości po dawnej warowni, które są otwarte dla zwiedzających. Ruiny można zwiedzać bez przewodnika przez cały rok, można też wybrać się na wycieczkę statkiem „Biała Dama” z zamku w Niedzicy do zamku w Czorsztynie. Okolice Dunajca w tym rejonie są przepiękne a widoki na Jezioro Czorsztyńskie zachęca do wybrania się tutaj na wycieczkę.

Zwiedzanie ruin

Zwiedzanie rozpoczyna się o dolnego zamku, trasą, która prowadzi pozostałościami murów obronnych do Baszty Baranowskiego, obok której przechodzimy do zamku średniego. Na tym poziomie mieściła się kuchnia, piekarnia oraz pomieszczenia gospodarcze. Mamy możliwość przyjrzenia się tu ich pozostałością oraz fundamentom baszty z XIV wieku. Dalej idąc barokową klatką schodową wchodzimy do zamku górnego. Z tarasu rozciąga się widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz budowlę zapory. Na horyzoncie widać szczyty Pienin Spiskich oraz Tatr.

Widok z zamku czorsztyńskiego

Widok z zamku (fot. Fmbar22, WikiMedia)

Na zamku w Czorsztynie

Na zamku (fot. Andrzej Otrębski, WikiMedia)

Poniżej tarasu znajdują się częściowo zrekonstruowane pomieszczenia piwniczne. Tutaj zorganizowano muzealną ekspozycję, informacje na temat budowy zapory oraz Czorsztyna. Znajduje się tutaj też kawiarnia, gdzie można usiąść i chłonąć piękno historycznej budowli. Latem przygrywa też zespół góralski.

W piwnicach zamkowych odnalazł się miecz z XIV/XV wieku. Jest wykuty z jednego kawałka żelaza, obusieczny, dwuręczny, a jego długość wynosi 132 centymetry. Wszelkie znaleziska z zamku utworzyły kolekcje i eksponowane były przez lata, początkowo w pawilonie parkowym a następnie w dworze czorsztyńskim. Miecz stanowił ozdobę zbiorów przez wszystkie te lata. W 1945 roku przeniesiony został do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie (fot. M Siudy, WikiMedia)

Widok na zamek

Widok na zamek (fot. Jakub Hałun, WikiMedia)

Zamek w Czorsztynie znajduje się pod opieką Pienińskiego Parku Krajobrazowego. Kasa i bezpłatny, dla zwiedzających, parking znajdują się 5 min zielonym szlakiem od zamku.

Zwiedzanie:

  • od 01.05 do 30.09, 9:00 – 18:00 (codziennie),
  • od 01.10 do 30.04, 10:00 – 15:00 (oprócz poniedziałków),
  • 01.01, 01.11, 25 – 26.12, Wielkanoc zamknięte.

Ceny (stan na kwiecień 2015):

  • bilet normalny – 5zł,
  • bilet ulgowy – 2,5 zł,
  • wstęp wolny – dzieci do 7-ego roku życia.

Nawigacja GPS:

  • format D – N 49.434926°, E 20.31339°

Historia zamku czorsztyńskiego

Początki zamku sięgają XIV wieku, w czasie prac archeologicznych znaleziono fundamenty cylindrycznej wieży, która chroniła drewniany gródek Wronin. W 1348 roku po raz pierwszy została wymieniona nazwa Czorsztyn. Trochę inną historię zamku przytacza Jan Długosz, miał się tutaj schronić Bolesław Wstydliwy przed najazdem tatarskim – nie potwierdzają jej jednak współcześni historycy.

Zamek zyskał na znaczeniu za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, wtedy też nastąpiła jego rozbudowa i wybudowano gruby na 2 m mur obronny. Zamek leżał w pobliżu szlaków handlowych oraz drogi handlowej i dyplomatycznej na Węgry. W XIV wieku Władysław Jagiełło utworzył starostwo czorsztyńskie, a zamek odwiedzali na przestrzeni wieków liczny królowie Polscy.

Pierwsza poważna rozbudowa zamku miała miejsce w XV wieku – dodano drugą linię murów obronnych. W XVI wieku powstał zamek dolny otoczony kolejnym murem i postawione zostały budynki gospodarcze. Znaczącym przeobrażeniom uległ zamek w XVII wieku za sprawą Jana Baranowskiego – starosty czorsztyńskiego. Zbudowano wtedy basztę z czterema kondygnacjami (zwaną dziś Basztą Baranowskiego), z której można było prowadzić ostrzał z artylerii. Drugą basztę postawiono w dolnym zamku.

Zamek Czorsztyński był kilkakrotnie oblegany i rabowany. 1598 roku zdobył go i spustoszył Olbracht Łaski. W 1651 roku opanował i schronił się w nim Kostka Napieralski odpowiedzialny za wzniecenie chłopskiej rebelii na Podhalu. Jednak do największej dewastacji zamku przyczyniły się wojska kozackie podczas walki o tron pomiędzy Augustem II Sasem i Stanisławem Leszczyńskim w latach 1734 – 36. Po przejęciu przez starostę Józefa Potockiego w 1763 roku zamek znajdował się w opłakanym stanie a jego naprawa nie leżał w środkach starostwa. Kiedy w 1790 w zamek uderzył piorun i spalił się dach został on opuszczony a starosta zamieszkał w pobliskim dworze.

W 1819 roku zamek i ziemie wokół stały się własnością rodziny Drohojowskich, którzy władali nim do 1945 roku. Prowadzili oni w tym czasie drobne prace konserwatorskie, jednak dopiero w latach 1951 – 57 rozpoczęto działania mające zabezpieczyć ruiny. Kolejne prace w 1992 roku rozpoczął i prowadzi Pieniński Park Narodowy. Zamek udostępniono turystom do zwiedzania w 1994 roku.

Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 2.7]