Sanktuarium Maryjne w LudźmierzuLudźmierz to najstarsza wieś na Podhalu (położona 2 km od Nowego Targu), której początki sięgają XII wieku. W tym okresie na mocy nadania książęcego ziemię we władanie otrzymał ród Gryfitów. W 1333 roku wieś została osadzona w prawie magdeburskim. W 1234 roku Teodor Gryfit dostał prawo do założenia osady, a od biskupa krakowskiego prawo do wzniesienia kościoła. Sprowadzeni tutaj Cystersi otrzymali ziemię Ludźmierz i w 1238 roku zakończyli budowę modrzewiowego kościoła, które później przeistoczył się w sanktuarium maryjne.

Historia sanktuarium

Jednak Cystersi bardzo szybko opuścili klasztor, bo już około 1245 roku przenieśli się do Szczyrzyca. Przyczyną mogły być ciągłe najazdy Tatarów, które łupiły klasztor i okoliczne zabudowania. Mimo opuszczenia Ludźmierza Cystersi kierowali parafią do roku 1824. Samo istnienie kościoła oraz parafii potwierdził Jan Długosz w XV wieku. W 1796 roku pożar strawił pozostawione zabudowania klasztorne a w latach 1869 – 1877 drewniany kościół został rozebrany a na jego miejsce postawiono murowaną świątynię neogotycką. Do jego wnętrza przeniesiony został ołtarz wraz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Sanktuarium w Ludźmierzu

Sanktuarium (fot. Piotrekwas, WikiMedia)

Figura Matki Boskiej Ludźmierskiej

Historycy szacują wiek figurki na około 600 lat (początek XV w.) i już wtedy były obiektem pielgrzymek ze względu na przypisywane jej cudowne właściwości. Z powstaniem figurki Gaździny Podhalańskiej wiąże się legenda.

Kupiec, który jechał do Nowego Targu zbłądził na bagnach i torfowiskach. Kiedy się modlił objawiła mu się świetlista postać uśmiechniętej Pani, która przywiodła go pod kościół w Ludźmierzu. W miejscu, w którym uklękną, żeby podziękować Bogu zaczęło bić źródełko. Kupiec złożył śluby, że przyniesie do kościoła figurkę podobną do Tej, którą spotkał na bagnach.

Początkowo umieszczona w bocznym ołtarzu, bo na głównym znajdowała się Matka Boska z dzieciątkiem, jako piękniejszą pod względem artystycznym. Jednak w 1776 roku została wbudowana w ołtarz wielki z uwagi na ciągłą adorację ze strony wiernych. Replika figurki znajduje się przy źródełku obok wejścia do sanktuarium.

Wnętrze sanktuarium w Ludźmierzu

Wnętrze sankuarium (fot. Piotrekwas, WikiMedia)

Magiczne źródełko przy Sanktuarium

Magiczne źródełko (fot. Piotrekwas, WikiMedia)

Ciekawe zdarzenie miało miejsce w czasie koronacji figurki przez Kardynał Stefan Wyszyński w 1963 roku. Podczas uroczystości z ręki figury wypadło berło i zostało złapane w locie przez biskupa Karola Wojtyłę. Za sprawą tego wydarzenia wielu wierzy, że dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala został on papieżem.

Ogród Różańcowy

W pobliżu kościoła znajduje się Ogród Różańcowy. Pięknie zaprojektowany i zadbany, stacje różańca wykonane są z marmuru a nad całością góruje Stacja Ukrzyżowania Pana Jezusa. W centrum znajduje się pomnik, naturalnych wymiarów, klęczącego Papieża Jana Pawła II. Jest to nawiązanie do wizyty Papieża w Sanktuarium w 1997 roku, który modlił się tutaj i podkreślał znaczenie modlitwy różańcowej.

Stacje różańca w Ludźmierzu

Stacje różańca (fot. Piotrekwas, WikiMedia)

Pomnik Papieża w Ludźmierzu

Pomink Papieża (fot. Piotrekwas, WikiMedia)

Pielgrzymi licznie przyjeżdżają do Sanktuarium w Ludźmierzu kilka razy do roku. Pierwszym jest święto maryjne 15 sierpnia. Kolejnym niezwykle ważny dzień stanowi druga niedziela września, czyli święto Matki Boskiej Siewnej – jest to moment składania dziękczynienia górali za zbiory swojej patronce. Jego ranga cały czas rośnie, w 2001 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Click to rate this post!
[Total: 78 Average: 3.2]