Jednym z miejsc, które z pewnością warto w Zakopanem zobaczyć jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, oddalone około 4 km od centrum. Powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku. Historia sanktuarium rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy to zbudowano kaplicę, w której odprawiano specjalne nabożeństwa na cześć Matki Bożej z Fatimy, głoszono kazania i uczono ludzi jak wypełniać Jej prośby.

Matka Boża Fatimska

Matka Boża Fatimska w Zakopanem (fot. własna)

Początkowo modlono się do obrazu przedstawiającego objawienie Matki Bożej trójce dzieci z Fatimy. Dopiero w 1961 roku biskup Fatimy przekazał na ręce kardynała Stefana Wyszyńskiego figurę Matki Bożej Fatimskiej, aby pielgrzymowała ona po Europie położonej za żelazną kurtyną.

Zgodnie z intencją ofiarodawcy figura wyruszyła na pielgrzymkę obejmującą prawie wszystkie diecezje Polski. Konieczne było późniejsze odnowienie figury, którym zajęła się ludowa artystka, dodając przy tym błękit do bieli fatimskiej Pani. 21 października 1987 roku, dwadzieścia sześć lat po rozpoczęciu różańcowych rekolekcji, Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która ostatecznie stanęła w zakopiańskim sanktuarium.

widok na ołtarz w Sanktuarium

Widok na ołtarz w Sanktuarium (fot. własna)

Budowa Sanktuarium

Obecny kościół wybudowano w ciągu 5 lat, uzyskując wcześniej błogosławieństwo dla nowej świątyni od Jana Pawła II. Pod koniec lipca 1987 roku poświęcono plac pod budowę. Sanktuarium zostało wzniesione w bezinteresownym darze przez ludzi dziękujących Matce Bożej za uratowanie życia Ojca Świętego. Dokładnie w dziewięć lat po zamachu na Jana Pawła II, tj. 13 maja 1990 roku, kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny, który przywieziony został z grobu św. Piotra oraz z miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Kamienie te mają symbolizować szczególną więź między Sanktuarium, którego korzenie tkwią w Rzymie i w Fatimie. W fundamenty kościoła wmurowane zostało również zdjęcie Jana Pawła II oraz papieski różaniec.

Kościół zaprojektował inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego, wnętrze świątyni budowane było pod kierownictwem ks. Mirosława Drozdka SAC – obecnego Kustosza Sanktuarium, a całą architekturę wykonali zakopiańscy górale.

wnętrze sanktuarium w Zakopanem

Wnętrze sanktuarium w Zakopanem (fot. własna)

Drewniane ławy w Sanktuarium

Drewniane ławy w Sanktuarium (fot. własna)

Papież Jan Paweł II bardzo pragnął odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Pragnienie to zrealizowało się 7 czerwca 1997 roku, przy okazji uroczystej konsekracji kościoła. Mógł też podziękować wtedy osobiście za modlitwy w jego intencji.

[Głosów:208    Średnia:3.1/5]