Sanktuarium na WiktorówkachHistoria Sanktuarium na Wiktorówkach, znanego też jako Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr ma początek w 1860 roku. Wtedy to 14 letniej pasterce z Rusinowej Polany – Marysi Murzańskiej zaginęły owieczki. W czasie ich poszukiwań, we mgle, ukazała się jej postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Opowiedziała to pasterzowi – Wojciechowi Łukaszczykowi, który powiesił w tym miejscu święty obrazek a później zrelacjonował całą historię ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał.

Początkowo przed zawieszonym obrazkiem przychodzili modlić się okoliczni pasterze i górale, którzy na początku zastąpili papierowy obrazek, obrazkiem malowanym na szkle a później zbudowali niewielką kapliczkę i umieścili w środku figurkę Matki Bożej. Obecnie drewniana figurka znajduje się na ołtarzu sanktuarium a kapliczka na zewnętrznej ścianie obecnej kaplicy. A na miejscu gdzie Marysia miała widzenie umieszczono pamiątkową tablicę.

Pielgrzymki na Wiktorówki

Początki pielgrzymek na Wiktorówki rozpoczęły się około roku 1910, a pierwsza msza święta została odprawiona przez ks. proboszcz Błażej Łaciak 2 lipca 1932 roku w wybudowanej przez gazdę Jędrzeja Budza-Wnęka w 1921 roku niewielkiej kaplicy. Rozbudowywaną w międzyczasie kaplicę zniszczyła w 1936 roku burza śnieżna i w tym samym roku górale odbudowali ją, a 4 października 1936 roku została ona poświęcona przez ks. Stanisława Foxa, który był tam nowym proboszczem.

Kapliczka Wojciecha Łukaszczyka

Kapliczka Wojciecha Łukaszczyka (fot. własna)

Sanktuarium na Wiktorówkach

Sanktuarium na Wiktorówkach (fot. własna)

Podczas drugiej wojny światowej figurka Matki Boskiej znajdowała się w Bukowinie, skąd została przeniesiona z powrotem w 1945 roku. W 1959 roku opiekę nad kaplicą przejęli Dominikanie, a w 1975 kardynał Karol Wojtyła oficjalnie powierzył opiekę nad kaplicą dominikanom i związał ją z parafią w Małym Cichym. Powstała również placówka TOPR.

Kaplica na Wiktorówkach

ołtarz Sanktuarium na Wiktorówkach

Ołtarz Sanktuarium (fot. Roweromaniak, WikiMedia)

Dzisiaj kaplica to piękny drewniany budynek na podmurówce z granitowych bloków. Krużganek otoczony jest drewnianą balustradą ze słupami, połączonymi w łuki arkad, podtrzymującymi dach budynku. Wchodząc do kaplicy drewnianymi schodami mijamy nad głową ozdobne inskrypcje nad wejściem. Wnętrze kaplicy, wykonane również w drewnie, jest bogato zdobione, znajdziemy w nim zawsze świeże kwiaty. W centralnym punkcie ołtarza umieszczona jest figurka Matki Boskiej Królowej Tatr.

Bacówka na Rusinowej Polanie

Bacówka na Rusinowej Polanie (fot. własna)

Do Sanktuarium na Wiktorówkach możemy dojść z Małego Cichego, niebieskim szlakiem w około 1:30 h, droga wiedzie lasem po drewniano kamiennych schodach. Z drugiej strony z Palenicy Białczańskiej przez Rusinową Polanę, również niebieskim szlakiem, czas przejścia to około 60 minut.

Na Rusinowej Polanie możemy zobaczyć pasące się wokół owce i skosztować świeżych oscypków w bacówce znajdującej się obok. Widok z Rusinowej Polany zasługuje na chwilę odpoczynku, więc warto zostać na 15 min i pooglądać co się dzieje wokół.

[Głosów:69    Średnia:2.9/5]