Historia Sanktuarium na Wiktorówkach, znanego też jako Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr ma początek w 1860 roku. Wtedy to 14 letniej pasterce z Rusinowej Polany – Marysi Murzańskiej zaginęły owieczki. W czasie ich poszukiwań, we mgle, ukazała się jej postać, którą określiła jako Piękną lub Jaśniejącą Panią. Opowiedziała to pasterzowi – Wojciechowi Łukaszczykowi, który powiesił w tym miejscu święty obrazek a później zrelacjonował całą historię ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał.
Początkowo przed zawieszonym obrazkiem przychodzili modlić się okoliczni pasterze i górale, którzy na początku zastąpili papierowy obrazek, obrazkiem malowanym na szkle a później zbudowali niewielką kapliczkę i umieścili w środku figurkę Matki Bożej. Obecnie drewniana figurka znajduje się na ołtarzu sanktuarium a kapliczka na zewnętrznej ścianie obecnej kaplicy. A na miejscu gdzie Marysia miała widzenie umieszczono pamiątkową tablicę.
Pielgrzymki na Wiktorówki
Początki pielgrzymek na Wiktorówki rozpoczęły się około roku 1910, a pierwsza msza święta została odprawiona przez ks. proboszcz Błażej Łaciak 2 lipca 1932 roku w wybudowanej przez gazdę Jędrzeja Budza-Wnęka w 1921 roku niewielkiej kaplicy. Rozbudowywaną w międzyczasie kaplicę zniszczyła w 1936 roku burza śnieżna i w tym samym roku górale odbudowali ją, a 4 października 1936 roku została ona poświęcona przez ks. Stanisława Foxa, który był tam nowym proboszczem.
Podczas drugiej wojny światowej figurka Matki Boskiej znajdowała się w Bukowinie, skąd została przeniesiona z powrotem w 1945 roku. W 1959 roku opiekę nad kaplicą przejęli Dominikanie, a w 1975 kardynał Karol Wojtyła oficjalnie powierzył opiekę nad kaplicą dominikanom i związał ją z parafią w Małym Cichym. Powstała również placówka TOPR.
Kaplica na Wiktorówkach
Dzisiaj kaplica to piękny drewniany budynek na podmurówce z granitowych bloków. Krużganek otoczony jest drewnianą balustradą ze słupami, połączonymi w łuki arkad, podtrzymującymi dach budynku. Wchodząc do kaplicy drewnianymi schodami mijamy nad głową ozdobne inskrypcje nad wejściem. Wnętrze kaplicy, wykonane również w drewnie, jest bogato zdobione, znajdziemy w nim zawsze świeże kwiaty. W centralnym punkcie ołtarza umieszczona jest figurka Matki Boskiej Królowej Tatr.
Do Sanktuarium na Wiktorówkach możemy dojść z Małego Cichego, niebieskim szlakiem w około 1:30 h, droga wiedzie lasem po drewniano kamiennych schodach. Z drugiej strony z Palenicy Białczańskiej przez Rusinową Polanę, również niebieskim szlakiem, czas przejścia to około 60 minut.
Na Rusinowej Polanie możemy zobaczyć pasące się wokół owce i skosztować świeżych oscypków w bacówce znajdującej się obok. Widok z Rusinowej Polany zasługuje na chwilę odpoczynku, więc warto zostać na 15 min i pooglądać co się dzieje wokół.