ulica KościeliskaNajłatwiejszym i jednocześnie bardzo przyjemnym sposobem poznania Zakopanego, jest wybranie się na spacer. Miasto z uwagi na swoją lokalizację jest położone wzdłuż tzn. jest zdecydowanie dłuższe niż szerokie. Z jednej strony ogranicza je pasmo Gubałówki a z drugiej Giewont. Właściwie te dwa szczyty widoczne są z każdego miejsca w Zakopanem. Na głównej osi miasta w kierunku Kościeliska (Doliny Kościeliskiej) leżą ulica Kościeliska i Krzeptówki  – to najstarsze ulice Zakopanego.

Ulica Kościeliska

Ulica Kościeliska rozpoczyna się przy przejściu z Krupówek na targowisko pod Gubałówką, położona wzdłuż potoku Cicha Woda jest najstarszą ulicą Zakopanego. Po obu jej stronach znajduje się wiele zabytkowych obiektów, powstałych w trakcie rozwoju miasta. Na początku XIX wieku, kiedy jeszcze nie istniały Krupówki wybudowano tu pierwszy kościół i cmentarz, sklep oraz karczmę i hotel.

Stary Kościół i Cmentarz

stary kościół w Zakopanem

Stary Kościół w Zakopanem (fot. własna)

Pierwszym znanym miejscem na ulicy Kościeliskiej jest Stary Kościół wraz z położonym obok Cmentarzem przy Pęksowym Brzyzku. Kościół wybudowany 1847 roku z inicjatywy rodziny Homolacsów pod wezwaniem fundatorki Klementyny. Nie jest to żadna gigantyczna budowla, nie ma tu ozdobnych złoceń, prosty drewniany kościółek. Na cmentarzu zwanym również Cmentarzem Zasłużonych pochowane są osoby, które przysłużyły się do rozwoju kultury w Zakopanem i na Podhalu. Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku jest miejsce gdzie warto zatrzymać się na dłużą chwilę i obejrzeć to historyczne dla Zakopanego miejsce.

Karczma u Wnuka

Restauracja u Wnuka w Zakopanem

Restauracja u Wnuka (fot. www.uwnuka.com.pl)

Pod numerem 8 przy Kościeliskiej mieści się karczma u Wnuka. Dom prawdopodobnie pochodzi z 1850 roku i został zbudowany przez Józefa Krzeptowskiego. Mieściła się tu pierwsza karczma oraz sklep w Zakopanem, mieściła się tu też biblioteka wraz z czytelnią gazet oraz pierwsze kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego. Od 1907 roku działa w chacie restauracja założona przez Jana Wnuka, który ożenił się z wnuczką pierwszego właściciela chałupy – Józefą Krzeptowską.

Dzisiaj w restauracji u Wnuka serwowane są dania kuchni regionalnej. Dzisiejsze menu górali nie odbiega specjalnie od polskiej normy, jednak w przeszłości było ono skromniejsze – głównie potrawy z mąki i kaszy oraz kwaśnica na gęsinie i oscypki. Od godziny 18 przygrywa na żywo kapela góralska, możemy jej posłuchać siedzą przy stolikach w ogródku, jedyny mankament to bliskość ulicy Kościeliskiej gdzie ruch jest spory.

Willa Koliba

Willa Koliba

Willa Koliba w Zakopanem (fot. własna)

Mieści się tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego (jest to filia Muzeum Tatrzańskiego) przy Kościeliskiej 18. Dom zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza i budowany w stylu Zakopiańskim. W czasie okupacji hitlerowskiej w wilii stacjonował Hitlerjugend. Na piętrze willi mieszczą się zbiory z kolekcji etnograficznej zgromadzone przez Zygmunta Gnatowskiego – meble, sprzęty domowe oraz drobiazgi – projektowane przez Witkiewicza. Znajdują się tu też trzy jego portrety namalowane przez Jacka Malczewskiego. Muzeum mieszczące się w willi Koliba można zwiedzać od środy do soboty w godz. 9:00 – 17:00 i niedzielę 9:00 – 15:00 bilet normalny 7,00 zł, bilet ulgowy 5,50 zł.

Wzdłuż ulicy Kościeliskie mieści się też sporo innych starych chat budowanych pod koniec XIX wieku. Są to głównie chaty rodziny Gąsieniców (Walczaków – nr 26, Sobczaków nr – 42), która należy do najstarszych góralskich rodzin – byli oni właścicielami gruntów przy Kościeliskiej oraz potoku Młyniska. Mieści się tu też budynek Liceum Plastycznego – nr 35, oraz pracownia lutnicza rodziny Mardułów – nr 44. Warto też skręcić w Drogę do Rojów mieści się chałupa Gąsieniców – Sobczaków należąca do Muzeum Tatrzańskiego.

Ulica Krzeptówki

Krzeptówki to przedłużenie ulicy Skibówki, która jest dalszą częścią ulicy Kościeliskiej, jej koniec znajduje się na wylocie z Zakopanego. Dobra lokalizacja do wyjścia na szlaki górskie prowadzące doliną Małej Łąki oraz na Czerwone Wierchy. Jest może mniej znana niż Kościeliska jednak i tu znajdziemy ciekawe miejsca do obejrzenia.

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (fot. Jozef Kotulič, WikiMedia)

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Krzeptówkach jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Wybudowane w latach 1987 – 1992 jako wotum za ocalenie Papieża z zamachu w 1981 roku. Miejscem kultu stało się od roku 1961, kiedy Pallotyni otrzymali od Stefana Wyszyńskiego figurę Matki Boskiej z Fatimy. Figurka została ukoronowana przez Papieża Jana Pawła II, w Rzymie dokąd zawieźli ją górale w 1987 roku. Mieści się w sąsiadującej z kościołem Kaplicy. Przed kościołem wznosi się pomnik Jana Pawła II i replika krzyża z Giewontu. Na tyłach Sanktuarium znajduje się park, do którego przeniesiono ołtarz spod Wielkiej Krokwi, gdzie Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo w 1997 roku.

Chata Sabały

Chata Sabały na Krzeptówkach

Chata Sabały na Krzeptówkach (fot. własna)

Na ulicy Krzeptówki 17 na starych Krzeptówkach mieści się zabytkowa chata góralska Jana Krzeptowskiego zwanego Sabałą. Urodził się w 1809 roku jako Jan Gąsienica zmienił je na przydomek, który zaczęto używać w jego rodzinie. Chata jest własnością prywatną, jednak udostępniana jest dla zwiedzających. Mieści się tu małe muzeum, którego eksponatami są elementy wyposażenia należące do Sabały. Chata Sabały to przykład najstarszego budownictwa góralskiego.

Spacer ulicami Kościeliską i Krzeptówki to możliwość zobaczenia najstarszych zabudowań znajdujących się w Zakopanem. Przy tych ulicach rozwijało się Zakopane, tu mieściły się pierwsze budynki mieszkalne oraz sklep, karczma i kościół. Spacer tymi ulicami pozwoli nam zobaczyć historyczne dla Zakopanego miejsca.

Click to rate this post!
[Total: 88 Average: 2.4]