KrupówkiOdwiedzając Zakopane właściwie nie sposób nie odwiedzić Krupówek. Jednak Zakopane to nie tylko Krupówki to też wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Kilka ciekawych miejsc można obejrzeć idąc na spacer w kierunku Kuźnic – miejsca gdzie rozwijał się przemysł w Zakopanem. Mimo, że obecnie to miejsce kojarzy się bardziej z górami, świeżym powietrzem i tatrzańską przyrodą to kiedyś rozwijały się tam huty i kuźnie. Zacznijmy jednak od Krupówek.

Ulica Krupówki

To najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta – główny deptak Zakopanego. Porównywana często do Monciaka w Sopocie. Na tym powstał pomysł miast partnerskich Zakopanego i Sopotu, w 2008 roku ruszył też specjalny pociąg pomiędzy miastami o nazwie Monciak – Krupówki. Same Krupówki liczą sobie 1100 m, leżą wzdłuż potoku Foluszowego. Jej początki sięgają XIX wieku kiedy łączyła ul. Kościeliską z Kuźnicami. Mieszczą się tam też najstarsze zakopiańskie hotele oraz liczne knajpy i restauracje.

Kościół św. Rodziny

kościół św. Rodziny na Krupówkach

Kościół św. Rodziny na Krupówkach (fot. własna)

Jeden z bardziej charakterystycznych kościołów w Zakopanem. Idąc Krupówkami często można tam zobaczyć ludzi siedzących na długich kamiennych schodach prowadzących do samego kościoła. Zielony dach wieży kościelnej widać z wielu miejsc w Zakopanem, dzięki czemu może on służyć jako punkt orientacyjny.

Wzniesiony w latach 1877 – 99, dzięki inicjatywie proboszcza Józefa Stolarczyka. Duży udział przy projektowaniu kościoła św. Rodziny miał Stanisław Witkiewicz, projektując min. Kaplicę św. Jana Chrzciciela. Wewnątrz znajdują się rzeźbione ławy, konfesjonał i ambony oraz piękny, stary piec kaflowy

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem (fot. własna)

Przy ulicy Krupówki 10 mieści się Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. Charakterystyczna budowla, zaprojektowana przez Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego w stylu Zakopiańskim, wznosi się za sukiennicami zakopiańskimi. Jest to najstarsze i posiadające największą kolekcję (historia Podhala i przyroda Tatr) muzeum w Zakopanem. Posiada cztery filie w Zakopanem min. Willa Koliba i galeria Hasiora. Za muzeum Tatrzańskim rozciąga się Górski Ogród Botaniczny, gdzie rośnie około 100 rodzajów drzew i krzewów górskich.

Morskie Oko

Miejsce, które jest symbolem Krupówek, choć w ostatnim czasie straciło na znaczeniu. Mieści się tam jeden z najstarszych hoteli w Zakopanem, wybudowany w 1897 roku. Powstał na miejscu spalonego w 1893 roku budynku nazywanego „Jadniówką” gdzie mieściła się pracownia Stanisława Witkiewicza. Spalony ponownie po dwóch latach i odbudowany w 1900 roku, był największym budynkiem w Zakopanem, mieścił cukiernię, restaurację oraz sale widowisko-balową. Największy rozkwit przeżywało w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie mieści się tam kawiarnia, a hotel znajduje się w trakcie remontu.

Ulica Chałubińskiego

Pomnik - Tytus Chałubiski i Sabała

Tytus Chałubiski i Sabała (fot. www.zakopane.eu)

Na zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego stoi pomnik doktora Tytusa Chałubińskiego (projektował Stanisław Witkiewicz), wraz z siedzącym u jego stóp Sabałą (Janem Krzeptowskim). Tytus Chałubiński zyskał zaufanie i szacunek górali podczas epidemii cholery, która szerzyła się w Zakopanem jesienią 1873 roku. Leczył chorych i wpajał im zasady higienicznego trybu życia. Czynnie też uczestniczył w propagowaniu klimatu Tatr jako leczniczego oraz działał na rzecz Towarzystwa Tatrzańskiego. W tle znajduje się dom Chałubińskiego, gdzie mieszkał zmarły w 2002 roku wnuk Tytusa – Stefan Chałubiński.

Pod numerem 42 mieści się Muzeum Przyrodnicze TPN, którego ekspozycja została zlikwidowana w 2004 roku. Prezentowała zbiory przyrodnicze z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy muzeum znajduje się też ogród z roślinnością tatrzańską oraz ścieżka dydaktyczna.

Idąc dalej, przed rondem Jana Pawła II, na Potoku Pluszowym zachowały się elementy przelewy schodkowego wody. Działał tam tartak i papiernia Magnusa Peltza.Za rondem wchodzimy na Al. Przewodników Tatrzańskich, pod nr 2 znajduje się Dom Rekolekcyjny Episkopatu Polski – „Księżycówka”. Podczas swojej wizyty mieszkał tam Jan Paweł II w 1997 roku. Za budynkiem rozpoczyna się popularny szlak turystyczny – Droga pod Reglami.

Kuźnice

W XIX wieku znajdował się tutaj najprężniej działający ośrodek hutniczy (najlepiej prosperował w latach 30 – 70) w Galicji. Całość zasilana była wodą z potoku Bystra w tym największa z kuźni zwana Młotem Anny. To miejsce, które obecnie jest początkiem wielu popularnych szlaków górskich, dało podwaliny pod rozwój Zakopanego. To tutaj za przemysłem podążała cywilizacja, miejscowi górale znajdowali tu zatrudnienie co przyczyniało się do wzrostu Zakopanego. To kuźnie i huta dały początek Zakopanemu, sanatoria i uzdrowiska pojawiły się później a wraz z nimi turyści odwiedzający miasto.

Obecnie turyści odwiedzają to miejsce by wyruszyć na szlaki górskie lub wjechać kolejką na Kasprowy Wierch. Prowadzą stąd szlaki:

  • Niebieski i żółty – do schroniska Murowaniec, przez Przełącz między Kopami,
  • Zielony – na Kasprowy Wierch,
  • Niebieski – do hotelu górskiego na Kalatówkach i schroniska na Hali Kondratowej a dalej na Giewont,
  • Czarny – prowadzący Drogą pod Reglami.

Kolej linowa w Kuźnicach, wybudowana w 1936 roku, pozwala dostać się na szczyt Kasprowego Wierchu. Koszt biletu normalnego (w górę) w sezonie to 32 zł (poza sezonem 24 zł), ulgowe są tańsze o 5 zł. Przy wykupieniu biletu na drogę tam i z powrotem, na szczycie możemy przebywać około 1:40 min. Chcąc wjechać na szczyt o w miarę przyzwoitej godzinie warto być wcześniej, czas stania w kolejce po bilety w sezonie może sięgać kilku godzin.

Click to rate this post!
[Total: 121 Average: 2.4]