Szlaki w TatrachPierwsze wycieczki po Tatrach datuje się na wiek XVI, a pierwsze szczyty górskie zaczęto zdobywać w wieku XVII. Natomiast rozwój turystyki tatrzańskie związany jest z dwiema osobami – Stanisławem Staszicem, i Tytusem Chałubińskim, którzy w pierwszej połowie XIX wieku zaczęli popularyzować Tatry. Proces przyspieszyło powstanie w 1873 Towarzystwa Tatrzańskiego, kiedy zaczęły powstawać szlaki w Tatrach oraz schroniska górskie.

Obecnie Tatry pokrywa gęsta sieć szlaków, szczególnie w tych najpopularniejszych miejscach. Znajdują się one na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który remontuje je a także zatwierdza powstawanie nowych. Po słowackiej stronie odpowiednikiem jest TANAP. Przejście ich, czy nawet zdobycie wszystkich szczytów, na które prowadzą zajęło by nam kilka lub kilkanaście sezonów i to licząc tylko te po polskiej stronie. Lista najwybitniejszych szczytów w całych Tatrach (zwana Koroną Tatr) liczy sobie od 64 do 75 szczytów w zależności od zestawienia.

Prawdopodobnie pierwszą osobą, która zdobyła Koronę Tatr, był Janusz Chmielowski, jeden z najwybitniejszych polskich taterników. Pierwsze szczyty zaczął zdobywać już w wieku 14 lat (1892 rok – wejście na Mały Kozi Wierch). Potem kontynuował swoje wędrówki po Tatrach by w wieku 80 lat – tylko pozazdrościć – odbyć ostatnią wspinaczkę na szczyt Kościelca (2 155 m n.p.m.). Zanim jednak pójdziemy w jego ślady warto sprawdzić się na kilku popularnych, co nie znaczy łatwych, szlakach górskich.

Wejście na Giewont

Widok na Giewont z Doliny Strążyskiej

Widok na Giewont z Doliny Strążyskiej (fot. własna)

Giewont to jeden z symboli Zakopanego, ten górujący nad miastem masyw górskich jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc. Wygląd Giewontu od strony miasta przypomina postać śpiącego człowieka. Tak powstała legenda o śpiącym rycerzu, a raczej rycerzach, którzy zasnęli w jednej z jaskiń i mają się obudzić kiedy Polska będzie w potrzebie. Kolejny znak rozpoznawczy Giewontu to żelazny krzyż umieszczony na samym szczycie. Krzyż stanął w ciągu 6 dni w 1901 roku, a elementy ważące łącznie 1819 kg zostały wniesione na szczyt z i Doliny Kondratowej.

Wybierając się na Giewont mamy możliwość skorzystania z trzech szlaków prowadzących z Zakopanego. Najpopularniejszy prowadzi Doliną Strążyską i dalej przez Przełęcz w Grzybowcu. Szlak prowadzi obok wodospadu Siklawica (trzeba nadłożyć jakieś 30 minut, żeby go zobaczyć) a cała droga na szczyt zajmie nam około 3:10h. Inny popularny szlak prowadzi przez Dolinę Małej Łąki – swój początek ma w okolicach ulicy Krzeptówki. Prowadzi przez Polanę Małołącką, na którą rozciągają się wspaniałe widoki podczas wędrówki w górę. Droga zajmie nam około 3:15h. Ostatni szlak wiedzie z Kuźnic wspominaną wcześniej Doliną Kondratową na Kondracką Przełęcz. Przejście zajmuje 2:45h.

Na Rysy przez Morskie Oko

Morskiego Oka podobnie jak Giewontu nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać. To położone u podnóża Tatr Wysokich jezioro jest chyba najczęściej odwiedzanym miejscem w okolicach Zakopanego. Morskie Oko leży w Dolinie Rybiego Potoku a nad nim rozciąga się widok na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Żabie Szczyty i Mnicha. Szlaki turystyczne prowadzą jedynie na Rysy i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chopkiem – pozostałe szczyty są niedostępne.

Rysy - najwyższy szczyt górski w Polsce

Rysy – najwyższy szczyt (fot. Makarczuk, Wikipedia)

Rysy, które wznoszą się na wysokość 2 499 m n.p.m., są najwyższym szczytem w Polsce. Z tego powodu szczyt jest niezwykle popularne wśród turystów. Sporo osób traktuje Morskie Oko jako bazę wypadową do wycieczki na Rysy. Szlak prowadzi wokół Morskiego Oka i dalej nad Czarny Staw a potem żlebem w górę. Końcówka szlaku jest dość niebezpieczna i została wyposażona w łańcuchy, które ułatwiają wspinaczkę. Ze szczytu (Rysy mają aż trzy wierzchołki – najwyższy po stronie słowackiej 2 503 m n.p.m.) rozciąga się niesamowita panorama na dużą część Tatr, ale też na Podhale i przy dobrej pogodzie okolice Krakowa.

Kasprowy Wierch

Szczyt Kasprowego Wierchu

Kasprowy Wierch (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Kolejne popularne miejsce w Tatrach, głównie z uwagi na możliwość wjazdu na szczyt kolejką górską. Mało jest turystów, którzy wchodzą na Kasprowy Wierch szlakiem turystycznym. Prowadzi on Doliną Bystrej, praktycznie cały czas równolegle do wznoszącej w górze linii kolejki górskiej. Trasa w górę zajmie nam blisko 4h. Ze szczytu mamy możliwość zobaczenia całej panoramy Zakopanego, dolin w tatrach słowackich i Tatr Wysokich. Poza widokami Kasprowy jest doskonałym miejscem do wyruszenia na kolejne szlaki górskie i szczyty. W kierunku zachodnim ciągnie się pasmo Czerwonych Wierchów a kierunku wschodnim Świnica i dalej Orla Perć.

Przez Czerwone Wierchy

Jak już wspominaliśmy dość łatwe dojście na Czerwone Wierchy prowadzi z Kasprowego. Do najbliższego szczyty Kondrackiej Kopy (2 005 m n.p.m.) droga zajmie nam 1:40h. Kolejnymi szczytami w masywie są Małołączniak (2 096 m), Krzesanica (2 122 m) i Ciemniak (2 096 m). Z drugiej strony szlak na Czerwone Wierchy prowadzi z Doliny Kościeliskiej przez Tomanową Dolinę. Czas przejścia ze schroniska „Ornak” to 4h lub z początków doliny również 4h (jednak nie tracimy czasu na przejście całej doliny). Jest też kilka innych opcji jak szlak Doliną Małej Łąki czy Kondratową.

Widok z Czerwonych Wierchów

Widok z Czerwonych Wierchów (fot. własna)

Samo przejście po szczytach Czerwonych Wierchów nie wymaga jakiegoś specjalnego wysiłku jednak doliczając czas podejścia i zejścia robi się z tego całodzienna wyprawa. Dodatkowo szlak prowadzi często wąskimi ścieżkami obok których znajdują się urwiska opadające kilkadziesiąt metrów w dół. Do tego bardzo często wieją tam silne wiatry z uwagi na położone szlaku w Górnej Grani Tatr. Na pewno trzeba zachować ostrożność podczas wędrówki. Poza trudnościami to praktycznie podczas całej wycieczki towarzyszą nam wspaniałe widoki. W kierunku wschodnim widać panoramę szczytów w Tatrach Wysokich, w dół rozciąga się widok na słowackie doliny a z drugiej strony na Zakopane i Podhale.

Orla Perć

To najbardziej niebezpieczny (120 ofiar śmiertelnych) szlak w Tatrach prowadzący pomiędzy Przełęczą Zawrat i Przełęczą Krzyżne. Pierwotnie Orla Perć była jeszcze dłuższa, ale w 1932 roku zamknięto część prowadzącą na Polanę pod Wołoszynem. Szlak powstał z inicjatywy Franciszka Nowickiego w latach 1903 – 06 a do roku 1911 trwało budowanie szlaków łącznikowych. Obecnie z uwagi na bezpieczeństwo turystów, najtrudniejszy odcinek pomiędzy Zawratem a Kozim Wierchem jest jednokierunkowy (wolno iść z Zawratu). Były też dyskusje o zamknięciu szlaku dla ogólnego ruchu turystycznego jednak nigdy do tego nie doszło.

Orla Perć - widok na szlak

Orla Perć (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Szlak prowadzący Orlą Percią jest zarówno piękny jak i niebezpieczny. Oba te aspekty powinniśmy brać pod uwagę przed wyruszeniem na niego. Idziemy przez najbardziej malowniczą część Tatr, wielokrotnie wokół nas będą rozciągać się wspaniałe panoramy, nierzadko przyprawiające o lęk nawet tych obytych z wysokościami. Szlak jest szczególnie niebezpieczny w czasie padających deszczy i zalegających połaci śniegu. Wtedy chwila nieuwagi może zakończyć się niebezpiecznym wypadkiem. Druga sprawa to siła fizyczna potrzebna do przejścia Orlej Perci. Sama trasa od Przełęczy Zawrat do Przełęczy Krzyżne zajmuje blisko 7h, a do tego trzeba doliczyć czas dotarcia na szlak i zejścia z niego.

Wokół Doliny Chochołowskiej

Położone trochę na uboczu głównych szlaków Tatry Zachodnie mogą się poszczycić kilkoma szczytami powyżej 2 tysięcy metrów. Trasy znajdują się w rejonie największej tatrzańskiej doliny – Chochołowskiej. Jednym z najpopularniejszych szczytów jest Wołowiec wznoszący się na wysokość 2 064 m n.p.m. Prowadzi tam widokowy szlak przez Grzesia (1 653 m) i Rakoń (1 879 m).

Widok na szczyty Tatr Zachodnich

Widok na Wołowiec – Tatry Zachodnie (fot. własna)

Z Wołowca szlak wiedzie dalej Górną Granią przez Jarząbczy Wierch (2 137 m), Kończasty Wierch (2 002 m) na Starobociański Wierch (2 176 m). Alternatywnie można wyruszyć Starobociańską Doliną do Siwej Przełęczy i dalej na Błyszcz (2 159m) oraz Bystrą 2 248 m n.p.m. Ten ostatni jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich, położonym na granicy polsko – słowackiej. Trzeba powiedzieć, że te rejony Tatr są niesłusznie, niedoceniane przez turystów. Choć ma to też swoje dobre strony, mniej tutaj ludzi, więcej ciszy i spokoju.

Tych kilka przykładów szczytów (masywów) nie wyczerpuje oczywiście miejsc, które warto odwiedzić będąc w Tatrach. Pominęliśmy tutaj praktycznie wszystkie doliny, które są świetnym miejscem spacerów. Cześć z nich odwiedzimy mimowolnie podczas wędrówki na proponowane szczyty górskie. Staraliśmy się przybliżyć te najbardziej popularne, widokowe szlaki w Tatrach. Jeżeli chcemy uniknąć tłumów może warto wybrać się w tatry jesienią, często jest ładna pogoda choć temperatury już dużo niższe.

Doliny w Tatrach
Atrakcje Zakopanego i Tatr
Click to rate this post!
[Total: 412 Average: 2.5]