Termy BukowinaBukowina Tatrzańska jest jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce, popularność zawdzięcza między innymi doskonałym warunkom do uprawiania turystyki letniej i zimowej. Tym samym, gdy jest ciepło we wsi pojawiają się letnicy, gdy natomiast mróz szczypie w uszy i nosy, stoki zapełniają się, spragnionymi wrażeń, narciarzami. Nie ma się czemu dziwić – w sezonie działają tutaj aż 22 wyciągi narciarskie. Doskonale widać stąd ciągnący się łańcuch Tatr, do Zakopanego jest 15 km.

Źródła termalne w Bukowinie

W Bukowinie można i dobrze zjeść, i wypocząć, i pozwiedzać. Te trzy elementy łączy jeszcze jeden wspólny mianownik. Gorąca woda, pobudzająca krążenie, i wcale nie mowa o wodzie ognistej, w dodatku w środku zimy? Proszę bardzo! Bukowina słynie ze źródeł termalnych, które powstały dzięki odwiertom, do których prawa uzyskało Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne w 2004 roku.

Właściwości zdrowotne wody, bogatej w takie składniki mineralne, jak sód, wapń, chlor, potas, siarkę, magnez i chrom sprawiły, że w Bukowinie Tatrzańskiej oraz okolicznych miejscowościach zaczęły powstawać ośrodki z basenami termalnymi, zwanymi powszechnie termami.

Termy Bukowina Tatrzańska

Termy Bukowina Tatrzańska (fot. www.termabukowina.pl)

Termy Bukowina - basen wewnątrz

Termy Bukowina – basen wewnątrz (fot. www.termabukowina.pl)

Najpopularniejszym, a zarazem największym tego typu obiektem jest „Terma Bukowina Tatrzańska”. Do dyspozycji przyjezdnych jest nie tylko bogate zaplecze rekreacyjne, ale również dopasowana do potrzeb najbardziej wymagających oferta gastronomiczna, nie wspominając już o noclegowej. Nas jednak najbardziej interesować będzie woda.

Rodzaje basenów i inne atrakcje

W Bukowinie dla każdego coś się znajdzie – znajduje się tutaj aż 12 basenów – 6 w środku i 6 na zewnątrz, których temperatura wynosi od 28 do 36 stopni Celsjusza. Fantazyjne nazwy nie pozwalają przejść obojętnie. Możemy zażyć kąpieli w „mocydełku”, „bulgotniku”, „cornym stawie”, „ceperskim płaniu”, „łozpolonej Marynie”, na dzieci czeka natomiast „letnie mocydełko” i „bystry potok”. Ze względu na przeznaczenie wyróżnić można i rwące rzeki, i baseny rekreacyjne, pływackie, a do tego brodziki z hydromasażem.

Termy Bukowina - basen na zewnątrz

Termy Bukowina – basen na zewnątrz (fot. www.termabukowina.pl)

Termy Bukowina - mały basen

Termy Bukowina – mały basen (fot. www.termabukowina.pl)

Spragnieni nieco większej dawki uciechy dla ciała, z pewnością ucieszą się z możliwości skorzystania ze SPA i wellnes oraz saun – od fińskiej, przez kwiatową, po górską. Na prawdziwych śmiałków z kolei czeka ponad 100 metrów zjeżdżalni. Odpocząć, jak również posilić się, można w tutejszej restauracji samoobsługowej.

Jeżeli chodzi o ceny (dane 06.2016) to bilet normalny, umożliwiający 2,5-godzinne korzystanie z atrakcji obiektu, kosztuje 49 złotych, opcja bez limitu czasu 69 zł. Dostępne są również opcje ulgowe – dla dzieci, seniorów, niepełnosprawnych i grup zorganizowanych (między 29 a 32 złote / 46 – 49 zł). Obiekt czynny jest przez cały tydzień od 9 do 22. Jedynym problemem może być niewystarczający parking – jednak świadczy to również o dużych zainteresowaniu tą atrakcją.

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej to doskonała okazja na nieco bardziej leniwe spędzenie urlopu w Tatrach, zdecydowanie tańsze, jednak przez to nie pozbawione atrakcji, aniżeli podobne obiekty na Słowacji. Co z resztą widać i słychać niemal na każdym kroku – język naszych południowych sąsiadów niesie się echem.

[Głosów:160    Średnia:3/5]