Termy w ZakopanemJedną z atrakcji dla osób odwiedzających Zakopane czy okoliczne miejscowości może być wizyta w jednym z basenów termalnych położonych na Podhalu. Właśnie tutaj znajdują się największe pokłady źródeł geotermalnych w Polsce i te gorące tatrzańskie źródła wykorzystywane są w tutejszych Aquaparkach i kąpieliskach. Wody geotermalne są wysoko zmineralizowana i zawierają aktywne składniki mające łagodzący wpływ na skórę oraz działanie relaksacyjne.

Osoby odwiedzające Tatry mogą skorzystać z basenów termalnych położonych w Polsce jak i na Słowacji. Poniżej znajdą Państwo najpopularniejsze Aquaparki zlokalizowane w polskich tatrach oraz u naszych południowych sąsiadów. Na pewno warto się wybrać, żeby spróbować a kiedy nie dopisuje pogoda będzie to na pewno fajny pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Termy w Zakopanem

Zjeżdżalnie w Aquapark Zakopane

Zjeżdżalnie w Aquapark Zakopane (fot. www.aquapark.zakopane.pl)

Jednym z popularniejszych basenów termalnych w Tatrach jest otwarty w 2006 roku Aquapark w Zakopanem. Ten położony w centrum Zakopanego kompleks jest w stanie przyjąć jednocześnie około 1000 osób. Wewnątrz, dla gości udostępniono baseny, zjeżdżalnie, dziką rzekę, sauny suche oraz mokre, bicze wodne oraz solarium. Na zewnętrznym tarasie znajduje się basen z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr. W miejscowym Fitness Club możemy uczestniczyć w ćwiczeniach w wodzie takich jak aqua aerobik. Oprócz tego dostępne są aktywności jak step, spinning czy różnych odmianach aerobiku.

Drugim obiektem jest kąpielisko na Polanie Szymaszkowej w pobliżu Hotelu Kasprowy. Kąpielisko Szymaszkowa ma powierzchnię 5 tys. m2 i zostało przewidziane na około 1000 osób. Woda pochodzi z okolicznego odwiertu geotermalnego i ma temperaturę około 30 °C. W składzie wód termalnych znajdują się liczne pierwiastki nadające jej charakter leczniczy. Ten basen termalny jest też doskonałym miejscem, żeby podziwiać rozciągającą się wokół panoramę Tatr.

Termy Bukowina

Baseny Termalne Bukowina

Baseny Termalne Bukowina (fot. www.bukowinatatrzanska.pl)

W Bukowinie Tatrzańskiej u podnóża Tatr (15 km od Zakopanego i 20 km od Nowego Targu) wybudowano kompleks składający się z basenów, hotelu oraz centrum SPA & Wellness. Termy Bukowina to 12 basenów wypełnionych wodą termalną o temperaturze od 30 do 36 °C mogących pomieścić jednocześnie 2,5 tysiąca osób. Znajdziemy tam baseny zewnętrzne, wewnętrzne, rekreacyjne oraz pływackie – dla najmłodszych 4 baseny, zjeżdżalnie oraz rwącą rzekę. W centrym SPA znajdziemy też 8 saun – fińske, parowe oraz na podczerwień.

Kompleks w Bukowinie to też centrum uzdrowiskowo – rehabilitacyjne, gdzie znajdziemy pomieszczenia do rehabilitacji oraz gabinety lekarskie. Można też spędzić aktywnie czas na zajęciach aqua aerobiku czy odpocząć w lakonium – specjalne miejsce z podgrzewanymi łóżkami o temperaturze 50 °C, dla osób, które źle znoszą sauny. W całym ośrodku nie brakuje też restauracji czy barów, gdzie można coś zjeść, napić się i odpocząć.

Termy w Białce

Termy Białka Tatrzańska

Termy Białka Tatrzańska (fot. wikipedia.org)

Baseny termalne w Białce to spory kompleks oferujący możliwość relaksu w wodach termalnych posiada baseny zewnętrzne o powierzchni około 550 m² i wewnętrzne 820 m², do których woda pozyskiwana jest z głębokości 2,5 tys m o temperaturze 72 °C. Całość podzielona jest na kilka stref – strefa głośna, cicha, sauny i spa, strefa VIP oraz sklep i gastronomia. W sumie termy w Białce to 5 basenów z różnego rodzaju atrakcjami (zjeżdżalnie, wave-ball, karuzelę itp.) – przygotowano też basen dla młodszych dzieci do lat 5-ciu. W saunach do dyspozycji mamy saunę parową, suche, kabinę z generatorem pary oraz basen chłodzący z wodospadem.

Termy w Szaflarach

W Szaflarach znajdziemy baseny z wodą termalną o łącznej powierzchni 970 m² o temperaturze od 30 °C do 38 °C. Termy Szaflary to łącznie cztery baseny (dwa wewnętrzne i dwa zewnętrzne), wyposażone w urządzenia do hydromasażu. Do dyspozycji mamy też różnego rodzaju sauny, fitness oraz zabiegi specjalistyczne typu SPA. W obiekcie znajdziemy też dwie restauracje oraz możliwość wynajmu apartamentu czy sali konferencyjnej na spotkanie biznesowe.

Baseny termalne na Słowacji

Meaner Park

Meaner Park (fot. www.meanderpark.com)

Z dobrodziejstw pokładów tatrzańskich wód geotermalnych korzystają również Słowacy. W Tatrach Zachodnich, we wsi Oravice powstał nowoczesny park wodny Meander. Ośrodek położony jest niedaleko Doliny Chochołowskiej. Obiekt posiada kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych z widokiem na tatrzańskie szczyty. Woda w basenach ma temperaturę 36 i 38°C i posiada właściwości lecznicze w zakresie chorób reumatycznych i układu moczowego. Dzięki stosunkowo dużej zawartości litu wada ta wpływa korzystnie na psychikę i stres.

Aquacity Poprad

Aquacity Poprad (fot. www.hotel-mountain-view-aquacity.com)

Jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów na Słowacji jest Aquapark Poprad. Miasto położone jest u podnóża Tatr Wysokich i zachwyca pięknem otaczającego krajobrazu. Kompleks posiada kryte i odkryte baseny, zjeżdżalnie, grzybki wodne, bicze wodne, szereg saun, jacuzzi, tepidarium, jaskinię lodową i nowoczesny fitness klub. Oprócz tego restauracje, bary, masaże i liczne atrakcje dla dzieci. W skład ośrodka wchodzą dodatkowo szkoła jazdy konnej oraz pole golfowe. Podobne tego typu ośrodki po słowackiej stronie granicy znajdują się w miejscowości Gaszeniowa.

Thermal Park Baszeniowa to kompleks basenów z wodą termalną o temperaturze dochodzącej do 40 stopni, o właściwościach leczniczych dla osób cierpiących na astmę, choroby układu oddechowego i narządów ruchu. Po słowackiej stronie Tatr podobne obiekty z kąpieliskami termalnymi to: Aquapark Tartalandia, Salmo Therm Vrbov, Kupele Vyżne Rubachy. Wszystkie te ośrodki wykorzystują pokłady tatrzańskich wód termalnych i oferują turystom wypoczynek i relaks o wysokim standardzie.

Po polskiej i słowackiej stronie Tatr powstały liczne ośrodki wypoczynkowe z kompleksami basenów oferujących ogrzewaną geotermalnie wodę o wysokich właściwościach leczniczych. W wodnych Aquaparkach korzystać można z wielu atrakcji przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Obiekty tego typu to doskonała alternatywa dla górskich pieszych wycieczek, oraz możliwość ciekawego spędzenia czasu podczas dni deszczowych.

Aktywny wypoczynek
Kościoły w Zakopanem