KrupówkiUlica Krupówki liczy obecnie tysiąc sto metrów. Jej nazwa pochodzi od polany Krupówki, przez którą ulica ta przebiega. Polana znajdująca się mniej więcej w jej centralnej części, należała niegdyś do rodziny Krupowskich. Przebiegała przez nią dawniej ścieżka, która łączyła ze sobą zakopiańskie Nawsie przy ulicy Kościeliskiej z Kuźnicami. Ścieżka ta w górnej swojej części biegła przez gęsty las, w środkowej przez łąki i bagna, w dolnej zaś przebiegała wśród nielicznych zabudowań.

Historia Krupówek

Pierwotnie łączyła Kuźnicką Hutę z kościołem przy ulicy Kościeliskiej, i z tego powodu była często uczęszczaną trasą i zyskiwała z czasem na znaczeniu. Około roku 1870 stała się regularną ulicą. W tamtym czasie na Krupówkach osadnictwo sięgało jedynie do miejsca, gdzie znajdował się dom Kuby Gąsienicy-Kołodzieja. Jest to obecnie miejsce tuż powyżej budynku poczty. W miejscu tym zatrzymywali się często letnicy.

W roku 1878 wybudowany został przez Walerego Eljasza pierwszy dom letniskowy na Krupówkach. Przeznaczeniem tego budynku według właściciela było goszczenie jego i jego rodziny w okresie letnim. Ten moment zapoczątkował budowę kolejnych tego typu domostw w obszarze ówczesnej polany. Z biegiem czasu wzdłuż ulicy powstawało coraz więcej budynków, nie tylko letniskowych ale także sklepów i budynków użyteczności publicznej.

Wraz z początkiem dwudziestego wieku ulica Krupówki stawała się coraz ważniejszym centrum życia handlowego, usługowego a także administracyjnego. W środkowej części zabudowa bardzo szybko nabrała charakteru zwartego. Większość kamienic, jakie powstały w tym miejscu wybudowano na zgliszczach domostw, które spłonęły w pożarze w 1899 roku.

Centrum turystyczne Zakopanego

Przez kolejne lata ulica rozwijała się, a pojawiający się coraz tłumniej turyści powodowali, że ożywiał się w tym miejscu przede wszystkim handel i gastronomia. Dzięki temu wiele osób zdecydowało się na otwarcie w tej okolicy swojej działalności gospodarczej, przede wszystkim handlu różnego rodzaju dobrami. Najbardziej rozwinięte są oczywiście sprzedaż pamiątek oraz wyrobów kultury góralskiej.

na Krupówkach

Na Krupówkach (fot. Rj1979, WikiMedia)

Górski Pstrąg

Górski Pstrąg (fot. D.kwiatek, WikiMedia)

Będąc w Zakopanem każdy turysta przynajmniej raz przejdzie się po Krupówkach, by spojrzeć na liczne witryny sklepowe i stragany oraz poczuć mieszankę kultury góralskiej i miejscowego folkloru. To tutaj często odbywają się przeróżne imprezy na otwartym powietrzu, dzięki którym turyści mogą spędzić milej czas i ich pobyt jest o wiele bardziej urozmaicony. Liczne restauracje i punkty gastronomiczne również dbają o to, żeby zwiedzający nie chcieli zbyt szybko opuszczać tego miejsca.

Przy Krupówkach mieści się także wiele hoteli, pensjonatów i innych miejsc oferujących noclegi w samym sercu Zakopanego, skąd wszędzie jest blisko. Jest to bardzo dobre miejsce na bazę wypadową po okolicznych tatrzańskich szlakach.

[Głosów:505    Średnia:4.3/5]