Skocznia narciarska na Wielkiej Krokwi to jeden z najbardziej znanych obiektów sportowych w naszym kraju. Skocznia im. Stanisława Marusarza w Zakopanem to skocznia naturalna – położona na stoku górskim osłonięta lasami. Od 1990 roku odbywają się tutaj zawody pucharu świata w skokach narciarskich – wtedy w Zakopanem znajdziemy wielu miłośników tego sportu (trybuny mieszczą 50 tys. osób). Wielka Krokiew gościła też trzy razy mistrzostwa świata w skokach narciarskich.
Wielka Krokiew jest największą skocznią (punkt konstrukcyjny K120) z całego kompleksu, pozostałe to:
- Średnia Krokiew – K85,
- Mała Krokiew – K65,
- Maleńka Krokiew – K35,
- Adaś (na cześć Adama Małysza) – K15.
Budowa Wielkiej Krokwi
Skocznia została wybudowana wg projektu Karola Stryjeńskiego, którego plan oprócz skoczni powstanie parku sportowego w okolicach Wielkiej Krokwi i Polany Bogówka. Skocznię zbudowano z myślą o skokach w granicach 40 m a otwarto w 1925 roku – wtedy odbył się też inauguracyjny konkurs, który wynikiem 36 m wygrał Stanisław Gąsienica – Sieczka. Skocznia była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana by zapewnić bezpieczeństwo i możliwość oddawania coraz dłuższych skoków w trakcie konkursów.
Konkursy skoków narciarskich
Wielka Krokiew trzykrotnie gościła skoczków podczas zawodów o mistrzostwo świata w 1929, 39 i 62 roku. Największy sukces podczas tych wydarzeń osiągnął Antoni Łaciak w 1962 zajmując drugie miejsce na Średniej Krokwi. Do roku 2006 na Wielkiej Krokwi odbyło się 20 konkursów pucharu świata a pierwszy z nich rozegrano w 1980 roku. Skocznia raz straciła homologację FIS – w 1999 roku – odzyskała ją dopiero w 2001- w doskonałym momencie.
Triumfy Adama Małysza
Wtedy dla Polaków zaczęły się największe emocje z występami Adama Małysza podczas Pucharu Świata w Zakopanem. Podczas zawodów w 2002 roku na Wielkiej Krokwi zgromadziła się największa publiczność w historii – 55 tys. osób.
Zwyciężył wtedy Adam Małysz bijąc rekord skoczni wynikiem 136 m. Za czasów jego występów skoki narciarskie w Zakopanem były prawdziwym świętem a do miasta zjeżdżały się tłumy kibiców tworząc pod Wielką Krokwią niesamowitą atmosferę.
Lokalizacja skoczni
Skocznia mieści się przy ul. Bronisława Czecha 1.
Dojście z Krupówek zajmie nam około 30 min. Najpierw idziemy ul. Zamojskiego – skręcamy w prawo w Makuszyńskiego – a potem w lewo w Piłsudzkiego i do końca.
Dojazd z Zakopianki w Nowatorską – skręcamy w lewo w Sieńkiewicza, która potem przechodzi w Chałubińskiego – na rondzie w prawo w Bronisława Czecha i do końca.
W czasie zawodów lepiej wybrać się pod skocznię spacerem.
Dane Wielkiej Krokwi
- Punkt konstrukcyjny (K): 120 m,
- Wielkość skoczni (HS): 134 m,
- Długość najazdu: 91 m,
- Nachylenie najazdu: 35°,
- Długość progu: 6,5 m,
- Nachylenie progu: 10,5°,
- Wysokość progu: 3 m,
- Nachylenie zeskoku: 35,5°,
- Rekord skoczni: (zima) Simon Ammann – 140,5 m, (lato) Eirik Ulimoen – 146,5 m.