Wycieczka na Gubałówkę i Butorowy Wierch

GubałówkaByć w Zakopanem i nie zwiedzić Gubałówki z Butorowym Wierchem to tak jak wyjechać do Paryża i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Nic dziwnego, jest to jedno z najpopularniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr. Swoiste „must see”, jeśli ktoś w ogóle myśli o zdobywaniu najpiękniejszych, pośród gór. Jeszcze jedno jest pewne – w widokach z Gubałówki można się zakochać bez pamięci. Nieco bardziej nieśmiało do „siebie” zaprasza również Butorowy Wierch

Szczyty w paśmie Gubałowskim

Gubałówka (1 126 m) jest szczytem w Paśmie Gubałowskim, wznoszącym się po północno-zachodniej stronie zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Za swoich sąsiadów Gubałówka ma po stronie wschodniej Ząb – najwyżej położoną miejscowość w Polsce – najwyższy punkt ma ponad 1 040 m, a od zachodu Butorowski Wierch (1 160 m), drugi co do wielkości szczyt w paśmie Gubałówki.

Gubałówka - widok na Zakopane i skocznie

Gubałówka - widok na Zakopane (fot. własna)

Gubałówka - widok na Giewont

Gubałówka - widok na Giewont (fot. własna)

Butorowski Wierch, zwany częściej Butorowym, jest rzadziej odwiedzany ze względu na swoje położenie – tuż nad Kościeliskiem, wsi niedaleko Zakopanego. Oba szczyty są ze sobą połączone odcinkiem Papieskiego Szlaku, czyli takiego, którym niegdyś podążał Karol Wojtyła.

Jak dotrzeć na Gubałówkę?

Istnieją dwie możliwości dotarcia na szczyt Gubałówki – dla bardziej aktywnych będzie to wejście o własnych siłach – droga z Krupówek jest bardzo dobrze oznakowana, a szczyt znajduje się na takiej wysokości, że bez problemu dotrze tam każdy, nie powinno zająć to więcej, niż godzinę. Turysta, który oszczędza zmęczone nogi, na szczyt może wjechać kolejką linową, która funkcjonuje tu od 1938 roku.

kolejka górska na Gubałówkę

Kolejka górska na Gubałówkę (fot. własna)

Gubałówka nocą

Gubałówka nocą (fot. Mgiganteus, WikiMedia)

Kolejka ma długość 1 338 metrów i rozpościera się od Krupówek (823 m) aż na szczyt Gubałówki (1 126 m) dając różnicę wysokości ok. 300 m. Wjazd na szczyt nie powinien zająć więcej, niż 5 minut, jednorazowo kolejka pomieści nawet 120 osób. Normalny bilet w obie strony w sezonie kosztuje 16 złotych, poza sezonem 14. Nieco inaczej wygląda cena biletu łączonego – kolejką linowo-torową na Gubałówkę, a następnie kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch, jednak o tym nieco później.

Na szczycie

Szczyt Gubałówki jest pełen atrakcji. Trudno się zdecydować co jest bardziej atrakcyjne – czy urokliwa panorama Tatr i Zakopanego, czy sklepiki z pamiątkami, czy wreszcie zapach wydobywający się z wnętrza licznych restauracji.

Jest więc i coś dla ducha, i dla podniebienia. Kiedy oczy nacieszą się już widokiem na polskie i słowackie Tatry, warto znaleźć drewnianą kaplicę pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która ufundowało małżeństwo Bachleda-Księdzularz w podziękowaniu za ocalenie podczas II wojny światowej. Kaplica powstała w 1971 roku i odznacza się przepięknym wnętrzem na styl góralski, zaprojektowanym przez Antoniego Kenara.

zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce

Zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce (fot. własna)

Swoistą atrakcją jest również przejazd kolejką grawitacyjną w wagonikach, które osiągają prędkość do 25 km/h. Panorama Tatr z tej perspektywy pozostanie z pewnością na długo w pamięci, zwłaszcza, że trasa kolejki tworzy niezwykłe serpentyny, a jej długość wynosi 750 metrów. Jeden zjazd kosztuje 7 złotych, jednak można zaopatrzyć się również w karnety.

Gubałówka jest świetnym miejscem wypadowym, we wszystkie strony świata. Podążając czarnym szlakiem Doliną Czarnego Dunajca dotrzemy do Witowa, wioski, z której kursuje komunikacja do Zakopanego. Również zmierzając od zachodu wzgórza po kilku godzinach wędrówki dotrzemy do Chochołowa – najpiękniejszej i najlepiej zachowanej pod względem stylu, góralskiej wsi w Polsce. To tutaj inspiracje czerpał Witkacy, tworząc styl zakopiański. Z Gubałówki dotrzemy również do Poronina, jeśli nogi poniosą nas na wschód od stacji kolejki.

Na Butorowy Wierch

Butorowy Wierch znajduje się w odległości ok. 2 kilometrów od szczytu Gubałówki i jest częstym celem wędrówki turystów – nic dziwnego, widoki zapierają dech w piersiach. Spacer na Butorowy Wierch jest doskonałą okazją do rozsmakowania się w górskich pejzażach i zrekompensowania „lenistwa”, jeśli na Gubałówkę postanowiliśmy wybrać się kolejką. Po drodze mijamy też dwa parki linowe, gdzie można sprawdzić swoje siły i sprawność fizyczną.

park linowy - Gubałówka

Park linowy na Gubałówce (fot. własna)

widok z kolejki z Butorowego Wierchu

Widok z kolejki z Butorowego Wierchu (fot. własna)

Spacer jedną z najpopularniejszych tras widokowych dostarczy nam nie lada emocji – przy dobre pogodzie i widoczności bez najmniejszego problemu dostrzeżemy Pieniny od strony południowo-wschodniej i Beskidy, jeśli wzrok poniesie nas na południe. Niebywałą atrakcją, podobnie, jak w przypadku wjazdu na Gubałówkę jest zjazd kolejką linową właśnie z Butorowego. Przejazd trwa około 20 minut, a długość trasy wynosi 1 619 m. Jeśli zdecydujemy się na taką trasę, to za bilet łączony (wjazd na Gubałówkę, zjazd z Butorowego) w sezonie zapłacimy 13 złotych, a poza nim 10.

Informacje praktyczne

  • Plac targowy na Krupówkach to doskonała okazja do zrobienia zakupów. Z powodzeniem zaopatrzymy się tu w tatrzańskie pamiątki, odzież i obuwie z owczej wełny i oczywiście regionalne produkty spożywcze.
  • Przy stacjach kolejkowych na Krupówkach i Butorowym Wierchu znajdują się parkingi dla autobusów i samochodów osobowych.
  • Jeśli planujemy zdobyć i Gubałówkę i Butorowy Wierch lepiej zaopatrzyć się w bilet łączony – będzie taniej, niż gdybyśmy każdy kupowali osobno.
  • W sezonie tworzą się dość duże kolejki do kas biletowych na stacji na Krupówkach.

Gubałówka to miejsce, z którego panoramę Tatr zobaczyć trzeba. Widoki te na długo pozostaną w pamięci, zwłaszcza, że trudno o takie choćby po słowackiej stronie gór. Przed jednym musimy przestrzec – celebracja górskiej panoramy uzależnia.

  •  
  •  
  •  
  •