droga nad Morskie OkoNa początek musimy się dostać do Palenicy Białczańskiej, która znajduje się około kilometra od przejścia granicznego na Łysej Polanie. W zależności od tego w jaki sposób poruszamy się po Zakopanem, dojeżdżamy tam własnym autem lub busem spod dworca PKP. Jeżeli wybieramy busa to najlepiej wyruszyć tak do godz. 11, w sezonie zimowym kursuje mniej busów i po południu możemy długo czekać na transport. To samo dotyczy powrotu, pierwsze busy wracają z Morskiego Oka około godz. 14.

Z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko możemy albo pojechać saniami – zimą droga jest przykryta grubą warstwą śniegu i jedzie się bardzo przyjemnie lub wybrać spacer. Droga o długości około 9 km wiedzie krętą szosą pośród lasu, przejście jej zajmuje około 2:30h. Po drodze jest skrót tnący serpentyny drogi, podejścia są tam lekkie choć zimą chwilami może być ślisko. Dodatkowo po drodze spotykamy tablice ostrzegawcze o schodzących lawinach. W szczególności narażone są otwarte odcinki trasy, gdzie nie powinniśmy się zatrzymywać.

wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty zimą (fot. własna)

Po drodze mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza, które w lecie słychać z oddali z powodu huku jaki wywołuje spadająca woda. Zimą w większości wodospad jest zamarznięty i spływa tam jedynie niewielki strumyczek wody, reszta zamarznięta tworzy przyjemne dla oka formacje. Wodospad tworzą trzy większe kaskady o wysokości od 3 do 10m (Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot).

Jednak z kamiennego mostu widać tylko jeden Pośredni Wodogrzmot do pozostałych dostęp jest wzbroniony. Obok znajduje się zielony szlak prowadzący do schroniska w Roztoce, zejście zajmuje około 15 min. W drugą stronę szlak prowadzi do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – czas przejścia około 2h. Do schroniska nad Morskim Okiem zostało 1:30h.

Dochodząc nad Morskie Oko mijamy po lewej stronie budynek starego schroniska. W zimie raczej nie warto z niego korzystać, ze względu na panujące wokół temperatury. Latem nocleg w dwóch wspólnych salach dla osób zaopatrzonych we własny śpiwór. W budynku nowego schroniska oddanym do użytku w 1908 roku możemy wynająć 3 – 6 osobowe pokoje. Z rezerwacją nie powinno być większego problemu, gdyż ruch jest niewielki. W sezonie zimowym nocleg kosztuje 37 zł (w okresie świąteczno – sylwestrowym 49 zł).

stare schronisko nad Morskim Okiem

Stare schronisko nad Morskim Okiem (fot. własna)

schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem zimą (fot. własna)

Warunki w schronisku bywają różne, latem na pewno przeszkadza w odpoczynku nadmiar turystów, którzy się tam wybierają. Z tego powodu lepiej zostawić samochód w Zakopanem i pojechać busem (kierowcy mają swoje patenty na korki) niż stać kilka godzin w korku. Zimą z kolei główny problem to niskie temperatury, różniące się w stosunku do Zakopanego o kilka stopni w dół (np. Zakopane -5, Morskie Oko -12). Bywa, że w pokojach szwankuje (lub oszczędzany jest prąd) ogrzewanie i bywa w nich naprawdę zimno. Natomiast jest gorąca woda i w miarę ciepłe posiłki (kuchnia czynna od 9 do 18, wrzątek 7 – 21). Warunki jednak bardziej z tych spartańskich a ceny jak w sezonie turystycznym, tylko tłoku nie ma.

Morskie Oko zimą

Morskie Oko zimą – widok na schronisko (fot. własna)

Zimowe widoki

Natomiast wszystko rekompensują nam widoki po wyjściu ze schroniska nad brzeg jeziora. Morskie Oko zamarznięte, przysypane warstwą śniegu a w tle ośnieżone szczyty górskie. Jeżeli jest słońce widoki są naprawdę bajkowe i można zrobić świetne zdjęcia, w przypadku mgieł lub śniegu widoczność jest mocno ograniczona.

Dla tych, którzy czują się na siłach do wyjścia w góry, polecam spacer (wspinaczkę) nad Czarny Staw. Obowiązkowo coś ciepłego na sobie i najlepiej raki, a do dłuższych wycieczek np. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem lina, czekan i doświadczenie. Zimą góry mogą być naprawdę groźne i niebezpieczne. Jeżeli chodzi o Czarny Staw to przecinamy taflę jeziora na wprost (jest wydeptana ścieżka) a następnie ruszamy do góry. W sumie są dwa trudniejsze odcinki po który można zjechać w dół (tu przydają się raki lub wchodzenie na czworakach) i warto uważać na głęboki śnieg poza wydeptanym szlakiem. Zejście jest trudniejsze, choć można je pokonać częściowo zjeżdżając czy to na butach czy to na tyłku (hamowanie wskazane).

widok z Czarnego Stawu

Widok z Czarnego na Morskie Oko (fot. własna)

Rysy znad Czarnego Stawu

Rysy znad Czarnego Stawu zimą (fot. własna)

Morskie Oko należy do najchętniej odwiedzanych regionów w Tatrach. Położone u podnóża Tatr Wysokich z widokiem na najwyższy szczyt Tatr Polskich – Rysy 2 499 m. n.p.m. Schronisko położone nad brzegiem jeziora wpisane jest do rejestru zabytków, trzykrotnie budowane od podstaw. Rejon wokół Morskiego Oka jest narażony na schodzące zimą lawiny. Z tego powodu podczas wędrówek zimą nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków oraz należy stosować się do oznaczeń TPN (Tatrzańskiego Parku Narodowego).

[Głosów:263    Średnia:2.8/5]