SkitourW Polsce powoli nastaje wiosna, można zrzucić zimowe ubrania a słoneczko coraz mocniej przygrzewa. W samym Zakopanem też już nadszedł czas roztopów, choć śnieg jeszcze pada od czasu do czasu. Natomiast w Tatrach panują doskonałe warunki do uprawiania skitour-ów, leży około metra śniegu, temperatura z lekka na minusie no i raz słońce raz śnieg. Dodatkowo poza sezonem nie ma zbyt wielu ludzi, a na nartach jeszcze mniej.

Czym jest skitour

Jak sama nazwa wskazuje to rodzaj narciarstwa, bardziej niż coś nowego jest to raczej powrót do korzeni. Do narciarstwa, które uprawiane było przed powstaniem wyciągów, kiedy na jazdę na nartach decydowało się niewiele osób, a stoki nie były zatłoczone. Więcej w tym wchodzenia pod górę, bo od tego zaczynamy. Do nart przyczepiamy foki (o potrzebnym sprzęcie w dalszej części) i rozpoczynamy wspinaczkę na wybrany wcześniej szczyt górski. To sport dla cierpliwych, lub bardziej dla osób, którzy lubią łazić po górach i obcować z naturą z dala od uczęszczanych szlaków.

Często skitour traktowany jest jednoznacznie z freeridem. Pozwolę sobie zacytować „Nie każdy freeridowiec jest skiturowcem, ale każdy skiturowiec jest freeriderem. W końcu po to kilka godzin wchodzimy, żeby potem fajnie zjechać, no nie?”.

Freeride to rodzaj zjeżdzania (nie tylko na nartach), kojarzony głównie z wolnością i adrenaliną, skitour to jeszcze wielogodzinne wchodzenie pod górę i dopiero potem możemy rozkoszować się jazdą na nartach. Jednak i tu i tu chodzi o wolność, przestrzeń i kontakt z dziką przyrodą.

Czego potrzebujemy do uprawiania skitour-u

Sprzęt skitourowy

Sprzęt skitourowy – buty (Public Domain)

  • Narty – na początek mogą być, te którymi dysponujemy. Z czasem kiedy będziemy pewni, że ten rodzaj sportu nam odpowiada, możemy kupić narty właściwe. Można iść dwoma drogami, albo kupić narty skitour-owe, które przede wszystkim są lżejsze, albo narty do freeride-u, mają mocniejszą konstrukcę, ale są cięższe, co akurat jest dość istotne przy wchodzeniu pod górę.
  • Wiązania – skitour-owe wiązania pozwalają na uwalnianie pięty podczas podejścia (mechanizm podobny do wiązań w biegówkach) i zablokować podczas zjazdu. Do jednych rodzajów wiązań wepniemy wszystkie rodzaje butów w przypadku wiązań Dynafit, będziemy musieli kupić specjalne buty pod te zapięcia.
  • Buty – różni się tym od butów narciarskich, że jest bardziej miękki i umożliwia wygodniejsze poruszanie się. Każdy kto jeździ na nartach wie jak się chodzi w butach narciarskich. Buty do skitour-u powinny być przede wszystkim wygodne, w końcu będziemy w nich szli przez kilka godzin.
  • Foki – to jeden z bardziej niezbędnych elementów podczas wchodzenia, zdejmowany przed jazdą. Kiedyś narty biegowe pokrywano lisim włosem, żeby ślizgały się jadąc do przodu i hamowały przy wjeżdżaniu pod górę. Obecnie jest to kawałek materiału pokryty „włosem” i spełnia tą samą funkcję, technologia idzie na przód.
  • Kijki – mogą być narciarskie, choć zdecydowanie lepiej spełniają swoją funkcję teleskopowe, wydłużane przy podchodzeniu, skracane przy zjeżdzaniu. Najlepsze kijki skitour-owe mają możliwość chwycenia ich na samej górze oraz do 30 – 40 cm poniżej – przydaje się.
  • Plecak – poza załadowaniem potrzebnych rzeczy powinnien mieć możliwość przypięcia nart, czyli posiadać tamy do nart. Jak już nie można wejść na nartach to trzeba iść „z buta” a z nartami w ręku pod stromą górę raczej ciężko.

Bezpieczeństwo podczas wycieczek skitour-owych

W związku z tym, że skitour odbywa się z dala od uczęszczanych miejsc, bezpieczeństwo uczestników wyprawy jest ważną kwestią. Pierwsza sprawa, to jeżeli nie mamy jeszcze doświadczenia to warto zabrać kogoś kto już pewnego doświadczenia nabrał. Pomoże nam ze sprzętem i wybierze optymalną trasę zjazdową.

Druga rzecz, obowiązkowa, to zestaw lawinowy, są to urządzenia, które emitują sygnały o określonej częstotliwości i potrafią je odbierać. W przypadku przysypania kogoś przez lawinę można go w miarę łatwo zlokalizować. Dalej sonda lawinowa, która pozwala precyzyjnie określić miejsce zasypanej osoby, oraz łopata do przkopywania śniegu.

Po zebraniu niezbędnego ekwipunku i wybraniu trasy pozostaje wybrać się w góry – pogoda na razie sprzyja. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat skitour-u, czy wyboru sprzętu polecam – forum skitour.

[Głosów:1    Średnia:4/5]