Najlepszą formą aktywności jaką można sobie wybrać odwiedzając Zakopane to na pewno wycieczka w Tatry. Wędrówka szlakami górskimi czy spacer jedną z dolin to świetna forma spędzenia wolnego czasu i na pewno dostarczy dużej ilości wrażeń. Jednak nie wszyscy chcą czy mogą spędzać całe dnie na szlakach. Dla tych z Państwa wybraliśmy kilka propozycji, które również będą formą aktywnego wypoczynku i pozwolą zobaczyć ciekawe miejsca czy miło spędzić czas.

Spacery po mieście

Nawet jeżeli nie za bardzo lubimy tłumy, nachalnych sprzedawców czy wątpliwy folklor to i tak pewnie trafimy na Krupówki. Ciężko tą ulicę ominąć, bo znajduję się na przecięciu wielu ważnych tras w Zakopanem. Z Krupówek można wybrać się na spacer do Kuźnic skąd rusza kolejka na Kasprowy Wierch.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Sanktuarium na Krzeptówkach (fot. Jozef Kotulič)

Warto też wybrać się ulicą Kościeliską w kierunku Krzeptówek. Ciszy co prawda tu nie znajdziemy bo to jedne z ruchliwszych ulic w mieście. Jest to jednak jedna z najstarszych ulic Zakopanego i mieści się tutaj wiele zabytkowych chat z XIX i początków XX wieku. Natomiast na Krzeptówkach mieści się popularne wśród turystów Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Szukając spokojniejszych miejsc można wybrać się na spacer z ulicy Jagielońskiej do Blazera. W tym rejonie można obejrzeć Kaplicę na Jaszurówce. To zabytkowy, drewniany kościół w stylu zakopiańskim wybudowany w 1906 roku. Autorem projektu był Stanisław Witkiewicz.

Innym pomysłem może być spacer ulicą Kasprusie do Piłsudskiego, którą dojdziemy po skocznię narciarską na Wielkiej Krokwi. Obiekt na pewno jest znany wszystkim kibicom skoków narciarskich, tutaj odbywają się zawody pucharu świata.

Wycieczki jednodniowe

Na pewno jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie czasu będąc w Zakopanem jest wybranie się do przystani w Sromowcach – Kątach. Z tego miejsca rusza spływ Dunajcem po okolicach Pienińskiego Parku narodowego. W zależności od wybranej opcji można spłynąć do Szczawnicy (18 km – 2:15 h) lub do Krościenka (23 km – 2:45 h). Spływy rozpoczynają się w kwietniu i kończą w październiku. Koszt spływu to 45 zł i 22,5 zł trasa krótsza i 55 zł i 27,5 zł trasa dłuższa (stan na kwiecień 2015).

Zalew Czorsztyński w Pieninach to też dobry kierunek dla osób, które chcą zwiedzić zamek w Niedzicy. To średniowieczna warownia z początków XIV wieku. Po przeciwnej stronie Dunajca znajdują się ruiny zamku w Czorsztynie. Obydwie twierdze broniły strategicznych szlaków handlowych prowadzących wzdłuż Dunajca.

Okolice Zakopanego to też doskonałe miejsce na wszelkiego rodzaju wycieczki rowerowe. Dość powiedzieć, że w okolicach Bukowiny odbywa się etap Tour de Pologne i to etap górski. Oczywiście nie wszyscy są miłośnikami górskich wspinaczek na rowerze i dla takich osób znajdą się też trasy rowerowe o bardziej rekreacyjnym charakterze. Jednak nie oszukujmy się w rejonach górskich zawsze będzie pod górę i w dół.

Rekreacja i zdrowie

Po wszelkich aktywnościach związanych ze spacerami, wędrówkami czy wycieczkami warto się zrelaksować. W wielu miejscowościach wybudowano baseny termalne, gdzie można wypocząć korzystając z gorących źródeł, spa, masaży czy innych zabiegów relaksacyjnych. Na chwilę obecną na Podhalu znajdują się cztery kompleksy basenów i w planach jest budowa dalszych – na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Dla tych, które same góry nie wystarczają można zaproponować inne formy rekreacji. Warto by wymienić jazdę konną, jazdę na quadach czy zimą na skuterach.

Podhale
Termy w Zakopanem
[Głosów:5    Średnia:1.8/5]